Mistyka i prymat miłości
DOI:
https://doi.org/10.12775/TiCz.2020.041Słowa kluczowe
życie mistyczne, prymat miłości, rozwój duchowy, mistyka służby i czynuAbstrakt
Miłość obejmuje w sposób całościowy człowieka, jego emocje, uczucia, procesy poznawcze, rozumowanie, intelekt, wolę, działanie, a także sferę duchową. Natomiast mistyka chrześcijańska jest zanurzeniem się człowieka w świetle Bożej miłości, a nie koncentracją na sobie i własnej religijności. Artykuł podejmuje aktualny problem badawczy na kanwie duchowości chrześcijańskiej, aby ukazać czytelnikowi proces dojrzewania duchowego w którym miłość stanowi istotę zarówno w początkowej fazie rozwoju, jak i w kulminacyjnym momencie zjednoczenia z Bogiem. Wychodząc od ogólnego wpływu mistyki na rozwój duchowy, autor prowadzi czytelnika ku prawdzie miłości, którą jest Bóg.
Bibliografia
Bolewski J., Mistyka miłości, ,,Życie Duchowe” 41 (2005), s. 4–6.
Bouyer L., Wprowadzenie do życia duchowego, Warszawa 1982.
De Rougemont D., Miłość a świat kultury zachodniej, Warszawa 1968.
Gogacz M., Filozoficzne aspekty mistyki. Materiały do filozofii mistyki, Warszawa 1985.
Gogola J., Teologia komunii z Bogiem, Kraków 2001.
Jan od Krzyża, Pieśń duchowa, Kraków 2013.
Jan Paweł II, Przekroczyć próg nadziei, Lublin 1994.
Louth A., Początki mistyki chrześcijańskiej, Kraków 1997.
Merton T., Szukanie Boga, Kraków 1988.
Ogórek P., Mistyka. Zagrożenie czy rozwój życia duchowego?, w: Mistyka drogą zjednoczenia z Bogiem, Warszawa 1999, s. 8–19.
Rahner K., The Theological Investigation, Volume VII, w: Future Theology of the Spiritual Life, London–New York 1971, s. 9–23.
Ravier A., Ignacy Loyola zakłada Towarzystwo Jezusowe, Warszawa 1994.
Sudbrack J., Mistyka, tł. B. Białecki, Kraków 1996.
Suwiński S., Dynamizm miłości w życiu duchowym chrześcijanina. Studium na podstawie pism ojca Franciszka Varillona, Włocławek 2013.
Tomasz à Kempis, Naśladowanie Chrystusa, tł. S. Kuczkowski, Kraków 2009.
Urbański S., Współczesne ujęcie mistyki, w: Duchowość przełomu wieków, Warszawa 2000, s. 102–115.
Wojtyła K., Miłość i odpowiedzialność, t. 1, Lublin 2001.
Pobrania
Opublikowane
Jak cytować
Numer
Dział
Licencja
CC BY ND 4.0. Posiadaczem prawa autorskiego (Licencjodawcą) jest Autor, który na mocy umowy licencyjnej udziela nieodpłatnie prawa do eksploatacji dzieła na polach wskazanych w umowie.
- Licencjodawca udziela Licencjobiorcy licencji niewyłącznej na korzystanie z Utworu/przedmiotu prawa pokrewnego w następujących polach eksploatacji: a) utrwalanie Utworu/przedmiotu prawa pokrewnego; b) reprodukowanie (zwielokrotnienie) Utworu/przedmiotu prawa pokrewnego drukiem i techniką cyfrową (e-book, audiobook); c) wprowadzania do obrotu egzemplarzy zwielokrotnionego Utworu/przedmiotu prawa pokrewnego; d) wprowadzenie Utworu/przedmiotu prawa pokrewnego do pamięci komputera; e) rozpowszechnianie utworu w wersji elektronicznej w formule open access na licencji Creative Commons (CC BY-ND 3.0) poprzez platformę cyfrową Wydawnictwa Naukowego UMK oraz repozytorium UMK.
- Korzystanie przez Licencjobiorcę z utrwalonego Utworu ww. polach nie jest ograniczone czasowo ilościowo i terytorialnie.
- Licencjodawca udziela Licencjobiorcy licencji do Utworu/przedmiotu prawa pokrewnego nieodpłatnie na czas nieokreślony
PEŁEN TEKST UMOWY LICENCYJNEJ >>
Statystyki
Liczba wyświetleń i pobrań: 850
Liczba cytowań: 0