O czasopiśmie
Zakres i zasięg czasopisma
O czasopiśmie:
"Rocznik Toruński" jest czasopismem naukowym. Ukazuje się od 1966 roku. Wydawany jest przez Towarzystwo Miłośników Torunia. Publikowany jest co roku dzięki dotacji Gminy Miasta Toruń oraz Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Na jego łamach przeczytać można między innymi artykuły poświęcone historii Torunia, zapoznać się też można z recenzjami książek o naszym mieście. W każdym tomie znajdą też Państwo bibliografię miasta Torunia za poprzedni rok kalendarzowy. Wersja pierwotna czasopisma „Rocznik Toruński” to wersja drukowana.
Rada programowa:
- dba o to, aby czasopismo harmonijnie rozwijało się i zapewniało naukowcom przestrzeń do rzeczowej dyskusji i prezentacji wyników badań
- wskazuje kierunki dalszych prac redakcyjnych
- kontroluje etykę wydawniczą
- wspiera redakcję w kluczowych decyzjach związanych z profilem rocznika
Redakcja:
Jest to grupa naukowców specjalizujących się w historii i archeologii, którzy pracują pod kierunkiem redaktora naczelnego. Spotykają się kilka razy do roku, aby przedyskutować najważniejsze kwestie związane z wydaniem kolejnego numeru czasopisma. Mają oni szeroką wiedzę i kompetencje w naukach humanistycznych, śledzą nowości wydawnicze, mają też wieloletnie doświadczenie w pracy redakcyjnej. Redakcja dba o przestrzeganie przez autorów zasad etycznych i przygotowywanie tekstów zgodnie z instrukcją wydawniczą. Redaktor naczelny jest odpowiedzialny za ostateczne decyzje dotyczące publikacji. W ich podejmowaniu pomagają redaktorzy i recenzenci. Redaktor naczelny kieruje się w swych decyzjach przepisami prawnymi dotyczącymi plagiatu, zniesławiania, naruszania praw autorskich. Cała redakcja zachowuje tajemnicę dotyczącą tekstu zgłoszonego do redakcji. Artykuły odrzucone są archiwizowane przez redakcję, ale nie mogą być wykorzystane w badaniach własnych zespołu redakcyjnego bądź recenzentów bez wyraźnej pisemnej zgody autora.
Zasady etyki publikacyjnej:
Dokładamy wszelkich starań w celu utrzymania najwyższych standardów etycznych i dobrych obyczajów w nauce, które obowiązują w praktyce wydawniczej. Staramy się także zapobiegać wszelkim nadużyciom i nierzetelności autorskiej. Przyjęta przez redakcję polityka wydawnicza ma zapewnić przejrzysty proces wydawniczy.
ZASADY ETYCZNE OBOWIĄZUJĄCE AUTORÓW
- Decyzja dotycząca przyjęcia do druku pracy zależy tylko i wyłącznie od oceny jej wartości naukowej, oryginalności, ale także związku z obszarami tematycznymi.
- Prace są wydawane po wyrażeniu zgody przez autorów na przekazanie praw autorskich.
- Autor musi dostarczyć pracę oryginalną, nie może stanowić w żadnej części plagiatu, ani też zawierać fałszywych lub nieuczciwie podanych treści.
- Wszelkie fragmenty, stwierdzenia innych autorów zawarte w tekście muszą być odnotowane za pomocą cytatu i przypisu.
- Praca powinna zawierać wszelkie informacje na temat źródła finansowania badań.
- Praca powinna zawierać wyczerpujące informacje na temat wkładu poszczególnych autorów w jej powstanie (jeśli autorów jest kilku).
- Praca powinna zawierać bibliografię wszelkich wykorzystanych materiałów.
- Nie można złożyć do redakcji pracy, która była już opublikowana w innym czasopiśmie.
- Jeżeli podobny materiał był publikowany w innym czasopiśmie lub prezentowany podczas konferencji, należy to zaznaczyć podczas składania tekstu.
- Autorzy zachowują prawo do prezentowania swoich prac publikowanych w „Roczniku Toruńskim” na wszelkich konferencjach i sympozjach,
- Autor musi wystrzegać się nieuczciwości naukowej w zakresie ghostwriting oraz guest authorship (honorary authorship).
- Praca powinna zawierać podziękowanie i potwierdzenie wkładu osób trzecich.
- Jeżeli autor odkryje w swojej pracy na etapie przygotowywania do druku błędy, zobowiązany jest poinformować o tym redakcję. Następnie musi poprawić lub wycofać tekst.
ZASADY ETYCZNE OBOWIĄZUJĄCE REDAKCJĘ
- Zespół redakcyjny „Rocznika Toruńskiego” wstępnie kwalifikuje przesłany do publikacji materiał i podejmuje decyzję o przesłaniu jego do recenzji, bądź odrzuceniu.
- Materiał musi być oceniany tylko i wyłącznie pod względem wartości naukowej, oryginalności. Nie wolno kierować się przy ocenie stosunkiem do rasy, narodowości, wyznania, płci czy światopoglądu.
- Wszystkie teksty przesyłane do redakcji podlegają recenzji.
- Redakcja dba o anonimowość recenzentów i autorów.
- Redakcja zobowiązana jest przestrzegać ustalonych procedur w sprawach dotyczących praw autorskich i plagiatów.
- Redakcja przekazuje informacje o złożonej pracy tylko autorowi, recenzentom lub redakcji.
- Redakcja/wydawnictwo po decyzji o przyjęciu pracy do druku podpisuje w autorem stosowną umowę.
- Nikt z zespołu redakcyjnego nie może wykorzystać pracy bez zgody autora, w przypadku decyzji o niepublikowaniu go.
ZASADY ETYCZNE OBOWIĄZUJĄCE RECENZENTÓW
- Recenzenci nie powinni być zaangażowani w proces recenzyjny, jeśli istnieje prawdopodobieństwo konfliktu interesów.
- Recenzenci muszą zachować obiektywizm przy ocenianiu tekstu.
- Recenzenci powinni uargumentować swoje uwagi i swoją ocenę pracy.
- Recenzenci powinni w miarę możliwości wskazać fragmenty pracy, które nie znalazły się w przypisach i bibliografii i poinformować o tym wydawnictwo.
- Recenzenci powinni w miarę możliwości wskazać fragmenty pracy, które są identyczne lub podobne do wcześniej publikowanych przez tego samego autora i nie zostało to zaznaczone w tekście głównych lub przypisie.
- Recenzenci nie mogą wykorzystać recenzowanych prac do własnych celów bez zgody autora.
- Recenzje wykonywane są poufnie.
ZASADY ETYCZNE W PROCESIE PUBLIKACYJNYM
- Zespół redakcyjny dba o to, aby cały proces odbył się zgodnie z przyjętymi procedurami.
- Zespół redakcyjny odpowiada za zabezpieczenie wszelkich materiałów przekazanych do publikacji na wszystkich etapach, jak również za zapewnienie poufności i bezpieczeństwa danych osobowych.
- Zespół redakcyjny/Wydawnictwo ma prawo do zamieszczania artykułów w formie pełnego tekstu w wersji elektronicznej (o czym mowa jest także w umowie zawieranej z autorem)
- Zespół redakcyjny na każdym etapie publikacji powinno zgłaszać odpowiednim instytucjom lub organizacjom wszelkie próby naruszenia zasad rzetelności naukowej, etyki naukowej i dobrych praktyk.
Proces recenzji
Proces recenzji:
- Teksty kierowane do redakcji należy przygotować zgodnie z instrukcją wydawniczą.
- Redakcja zastrzega sobie prawo do wstępnej weryfikacji tekstów.
- Artykuły wstępnie zaakceptowane przez Redakcję kierowane są (anonimowo) do recenzentów zewnętrznych.
- Po uzyskaniu pozytywnych recenzji, Redakcja podejmuje decyzję o skierowaniu tekstów do druku w konkretnym tomie Czasopisma.
- Autorzy wszystkich przyjętych do druku tekstów (artykułów, materiałów, komunikatów, recenzji, not, etc.) podpisują umowę z Towarzystwem Miłośników Torunia.
- O kolejnych etapach procedury kwalifikacyjnej autorzy są informowani pocztą elektroniczną (w załączniku otrzymują treść recenzji wydawniczej).
Polityka otwartego dostępu
Periodyk oferuje dostęp do zawartości w systemie Open Access na zasadach licencji niewyłącznej Creative Commons (CC BY-ND 3.0).
Rada Programowa
Martin Faber (Freiburg Bryzgowijski)
Karin Friedrich (Aberdeen)
Dieter Heckmann (Berlin)
Krzysztof Mikulski (Toruń)
Milos Reznik (Chemnitz)
Waldemar Rozynkowski (Toruń)
Józef Szymeczek (Ostrawa)
Martina Thomsen (Kiel)
Tobias Weger (Monachium)
Komitet Redakcyjny
Redaktor Naczelny:
Dr hab. Agnieszka Zielińska, prof. UMK, Uniwersytet Mikołaja Kopernika, Wydział Nauk Historycznych, Instytut Historii i Archiwistyki, Polska
Prof. dr hab. Marian Arszyński
Prof. dr hab. Jadwiga Chudziakowa
Dr Karola Ciesielska
Prof. dr hab. Bogusław Dybaś
Dr hab. Piotr Oliński, prof. UMK.
Prof. dr hab. Janusz Tandecki
Prof. dr hab. Mieczysław Wojciechowski