Kształcenie niemedycznego opiekuna osoby starszej – kompetencje i cechy opiekuna
DOI:
https://doi.org/10.12775/ED.2022.014Słowa kluczowe
starość, starzenie się, senior, opieka w starości, opiekun osoby starszej, cechy opiekuna, kompetencjeAbstrakt
Artykuł ma charakter teoretyczno-badawczy, jego celem jest dążenie do określenia optymalnych warunków funkcjonowania ludzi starzejących się i starych w środowisku społecznym i środowisku ich życia przy wykorzystaniu ich zasobów do działania i rozwoju w starości. To wskazanie warunków, czynników i działań sprzyjających, wspomagających starzenie się pomyślne. W badaniach założono, że w działaniach wspomagania seniorów w pomyślnym starzeniu się chodzi o stworzenie ram dobrze realizowanej opieki z jednoczesnym dookreśleniem wszelkich czynników wpływających na jej efektywność, w tym warunków i okoliczności, w których przebiega wraz z cechami i kompetencjami osoby ją sprawującej – opiekuna osoby starszej.
Bibliografia
Civelli, F. (1998). Personal competencies, organizational competencies, and employability. Industrial and Commercial Training, Vol. 30, No 2.
Chabior, A. (2017). Wspomaganie procesu pomyślnego starzenia się u ludzi starych – między powinnością a profesją. Kraków: Oficyna wydawnicza Impuls.
Chabior, A. (2018). Opieka w starości – relacyjność w opiece nad osobami starzejącymi się i starymi. W: A. Chabior, M. Krawczyk-Blicharska, S. Kowalski (red.), Całożyciowe uczenie i stawanie się. perspektywa teoretczno-praktyczna. Kielce: Wydawnictwo Uniwersytetu Jana Kochanowskiego.
European Parliament and council of the European Union, 2006.
Goffman, E. (1961). Asylums. Essayson the Social Situation of Mental Patientsand Other Inmates. Garden City.
GUS (2021). Sytuacja osób starszych w Polsce w 2019 r. Warszawa, Białystok.
Karwala, S.(2009). Monitoring jako strategia wspierająca wszechstronny rozwój osobisty.
Nowy Sącz.
Kowalewski, J., Szukalski, P. (red.) (2008). Starzenie się ludności Polski. Między demografią a gerontologia społeczną. Łódź: Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego.
Matczak, A. (2007). Kwestionariusz Kompetencji Społecznych. Pracownia Testów Psychologicznych Polskiego Towarzystwa Psychologicznego (wyd. 2 uzupełnione). Warszawa.
Marchewka, A., Dąbrowski Z., Żołądź J.A. (red.) (2012). Fizjologia starzenia się. Profilaktyka i rehabilitacja. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN.
Wiszejko-Wierzbicka D., Kompetencje społeczne – rozpoznanie i rozwój. Pobrane z: www.projektmlodziez.pl/wp-content/plugins/download.../download.php?id=5[dostęp30.12.2013 r.].
Szarota, Z. (2010). Starzenie i starość w wymiarze instytucjonalnego wsparcia na przykładzie Krakowa. Kraków: Wydawnictwo Uniwersytetu Pedagogicznego.
Pobrania
Opublikowane
Jak cytować
Numer
Dział
Licencja

Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Bez utworów zależnych 4.0 Międzynarodowe.
Statystyki
Liczba wyświetleń i pobrań: 512
Liczba cytowań: 0