Zaufanie Bogu w „Rozmyślaniach dla Sióstr Urszulanek Serca Jezusa Konającego” św. Urszuli Ledóchowskiej
DOI:
https://doi.org/10.12775/TiCz.2021.002Słowa kluczowe
zaufanie, Urszula Ledóchowska, rozmyślanie, duchowośćAbstrakt
Artykuł przedstawia zagadnienie zaufania wobec Boga w pracy Rozmyślania św. Urszuli Ledóchowskiej (1865-1939), założycielki Zgromadzenia Sióstr Urszulanek Serca Jezusa Konającego. Według autorki Rozmyślań postawa zaufania bierze się ze świadomości bycia umiłowanym przez Boga, jest cechą charakterystyczną tego, kto żyje godnością dziecka Bożego. Człowiek dostrzegający swoją grzeszność, słabość i okazujący skruchę, może z ufnością uciekać się do Bożego miłosierdzia. Matka Ledóchowska – której duchowość cechuje się chrystocentryzmem – zachęca do zwracania się do Jezusa z całkowitym powierzaniem się w Jego ręce, zwłaszcza w trudnych sytuacjach. Zaufanie Bogu jest nieodzowne nie tylko w życiu zakonnym, lecz również w życiu każdego chrześcijanina.
Bibliografia
Ledóchowska U., Rozmyślania dla Sióstr Urszulanek Serca Jezusa Konającego, t. 1, Pniewy 2000.
Ledóchowska U., Rozmyślania dla Sióstr Urszulanek Serca Jezusa Konającego, t. 2, Pniewy 2000.
Leksykon duchowości katolickiej, red. M. Chmielewski, Lublin-Kraków 2002.
Misiurek J., Historia i teologia polskiej duchowości katolickiej. Tom 3, Lublin 2001.
„Otrzymała od Ducha Świętego wielki charyzmat”. Św. Urszula Ledóchowska i Urszulanki Serca Jezusa Konającego, red. M. Krupecka, W. Misztal, Kraków 2012.
Pagacz M., Pokora w „Rozmyślaniach” św. Urszuli Ledóchowskiej w świetle „Ćwiczeń duchowych” św. Ignacego Loyoli, „Studia Bobolanum” 2(2019), s. 65-82.
Zyzak W., Kontemplacja Krzyża jako centrum duchowości św. Urszuli Ledóchowskiej, w: „Otrzymała od Ducha Świętego wielki charyzmat”. Św. Urszula Ledóchowska i Urszulanki Serca Jezusa Konającego, red. M. Krupecka, W. Misztal, Kraków 2012, s. 73-94.
Pobrania
Opublikowane
Jak cytować
Numer
Dział
Licencja
CC BY ND 4.0. Posiadaczem prawa autorskiego (Licencjodawcą) jest Autor, który na mocy umowy licencyjnej udziela nieodpłatnie prawa do eksploatacji dzieła na polach wskazanych w umowie.
- Licencjodawca udziela Licencjobiorcy licencji niewyłącznej na korzystanie z Utworu/przedmiotu prawa pokrewnego w następujących polach eksploatacji: a) utrwalanie Utworu/przedmiotu prawa pokrewnego; b) reprodukowanie (zwielokrotnienie) Utworu/przedmiotu prawa pokrewnego drukiem i techniką cyfrową (e-book, audiobook); c) wprowadzania do obrotu egzemplarzy zwielokrotnionego Utworu/przedmiotu prawa pokrewnego; d) wprowadzenie Utworu/przedmiotu prawa pokrewnego do pamięci komputera; e) rozpowszechnianie utworu w wersji elektronicznej w formule open access na licencji Creative Commons (CC BY-ND 3.0) poprzez platformę cyfrową Wydawnictwa Naukowego UMK oraz repozytorium UMK.
- Korzystanie przez Licencjobiorcę z utrwalonego Utworu ww. polach nie jest ograniczone czasowo ilościowo i terytorialnie.
- Licencjodawca udziela Licencjobiorcy licencji do Utworu/przedmiotu prawa pokrewnego nieodpłatnie na czas nieokreślony
PEŁEN TEKST UMOWY LICENCYJNEJ >>
Statystyki
Liczba wyświetleń i pobrań: 675
Liczba cytowań: 0