Pieśni religijne Ottona Mieczysława Żukowskiego (1867–1942) pochodzące z zeszytu X „Śpiewów kościelnych w układzie na jeden, dwa i cztery głosy mieszane z towarzyszeniem organów lub harmonium” – problematyka teologiczna i zagadnienia muzyczne
DOI:
https://doi.org/10.12775/TiCz.2019.019Słowa kluczowe
pieśń religijna, polskość, tożsamość religijna, katolicyzm, Otton Mieczysław ŻukowskiAbstrakt
Niniejszy artykuł jest omówieniem sześciu pieśni religijnych, opublikowanych przez kompozytora Ottona Mieczysława Żukowskiego (1867–1942) w zeszycie X pt. „Śpiewy kościelne w układzie na jeden, dwa i cztery głosy mieszane z towarzyszeniem organów lub harmonium”. Są to następujące utwory: Modlitwa; Pozostań z nami; Królowo niebios; Zostań z nami Panie; Matko Bolesna; O Jezu Chryste. Pieśni te są przeznaczone do śpiewania przez głos solowy przy akompaniamencie organów. Żukowski skomponował utwory do tekstów poetyckich współczesnych sobie autorów. Istotne znaczenie tych utworów polega na tym, że wykonywane podczas liturgii lub w czasie nabożeństw pozaliturgicznych stawały się śpiewaną katechezą w czasach, gdy dostęp do systematycznej nauki religii był utrudniony. Ich dodatkowym atutem jest również to, że napisane w języku polskim, były zrozumiałe dla uczestników liturgii odprawianej po łacinie. W wymiarze semantycznym pieśni uczyły o Bogu w Trójcy Świętej, wyrażały wiarę w Bożą Opatrzność, podkreślały prawdziwą obecność Jezusa pod postaciami eucharystycznymi, akcentowały osobę Maryi w dziele zbawienia.
Bibliografia
Źródła
Archiwum prywatne autora
Otton Mieczysław Żukowski, Śpiewy kościelne w układzie na jeden, dwa i cztery głosy mieszane z towarzyszeniem organów lub harmonium, zeszyt X, wyd. „Skład główny w księgarni A. Piwarskiego i Ski”, Kraków [b.r.w.].
Internet
Katalogi Biblioteki Narodowej, http://katalogi.bn.org.pl/iii/encore/search/C__Sotto%20mieczys%C5%82aw%20%C5%BCukowski__P4__Orightresult__U__X0?lang=pol&suite=cobalt [dostęp: 23.03.2018].
Płyty CD
„Otton Mieczysław Żukowski. Opera omnia religiosa 1”, wyd. Acte Préalable AP0288 (2013).
„Otton Mieczysław Żukowski. Opera omnia religiosa 2”, wyd. Acte Préalable AP0343 (2015).
Literatura
Kaczorowski R., Pieśni ku czci Matki Bożej Ottona Mieczysława Żukowskiego oraz ich miejsce w literaturze wokalnej, w: Musica Vocale. Sacrum i profanum w muzyce wokalnej – studium przypadku, red. R. Minkiewicz, Wydawnictwo Akademii Muzycznej w Gdańsku, Gdańsk 2014, s. 59–73.
Kaczorowski R., Pieśni maryjne Ottona Mieczysława Żukowskiego, Wydawnictwo „Bernardinum”, Pelplin 2011.
Kaczorowski R., Siedem pieśni religijnych Ottona Mieczysława Żukowskiego (1867–1942) w kontekście zagadnień semantycznych i muzycznych, w: „Poznańskie Studia Teologiczne” 31 (2017), s. 259–274.
Kaczorowski R., Zachowane msze Ottona Mieczysława Żukowskiego jako przejaw troski o polskość. Zagadnienia semantyczne i muzyczne, w: „Studia Gdańskie”, t. XXXVIII, Gdańsk-Oliwa 2016, s. 101–121.
Otton Mieczysław Żukowski – nieznane fakty z życia kompozytora i jego rodziny. Z wnuczką kompozytora Zofią Bajda rozmawia Robert Kaczorowski, „Muzyka21”, Rok XVI nr 1 (174), styczeń 2015, s. 36–37.
Pobrania
Opublikowane
Jak cytować
Numer
Dział
Licencja
CC BY ND 4.0. Posiadaczem prawa autorskiego (Licencjodawcą) jest Autor, który na mocy umowy licencyjnej udziela nieodpłatnie prawa do eksploatacji dzieła na polach wskazanych w umowie.
- Licencjodawca udziela Licencjobiorcy licencji niewyłącznej na korzystanie z Utworu/przedmiotu prawa pokrewnego w następujących polach eksploatacji: a) utrwalanie Utworu/przedmiotu prawa pokrewnego; b) reprodukowanie (zwielokrotnienie) Utworu/przedmiotu prawa pokrewnego drukiem i techniką cyfrową (e-book, audiobook); c) wprowadzania do obrotu egzemplarzy zwielokrotnionego Utworu/przedmiotu prawa pokrewnego; d) wprowadzenie Utworu/przedmiotu prawa pokrewnego do pamięci komputera; e) rozpowszechnianie utworu w wersji elektronicznej w formule open access na licencji Creative Commons (CC BY-ND 3.0) poprzez platformę cyfrową Wydawnictwa Naukowego UMK oraz repozytorium UMK.
- Korzystanie przez Licencjobiorcę z utrwalonego Utworu ww. polach nie jest ograniczone czasowo ilościowo i terytorialnie.
- Licencjodawca udziela Licencjobiorcy licencji do Utworu/przedmiotu prawa pokrewnego nieodpłatnie na czas nieokreślony
PEŁEN TEKST UMOWY LICENCYJNEJ >>
Statystyki
Liczba wyświetleń i pobrań: 777
Liczba cytowań: 0