Symboliczne wyobrażenia Kościoła w perykopach biblijnych proklamowanych w liturgii Obrzędów poświęcenia kościoła
DOI:
https://doi.org/10.12775/TiCz.2017.047Słowa kluczowe
Kościół, poświęcenie kościoła, nowy lud Boży, Mistyczne Ciało Chrystusa, świątynia, św. PiotrAbstrakt
Artykuł przedstawia i omawia teologię symbolicznych wyobrażeń Kościoła w czytaniach biblijnych przewidzianych na liturgiczny obrzęd poświęcenia nowego Kościoła. Każda z tych nazw i metafor ma swoją szczególną treść, którą trzeba właściwie zrozumieć, aby odkryć tajemnicę Chrystusowego Kościoła, którego znakiem jest każdy kościół wybudowany przez ludzi na ziemi. Podstawowym źródłem dla artykułu są perykopy biblijne przeznaczone na dzień poświęcenia kościoła. Stary Testament, który zapowiada „pełnię czasów” zrealizowaną w Chrystusie, pokazuje Izraelitów jako lud zgromadzony przed Bogiem. Stają oni przed Bogiem w zgromadzeniu kultycznym, aby słuchać słowa Bożego. Ten lud jest zapowiedzią nowego ludu Bożego, który zgromadził wokół siebie Jezus Chrystus. Wszyscy wierzący w Chrystusa i ochrzczeni w Jego imię zostają włączeni do nowego ludu Bożego i stają się cząstką Mistycznego Ciała Chrystusa. Te dwa terminy określają w Nowym Testamencie wspólnotę Kościoła. Dzięki darowi Ducha Świętego Kościół jest świątynią duchową powołaną do składania duchowych ofiar Bogu przez Jezusa w Duchu Świętym. Kościół jest rzeczywistością trwałą, ponieważ jest zbudowany na fundamencie apostołów i proroków, spośród których na pierwszym miejscu jest św. Piotr i jego następcy. Bogactwo treści teologicznych zawartych w lekturach biblijnych stwarza okazję do pogłębionej katechezy dotyczącej istoty Kościoła, a to z kolei winno prowadzić wiernych do bardziej aktywnego zaangażowania się w życie konkretnej wspólnoty parafialnej, która jest obrazem Kościoła powszechnego.
Bibliografia
Andrzejewski R., Jóźwiak F., Dzieje Apostolskie, Poznań 1998.
Cimosa M., Popolo. Popoli, w: Nuovo dizionario di teologia biblica, red. P. Rossano, G. Ravasi, A. Girlanda, Milano 1988, s. 1189–1202.
Dąbrowski E., Ewangelia według świętego Mateusza; Wstęp – przekład z oryginału – komentarz, t. III, Poznań–Warszawa 1979.
Drozd J., Księga Nehemiasza, w: Pismo Święte Starego i Nowego Testamentu, red. M. Peter, t. I, Poznań 2000.
Grecko-polski Nowy Testament. Wydanie interlinearne z kodami gramatycznymi, tłum. R. Popowski, M. Wojciechowski, Warszawa 1997.
Grelot P., Lud, w: Słownik teologii biblijnej, red. X. Leon-Dufour, Poznań 1990, s. 425–435.
Gryglewicz F., Listy katolickie; Wstęp – przekład z oryginału – komentarz, t. XI, Poznań 1989.
Grześkowiak J., Oto wielka tajemnica wiary, Poznań 1987.
Hani J., Symbolika świątyni chrześcijańskiej, Kraków 1994.
Jakimiuk M., Gabriel H., Misiejuk J., Komentarz Świętych Ojcow do Ewangelii według Św. Mateusza, Białystok 2000.
Jankowski A., Apokalipsa świętego Jana; Wstęp – przekład z oryginału – komentarz, t. XII, Poznań 1959.
Jankowski A., Dwie świątynie Ducha Świętego według listow Pawłowych, RBL1 (1988), s. 17–29.
Jankowski A., Listy więzienne świętego Pawła. Wstęp – przekład z oryginału – komentarz, t. VIII, Poznań 1962.
Jan od Krzyża, Dzieła, Kraków 1998.
Kreft W., Kościoł jako zgromadzenie liturgiczne w Liście do Hebrajczykow, RBL 4(1973)185–194.
Kuckerlkorn E.A, Mateos M.D., Kraft T., Apokalipsa św. Jana, w: Międzynarodowy Komentarz do Pisma Świętego, red. W. Chrostowski, Warszawa 2000, s. 1677–1709.
Langkammer H., Nauka św. Pawła o Kościele, w: Kościoł w świetle Biblii, red. J. Szlaga, Lublin 1984, s. 83–120.
Langkammer H., Księga Ezdrasza – Nehemiasza. Wstęp, przekład z oryginału, komentarz, eskursy, t. II, Poznań–Warszawa 1971.
Lekcjonarz mszalny, t. VI, Poznań–Warszawa 1991.
Nadolski B., Wprowadzenie do liturgii, Kraków 2004.
Łach S., List do Hebrajczykow. Wstęp – przekład z oryginału – komentarz – eskursy, t. X, Poznań 1959.
Ozorowski E., Kościoł, Wrocław 1984.
Pontyfikał Rzymski odnowiony zgodnie z postanowieniem świętego Soboru Powszechnego Watykańskiego II wydany z upoważnienia papieża Pawła VI poprawiony staraniem papieża Jana Pawła II. Obrzędy poświęcenia kościoła i ołtarza, Wydanie wzorcowe, Katowice 2001.
Sobór Watykański II, Konstytucja o liturgii świętej Sacrosanctum concilium, w: Sobór
Watykański II, Konstytucje. Dekrety. Deklaracje, Poznań 2002, s. 48–78.
Pontyfikał Rzymski odnowiony zgodnie z postanowieniem świętego Soboru Powszechnego Watykańskiego II wydany z upoważnienia papieża Pawła VI poprawiony staraniem papieża Jana Pawła II. Obrzędy poświęcenia kościoła i ołtarza, Wydanie wzorcowe, Katowice 2001.
Romaniuk K., Jankowski A., Stachowiak L., Komentarz praktyczny do Nowego Testamentu, t. II, Poznań–Kraków 1999.
Słownik grecko-polski, red. Z. Abramowicz, t. II, Warszawa 1960.
Sobeczko H.J., Zgromadzeni w imię Pana, teologia znaku zgromadzenia liturgicznego, Opole 1999.
Sobeczko H.J., Zgromadzenie celebruje liturgię, w: Msza Święta – rozumieć, aby lepiej uczestniczyć. Wykład liturgii Mszy, red. J. Hadalski, Poznań 2013, s. 87–92.
Pobrania
Opublikowane
Jak cytować
Numer
Dział
Licencja
CC BY ND 4.0. Posiadaczem prawa autorskiego (Licencjodawcą) jest Autor, który na mocy umowy licencyjnej udziela nieodpłatnie prawa do eksploatacji dzieła na polach wskazanych w umowie.
- Licencjodawca udziela Licencjobiorcy licencji niewyłącznej na korzystanie z Utworu/przedmiotu prawa pokrewnego w następujących polach eksploatacji: a) utrwalanie Utworu/przedmiotu prawa pokrewnego; b) reprodukowanie (zwielokrotnienie) Utworu/przedmiotu prawa pokrewnego drukiem i techniką cyfrową (e-book, audiobook); c) wprowadzania do obrotu egzemplarzy zwielokrotnionego Utworu/przedmiotu prawa pokrewnego; d) wprowadzenie Utworu/przedmiotu prawa pokrewnego do pamięci komputera; e) rozpowszechnianie utworu w wersji elektronicznej w formule open access na licencji Creative Commons (CC BY-ND 3.0) poprzez platformę cyfrową Wydawnictwa Naukowego UMK oraz repozytorium UMK.
- Korzystanie przez Licencjobiorcę z utrwalonego Utworu ww. polach nie jest ograniczone czasowo ilościowo i terytorialnie.
- Licencjodawca udziela Licencjobiorcy licencji do Utworu/przedmiotu prawa pokrewnego nieodpłatnie na czas nieokreślony
PEŁEN TEKST UMOWY LICENCYJNEJ >>
Statystyki
Liczba wyświetleń i pobrań: 607
Liczba cytowań: 0