Wpływ zbawczych misteriów Jezusa Chrystusa na inteligentne życie we wszechświecie
DOI:
https://doi.org/10.12775/TiCz.2020.053Słowa kluczowe
Zbawienie, osoba, życie pozaziemskie, wcielenieAbstrakt
Impulsem do podjęcia wskazanego w tytule zagadnienia stały się coraz powszechniejsze badania przestrzeni kosmicznej. Największe organizacje zajmujące się badanie wszechświata jako takiego z coraz większą intensywnością prowadzą poszukiwania planet zdatnych do życia a co za tym idzie również i życia mogącego rozwinąć się również w innych ostępach przestrzeni. Im więcej odkrywamy egzoplanet podobnych do ziemi, obiegających swoje gwiazdy w tak zwanej ekosferze tym częściej pytamy o ewentualnych mieszkańców tychże planet.
Temat ten w Kościele w żadnym razie nie jest niczym nowym, był bowiem z różnych skutkiem i w różnych okresach podejmowany, inni natomiast jak np. św. Ojciec Pio, zdawkowo nawiązywali do wskazanego tematu. Logicznym następstwem prowadzonych badań jest więc pytania o wiarę tychże obcych nam istot. Czy są osobami? Czy popełniły grzech pierworodny? Czy ich zbawicielem jest Jezus ukrzyżowany i zmartwychwstały czy też ich odkupienie dokonało się na innej drodze?
Na postawione pytania nie ma i póki co nie może być jasnej odpowiedzi jednakowoż to wcale nie oznacza, że nie powinniśmy szukać na nie odpowiedzi. Jednym z zadań każdego człowieka niezależnie od prezentowanych poglądów, różnic etnicznych i kulturowych, jest szukanie prawdy. W to właśnie zadanie wpisuje się niniejszy artykuł.
Bibliografia
[b.a.], Watykan: można wierzyć w istoty pozaziemskie, https://www.wprost.pl/swiat/129707/Watykan-mozna-wierzyc-w-istoty-pozaziemskie.html (06.10.2020).
Bokwa I. (red.), Breviarium Fidei, Poznań 2007.
Butt R., Vatican ponders extraterrestrials, https://www.theguardian.com/world/2009/nov/11/vatican-extra-terrestrials-catholic (06.10.2019).
Galfard C., Wszechświat w twojej dłoni, Kraków 2017.
Giangrave C., Could Catholicism handle the discovery of extraterrestrial life?, https://cruxnow.com/global-church/2017/02/catholicism-handle-discovery-extraterrestrial-life/ (06.10.2020).
Jan Paweł II, Dominum et Vivificantem, Rzym 1986.
Kowalczyk D., Ewangelizowanie kosmitów?, „Gość Niedzielny” 13, 2017.
Kuźmiński M. (red.), Inne dzieci Boga, https://www.tygodnikpowszechny.pl/inne-dzieci-boga-30199 (05.10.2020).
Mileszko T., W naszej galaktyce jest ponad 30 inteligentnych, kosmicznych cywilizacji, twierdzą brytyjscy naukowcy, https://www.komputerswiat.pl/aktualnosci/nauka-i-technika/brytyjscy-naukowcy-w-naszej-galaktyce-jest-36-cywilizacji/v559d80 (05.10.2020).
Morcaldi C., Moje życie w bliskości Ojca Pio, Kraków 2015.
Müller G.L., Dogmatyka Katolicka, Kraków 2015.
Pismo Święte Starego i Nowego Testamentu, Edycja Świętego Pawła, Częstochowa 2012.
Pope Francis, Plenary Session on Evolving Concepts of Nature 24–28 October 2014, Vatican City, http://www.pas.va/content/accademia/en/magisterium/francis/27october2014.html (06.10.2020).
Rowiński T., Aniołowie i kosmici, Kraków 2011.
Shreeve J., Halo, jest tam kto?, „National Geographic” 3, 2019.
Teologia i nauka wobec cywilizacji pozaziemskich, https://portal.tezeusz.pl/blog/teologia-i-nauka-wobec-cywilizacji-pozaziemskich/ (03.06.2019).
Wabll T.D. (red.), Życie we wszechświecie, Warszawa 2007.
Pobrania
Opublikowane
Jak cytować
Numer
Dział
Licencja
CC BY ND 4.0. Posiadaczem prawa autorskiego (Licencjodawcą) jest Autor, który na mocy umowy licencyjnej udziela nieodpłatnie prawa do eksploatacji dzieła na polach wskazanych w umowie.
- Licencjodawca udziela Licencjobiorcy licencji niewyłącznej na korzystanie z Utworu/przedmiotu prawa pokrewnego w następujących polach eksploatacji: a) utrwalanie Utworu/przedmiotu prawa pokrewnego; b) reprodukowanie (zwielokrotnienie) Utworu/przedmiotu prawa pokrewnego drukiem i techniką cyfrową (e-book, audiobook); c) wprowadzania do obrotu egzemplarzy zwielokrotnionego Utworu/przedmiotu prawa pokrewnego; d) wprowadzenie Utworu/przedmiotu prawa pokrewnego do pamięci komputera; e) rozpowszechnianie utworu w wersji elektronicznej w formule open access na licencji Creative Commons (CC BY-ND 3.0) poprzez platformę cyfrową Wydawnictwa Naukowego UMK oraz repozytorium UMK.
- Korzystanie przez Licencjobiorcę z utrwalonego Utworu ww. polach nie jest ograniczone czasowo ilościowo i terytorialnie.
- Licencjodawca udziela Licencjobiorcy licencji do Utworu/przedmiotu prawa pokrewnego nieodpłatnie na czas nieokreślony
PEŁEN TEKST UMOWY LICENCYJNEJ >>
Statystyki
Liczba wyświetleń i pobrań: 1183
Liczba cytowań: 0