Pamięć rodu Działowskich
DOI:
https://doi.org/10.12775/FT.2011.003Ключові слова
Chełmno, historia książki, historia bibliotek, Wawrzyniec Działowski, Wojewódzka Biblioteka Publiczna – Książnica Kopernikańska w ToruniuАнотація
Żyjący do XX w. w ziemi chełmińskiej Działowscy należeli do tych przedstawicieli szlachty i ziemiaństwa, którzy przywiązywali istotne znaczenie do poznawania, budowania i podtrzymywania pamięci o członkach własnej rodziny. Już w I poł. XVIII w. pisarz ziem pruskich Wawrzyniec Działowski na podstawie kwerend w archiwach sądowych i prywatnych z obszaru Prus Królewskich stworzył tzw. czarną księgę Działowskich – zaginiony obecnie rękopis, który zawierał wypisy z akt i pamiętników z XVI-XVIII w. dotyczących tej rodziny oraz rodów z nią skoligaconych. Obok zwykłej ciekawości motywacją pracy Wawrzyńca nad rodzinną genealogią była zapewne chęć wzmocnienia prestiżu i społecznej pozycji rodziny. Stąd też, gdy w wydanym w 1738 r. drugim tomie herbarza Kacpra Niesieckiego pojawiła się bardzo lakoniczna wzmianka o Działowskich, Wawrzyniec, szukając możliwości publicznego przedstawienia znanej sobie przeszłości rodu, interweniował u Józefa Andrzeja Załuskiego a następnie przekazał sumaryczne opracowanie o Działowskich autorowi herbarza, który zamieścił je w suplemencie do czwartego tomu swego dzieła. Z zawartych w nim treści wynika m.in., że już w XVIII w. przedstawiciele tej rodziny rozpowszechniali niezgodną z prawdą legendę o swoim pochodzeniu od średniowiecznego rycerza Mikołaja Działowskiego, znanego z wystąpień po stronie polskiej w czasie wojny trzynastoletniej. Świadectwem troski Działowskich o rodzinną pamięć są także rękopiśmienne zapiski na egzemplarzu wspomnianego tomu przechowywanym w zbiorach Książnicy Kopernikańskiej w Toruniu, a należącym do końca XIX w. do potomków Wawrzyńca. Jego syn, Teodor, na kartach wyklejki odnotowywał w latach 1763-1778 narodzenia, śluby i zgony członków swojej rodziny tworząc rodzaj rodzinnej kroniki linii Działowskich rezydującej w Mgowie i Turznie. Zapiski te, wywodzące się z tradycji rękopiśmiennych ksiąg typu „silva rerum”, były następnie uzupełniane przez brata Teodora, Dionizego, oraz prawnuka Wawrzyńca, Ksawerego, a także niezidentyfikowaną osobę, która doprowadziła kronikę aż do wygaśnięcia linii w 1899 r. Powstało w ten sposób zanalizowane w niniejszym artykule unikatowe źródło informacji o genealogii Działowskich oraz ich trosce o zachowanie rodzinnej pamięci.Посилання
Biblioteka Narodowa w Warszawie, rkps III 3242.
Boniecki A., Herbarz polski, t. 5, Warszawa 1902.
Dachnowski J. K., Herbarz szlachty Prus Królewskich z XVIII w., wyd. Z. Pentek, Kórnik 1995.
Excerpt z kroniki domów ukrzywdzonych Jaśnie Wielmożnemu Jegomości Panu Janowi z Ostrowca i Jakubowic Toporczykowi Jakubowskiemu podczaszemu żytomirskiemu…, przez Stanisława z Łazów Dunczewskiego Akademii Zamojskiej Obojga Prawa Doktora, Matematyki profesora, Jaśnie Oświeconego Trybunału Geometry Przysięgłego na znak życzliwej przyjaźni i powolnych chęci prezentowany w Roku 1748, Zamość 1748.
[Fankidejski J.], Chełmno, [w:] Słownik geograficzny Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich, t. 1, Warszawa 1880.
Heraldyka czyli opisanie familii i krwi związku szlachty polskiej i WXL z ich herbami przez Wojciecha Wincentego na Wielądkach Wielądka wydane, t. IV, Warszawa 1796.
Herbarz wielu domów Koronnych i WXL etc per Illustrem Clarissimum Stanislaum Dunczewski, Zamoscii 1756.
Kętrzyński W., O narodowości polskiej w Prusiech Zachodnich za czasów krzyżackich, Kraków 1874.
Nagel B., Ziemia chełmińska – monografia ze wstępem do regjonalizmu, cz. 1, Toruń 1935.
Niesiecki K., Korona polska, t. 2, 4, Lwów 1738-1743.
Pamiętnik p. Macieja Czygenberk Orłowskiego o własnej rodzinie i rodach powinowatych (1604-1606), wyd. W. Kętrzyński, Roczniki Towarzystwa Naukowego w Toruniu, R. 13: 1906.
Pawłowski M., Turzno. Dzieje wsi i zespołu pałacowo-parkowego, Toruń 1996.
Roszak S., Archiwa sarmackiej pamięci. Funkcje i znaczenie rękopiśmiennych ksiąg silva rerum w kulturze Rzeczypospolitej XVIII wieku, Toruń 2004.
Serczykowa B., Zygmunt Działowski, [w:] Działacze Towarzystwa Naukowego w Toruniu (1875-1975), red. M. Biskup, Toruń 1975.
Ślękowa L., Muza domowa. Okolicznościowa poezja rodzinna czasów renesansu i baroku, Wrocław 1991.
Urzędnicy Prus Królewskich XV-XVIII wieku. Spisy, oprac. K. Mikulski, Wrocław 1990.
Żychliński T., Kronika żałobna rodzin wielkopolskich od 1863 do 1876 r., Poznań 1877.
Downloads
Опубліковано
Як цитувати
Номер
Розділ
Ліцензія
Authors sign the license agreement, where authors have copyright but license exclusive rights in their article to the publisher. In this case authors have a range of rights, including:
- The right to share or reuse their article in the same ways permitted to third parties under the Creative Commons Attribution-NoDerivatives 4.0 (CC BY-ND 4.0) license. Following it, the author can "copy and redistribute the material in any medium or format for any purpose, even commercially. The licensor cannot revoke these freedoms as long as you follow the license terms."
- Authors retain patent, trademark and other intellectual property rights (including research data).
- Authors receive proper attribution and credit for the published work.
Stats
Number of views and downloads: 766
Number of citations: 0