Creation of a human being in the awareness of the catechized youth
DOI:
https://doi.org/10.12775/TiCz.2019.034Słowa kluczowe
antropologia teologiczna, chrześcijańska wizja człowieka, nauczanie Kościoła, katechizacjaAbstrakt
Stworzenie człowieka w świadomości katechizowanej młodzieży
Katecheza głosząc Chrystusa bierze pod uwagę człowieka żyjącego w określonym kontekście społecznym i kulturowym. Punktem wyjścia w odniesieniu się do człowieka jest biblijny obraz człowieka. To biblijne spojrzenie na człowieka obecne jest w nauczaniu Kościoła od starożytności chrześcijańskiej aż po współczesność. Szczególne znaczenie dla rozumienia człowieka i jego obecności w świecie ma nauczanie Soboru Watykańskiego II. To spojrzenie jest pogłębiane przez kolejne dokumenty Kościoła jak Catechesi tradendae i Dyrektorium Ogólne o katechizacji. One wszystkie uwypuklają, że katecheza powinna być wierna Bogu i człowiekowi. Również dokumenty katechetyczne Kościoła w Polsce oraz Podstawa programowa katechezy i Program nauczania religii starają się realizować wizję człowieka zawartą w nauczaniu Kościoła.
Bibliografia
Bokszański Z., Indywidualizm a zmiana społeczna. Polacy wobec nowoczesności. Raport z badań, Warszawa 2007.
Bujak J., Wybrane aspekty antropologii teologicznej konstytucji duszpasterskiej Gaudium et spes Soboru Watykańskiego II, „Colloquia Theologica Ottoniana” 2014, 2, pp. 41–42.
Charytański J., Synod 1977 a orientacja antropologiczna w katechezie, w: Katecheza po Soborze Watykańskim II w świetle dokumentów Kościoła, red. W. Kubik, t. 2, Warszawa 1985, pp. 77–85.
Choromański A., Osoba ludzka jako byt relacyjny – antropologiczne fundamenty eklezjologii Soboru Watykańskiego II, „Studia Teologii Dogmatycznej” 1 (2015), pp. 59–62.
Jacyno M., Kultura indywidualizmu, Warszawa 2007.
Karwacki R., Et creavit Deus hominem. Podstawy antropologii teologicznej, „Studia Teologii Dogmatycznej” 1 (2015), pp. 127–145.
Komisja Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski, Program nauczania religii, Kraków 2001.
Komisja Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski, Program nauczania religii, Kraków 2010.
Konferencja Episkopatu Polski, Podstawa programowa katechezy Kościoła katolickiego w Polsce, Kraków 2001.
Konferencja Episkopatu Polski, Podstawa programowa katechezy Kościoła katolickiego w Polsce, Kraków 2010.
Konstytucja duszpasterska o Kościele w świecie współczesnym, w: Sobór Watykański II, Konstytucje. Dekrety. Deklaracje, Poznań 2002, pp. 526–604.
Lis T., Zarys antropologii teologicznej Jana Pawła II, „Warszawskie Studia Teologiczne” 17 (2004), p. 112.
Łoziński B., Gender wciąż w szkole, www.gosc.pl/doc/3763760.Gender-wciaz-w-szkole (20.09.2018).
Nowak M., Rozwój i jego wychowawcza wartość w pedagogice rozwoju według Jana Pawła II, „Labor et Educatio” 3 (2015), pp. 31–50.
Sienkiewicz E., Człowiek w myśli Augustyna, „Teologia w Polsce” 5 (2011) 2, pp. 259–272.
Skoczylas K., Wartości religijno-moralne młodzieży ponadgimnazjalnej Kujaw wschodnich, Włocławek 2016.
Pobrania
Opublikowane
Jak cytować
Numer
Dział
Licencja
CC BY ND 4.0. Posiadaczem prawa autorskiego (Licencjodawcą) jest Autor, który na mocy umowy licencyjnej udziela nieodpłatnie prawa do eksploatacji dzieła na polach wskazanych w umowie.
- Licencjodawca udziela Licencjobiorcy licencji niewyłącznej na korzystanie z Utworu/przedmiotu prawa pokrewnego w następujących polach eksploatacji: a) utrwalanie Utworu/przedmiotu prawa pokrewnego; b) reprodukowanie (zwielokrotnienie) Utworu/przedmiotu prawa pokrewnego drukiem i techniką cyfrową (e-book, audiobook); c) wprowadzania do obrotu egzemplarzy zwielokrotnionego Utworu/przedmiotu prawa pokrewnego; d) wprowadzenie Utworu/przedmiotu prawa pokrewnego do pamięci komputera; e) rozpowszechnianie utworu w wersji elektronicznej w formule open access na licencji Creative Commons (CC BY-ND 3.0) poprzez platformę cyfrową Wydawnictwa Naukowego UMK oraz repozytorium UMK.
- Korzystanie przez Licencjobiorcę z utrwalonego Utworu ww. polach nie jest ograniczone czasowo ilościowo i terytorialnie.
- Licencjodawca udziela Licencjobiorcy licencji do Utworu/przedmiotu prawa pokrewnego nieodpłatnie na czas nieokreślony
PEŁEN TEKST UMOWY LICENCYJNEJ >>
Statystyki
Liczba wyświetleń i pobrań: 318
Liczba cytowań: 0