Obywatelskość kobiet wobec deficytu uznania
DOI:
https://doi.org/10.12775/ED.2023.003Parole chiave
deficyt uznania, aktywność obywatelska, socjalizacja do ról związanych z płcią, rynek pracy, nierównościAbstract
Prezentowany tekst próbuje odpowiedzieć na pytanie o blokady aktywności obywatelskiej kobiet, ich społecznego zaangażowania, ich obecności w sferze publicznej. Odwołuje się do różnych definicji obywatelskości oraz do koncepcji uznania A. Honnetha. Analizowana jest w nim relacja uznania jako warunek obywatelskości kobiet, ich partycypacji i zaangażowania. Jest próbą pokazania, iż deficyt uznania, wpisany w rodzinną socjalizację do ról związanych z płcią, oparty na stereo- typowych regułach i normach kultury jest jedną z takich blokad. Konteksty nierówności i dyskryminacji kobiet analizowane są także w obszarze pracy oraz w oparciu o walkę kobiet o uznanie w polityce.
Riferimenti bibliografici
Banaś, M. (2017). Kobiety w polityce. Wydawnictwo Księgarnia Akademicka Publishing, Kraków.
Boguszewski, R. (red.). (2018). Społeczeństwo obywatelskie w teorii i w praktyce. War- szawa: Wydawnictwo SGGW.
Bukowska, X. (2010). Historyczne modele obywatelstwa. O źródłach teoretycznego po- mieszania wokół kwestii obywatelstwa z perspektywy tradycji zachodniej cywilizacji. Zoon Politikon, nr 1.
Czeranowska, O., Kamińska-Berezowska S., Mika B. (2022). Nestorki i nestorzy polskiej socjologii pracy. Wybrane problemy. Katowice: Wydawnictwo UŚ.
Danek, M. (2017). Kobiety jako komentatorki życia publicznego w polskich programach publicystycznych. W: M. Banaś (red.), Kobiety w polityce. Kraków: Wydawnictwo Księgarnia Akademicka Publishing.
Hobbes, T. (2005). Lewiatan, czyli materia, forma i władza państwa kościelnego i świe- ckiego. Przeł. C. Znamierowski. Warszawa: Wyd. Fundacja Aletheia.
Honneth, A. (2012). Walka o uznanie. Kraków: Nomos.
Kaniuk, E.A. (2015). Kobieta – medialna ofiara przemocy symbolicznej. W: M. Pataj
(red.), Kobiety w sferze publicznej. Teoria i praktyka. Toruń.
Koselleck, R. (2010). Trzy światy obywatelskie? Wprowadzenie do porównawczej semantyki społeczeństwa obywatelskiego w Niemczech, Anglii i Francji – zarys dziejów teorii. W: K. Michalski (red.), Rozmowy w Castel Gandolfo. Centrum Myśli Jana Pawła II. Warszawa – Kraków: Wydawnictwo Znak.
Locke, J. (1992). Dwa traktaty o rządzie. Przeł. Z. Rau. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN.
Nowak-Dziemianowicz, M. (2004). Doświadczenia rodzinne w narracjach. Wrocław: Wydawnictwo Naukowe Dolnośląskiej Szkoły Wyższej.
Nowak-Dziemianowicz, M. (2014). Edukacja i wychowanie w dyskursie nauki i codzien- ności. Kraków: Impuls.
Nowak-Dziemianowicz, M. (2016). Walka o uznanie w narracjach. Jednostka i wspólnota w procesie poszukiwania tożsamości. Wrocław: Wydawnictwo Naukowe Dolnoślą- skiej Szkoły Wyższej.
Pataj, M. (2015). Kobiety w sferze publicznej. Teoria i praktyka. Toruń.
Ślufińska, M. (2017). Kobiety i władza jako sfera zainteresowania polskich ośrodków eks- perckich. W: M. Banaś (red.), Kobiety w polityce. Kraków: Wydawnictwo Księgarnia Akademicka Publishing.
Wałęsa, D. (2011). Marzenia i tajemnice. Kraków: Wydawnictwo Literackie.
Kobiety w polityce. Statystyki międzynarodowe Opracowania tematyczne OT–676 biu- ro analiz, dokumentacji i korespondencji Kancelaria Senatu Warszawa 2019 https:// www.senat.gov.pl/gfx/senat/pl/senatopracowania/178/plik/ot-676_kobiety_w_polity- ce.pdf dostęp 6.10 2023
Downloads
Pubblicato
Come citare
Fascicolo
Sezione
Licenza

Questo lavoro è fornito con la licenza Creative Commons Attribuzione - Non opere derivate 4.0 Internazionale.
Stats
Number of views and downloads: 181
Number of citations: 0