Quaerere Deum fundamentem kultury europejskiej w świetle przemówienia Benedykta XVI (12.09.2008)
DOI:
https://doi.org/10.12775/TiCz.2020.054Słowa kluczowe
Benedykt XVI, kultura europejska, poszukiwanie Boga, monastycyzm, ewangelizacjaAbstrakt
Benedykt XVI, poszukując źródeł kultury europejskiej, wskazuje na życie monastyczne, zbudowane na zachwycie nad Słowem. U podstaw tego zachwytu leży pragnienie poszukiwania Boga. Każdy intelektualny wysiłek miał pomagać w otwarciu się na Prawdę objawioną w Bożym Słowie. Słowo kształtowało indywidualną relację z Bogiem, zapraszało do dialogu i budowało w ten sposób potrzebę życia we wspólnocie. Z troski o Słowo Boże zrodziła się troska o słowo ludzkie, stąd systematyczna refleksja, jaka dokonywała się w klasztornych szkołach, bibliotekach, a następnie przeradzała się w modlitewny dialog ze Stwórcą wyrażony w modlitwie i śpiewie. Efektem owego poszukiwania Boga jest całokształt wytworów działania ludzkiego intelektu, a więc szeroko pojęta kultura, która od samego początku czerpie z chrześcijańskich wzorców. Benedykt XVI wskazuje na potrzebę ewangelizacji, mającej budzić na nowo pragnienia poszukiwania Boga poprzez kulturę, która we współczesnym świecie przeżywa kryzys oderwania od wartości religijnych. Przemówienie Benedykta wygłoszone w Kolegium Bernardynów jest więc pełnym nadziei wołanie o powrót do źródła, jakim jest Słowo, kształtujące ludzki intelekt na obraz i podobieństwo Stwórcy.
Bibliografia
Benedykt XVI, Dziękuję gorąco Bogu za podróż do Francji, „L’Osservatore Romano”, edycja polska, 2008(10-11), s. 42-43.
Benedykt XVI, Fundamentem prawdziwej kultury jest poszukiwanie Boga, „L’Osservatore Romano”, edycja polska, 2008(10-11), s. 12-16.
Benedykt XVI, Jesteśmy przyjaciółmi tych, którzy znają Boga, i tych, którzy Go jeszcze nie znają, 21 XII 2009 — Przemówienie do Kurii Rzymskiej, „L’Osservatore Romano”, edycja polska, 2010(2), s. 37-41.
Benedykt XVI, Konferencja prasowa w samolocie (12.03.2008), „L’Osservatore Romano”, edycja polska, 2008(10-11), s. 8.
Benedykt XVI, List apostolski «motu proprio» Porta Fidei, „L’Osservatore Romano”, edycja polska, 2011(12), s. 4-10.
Benedykt XVI, Rozum nigdy nie jest w sprzeczności z wiarą, „L’Osservatore Romano”, edycja polska, 2008(10-11), s. 23-25.
Benedykt XVI, Słowo Boże jest duszą apostolatu i życia kapłańskiego, „L’Osservatore Romano”, edycja polska, 2008(10-11), s. 17-19.
Guerreiro Elio, Świadek prawdy, Kraków 2018.
Kindziuk Milena, Benedykt XVI o kulturze, http://e-civitas.pl/benedykt-xvi-o-kulturze [12.11.2019].
Ratzinger Joseph, Europa Benedykta w kryzysie kultur, Częstochowa 2005.
Ratzinger Joseph, Ku dojrzałości wiary w Chrystusa. Homilia w czasie Mszy „pro eligendo pontifice”, „L’Osservatore Romano”, edycja polska, 2005(6), s. 29-31.
Ratzinger Joseph, W rozmowie z czasem, Opera omnia t. XIII/3, Lublin 2018.
Regoli Roberto, Benedykt XVI. Wielki papież czasu kryzysu, Kraków, 2017.
Pobrania
Opublikowane
Jak cytować
Numer
Dział
Licencja
CC BY ND 4.0. Posiadaczem prawa autorskiego (Licencjodawcą) jest Autor, który na mocy umowy licencyjnej udziela nieodpłatnie prawa do eksploatacji dzieła na polach wskazanych w umowie.
- Licencjodawca udziela Licencjobiorcy licencji niewyłącznej na korzystanie z Utworu/przedmiotu prawa pokrewnego w następujących polach eksploatacji: a) utrwalanie Utworu/przedmiotu prawa pokrewnego; b) reprodukowanie (zwielokrotnienie) Utworu/przedmiotu prawa pokrewnego drukiem i techniką cyfrową (e-book, audiobook); c) wprowadzania do obrotu egzemplarzy zwielokrotnionego Utworu/przedmiotu prawa pokrewnego; d) wprowadzenie Utworu/przedmiotu prawa pokrewnego do pamięci komputera; e) rozpowszechnianie utworu w wersji elektronicznej w formule open access na licencji Creative Commons (CC BY-ND 3.0) poprzez platformę cyfrową Wydawnictwa Naukowego UMK oraz repozytorium UMK.
- Korzystanie przez Licencjobiorcę z utrwalonego Utworu ww. polach nie jest ograniczone czasowo ilościowo i terytorialnie.
- Licencjodawca udziela Licencjobiorcy licencji do Utworu/przedmiotu prawa pokrewnego nieodpłatnie na czas nieokreślony
PEŁEN TEKST UMOWY LICENCYJNEJ >>
Statystyki
Liczba wyświetleń i pobrań: 528
Liczba cytowań: 0