Konieczność teologii natchnienia
Kilka uwag na kanwie monografii S. Zatwardnickiego, „Od teologii objawienia do teologii natchnienia. Studium inspirowane twórczością Geralda O’Collinsa i Josepha Ratzingera”
DOI:
https://doi.org/10.12775/BPTh.2022.022Palabras clave
natchnienie biblijne, prawda, objawienieResumen
Autor artykułu zadaje sobie pytanie, czy potrzebujemy teologii natchnienia biblijnego. Odpowiedź na tę kwestię jest twierdząca, ponieważ w teologii brakuje całościowego teologicznego opracowania tego tematu. Wypowiedzi papieża Benedykta XVI z Verbum Domini oraz zachęta wyrażona przez kard. Gerharda Müllera we wprowadzeniu do dokumentu Papieskiej Komisji Biblijnej, zatytułowanego „Natchnienie i Prawda Pisma Świętego” z 2014 roku są potwierdzeniem tej odpowiedzi. Autor artykułu odpowiada twierdząco na to pytanie, analizując propozycję w miarę całościowego ujęcia teologii natchnienia zaprezentowaną w monografii Sławomira Zatwardnickiego Od teologii objawienia do teologii natchnienia. Studium inspirowane twórczością Geralda O’Collinsa i Josepha Ratzingera, która staje się punktem wyjścia do dalszej dyskusji teologicznej.
Citas
Artola, Antonio M. 1994. „L’ispirazione biblica.” In Antonio M. Artola, José M. Sánchez Caro, Bibbia e parola di Dio, 119–202. Brescia: Paideia.
Benedykt XVI. 2010. Adhortacja Verbum Domini (30.09.2010). Watykan.
Bogacz, Roman. 2015. „O natchnieniu, Bożym objawieniu i prawdzie Biblii w duszpasterstwie.” Ruch Biblijny i Liturgiczny 68 (3): 219–236. DOI: https://doi.org/10.21906/rbl.19.
Papieska Komisja Biblijna. 2014. Natchnienie i prawda Pisma Świętego. Słowo, które od Boga pochodzi i mówi o Bogu, aby zbawić świat, tłum. Henryk Witczyk. Kielce: Verbum.
Korzec, Cezary. 2013. Ścieżka konsensusu: ku integralnej teologii biblijnej. Bibliotheca Biblica. Wrocław: Wydawnictwo TUM.
O’Collins, Gerald. 2016. Revelation: Towards a Christian Interpretation of God’s Self-revelation in Jesus Christ. Oxford: Oxford University Press.
Witczyk, Henryk. 2020. Natchnienie, prawda, zbawienie. Poznań: Pallottinum.
Wróbel, Mirosław, Stefan Szymik, i Krzysztof Napora, red. 2017. Natchnienie Pisma Świętego. W świetle świadectwa tekstów o nich samych. Analecta Biblica Lublinensia XV. Lublin: Katolicki Uniwersytet Lubelski.
Zatwardnicki, Sławomir. 2022. Od teologii objawienia do teologii natchnienia. Studium inspirowane twórczością Geralda O’Collinsa i Josepha Ratzingera. Lublin: Academicon.
Descargas
Publicado
Cómo citar
Número
Sección
Licencia
Derechos de autor 2022 Dariusz Kotecki
Esta obra está bajo una licencia internacional Creative Commons Atribución-SinDerivadas 4.0.
CC BY ND 4.0. Posiadaczem prawa autorskiego (Licencjodawcą) jest Autor, który na mocy umowy licencyjnej udziela nieodpłatnie prawa do eksploatacji dzieła na polach wskazanych w umowie.
- Licencjodawca udziela Licencjobiorcy licencji niewyłącznej na korzystanie z Utworu/przedmiotu prawa pokrewnego w następujących polach eksploatacji: a) utrwalanie Utworu/przedmiotu prawa pokrewnego; b) reprodukowanie (zwielokrotnienie) Utworu/przedmiotu prawa pokrewnego drukiem i techniką cyfrową (e-book, audiobook); c) wprowadzania do obrotu egzemplarzy zwielokrotnionego Utworu/przedmiotu prawa pokrewnego; d) wprowadzenie Utworu/przedmiotu prawa pokrewnego do pamięci komputera; e) rozpowszechnianie utworu w wersji elektronicznej w formule open access na licencji Creative Commons (CC BY-ND 3.0) poprzez platformę cyfrową Wydawnictwa Naukowego UMK oraz repozytorium UMK.
- Korzystanie przez Licencjobiorcę z utrwalonego Utworu ww. polach nie jest ograniczone czasowo ilościowo i terytorialnie.
- Licencjodawca udziela Licencjobiorcy licencji do Utworu/przedmiotu prawa pokrewnego nieodpłatnie na czas nieokreślony
PEŁEN TEKST UMOWY LICENCYJNEJ >>
Stats
Number of views and downloads: 308
Number of citations: 0