Summum ius, summa iniuria. Próba analizy zagadnienia na gruncie filozofii prawa św. Tomasza z Akwinu
DOI:
https://doi.org/10.12775/TiCz.2017.034Słowa kluczowe
Filozofia prawa, prawo naturalne, prawo stanowione, pozytywizm prawny, epikeiaAbstrakt
Rozpowszechniony szeroko w mentalności osób zajmujących się prawem pozytywizm prawny powoduje, że trudno znaleźć sensowne rozwiązanie szeregu dylematów, w których zdrowy rozsądek podpowiadałby wyjście inne, aniżeli wynikające z samej litery prawa. Wydaje się, że niezbędnym jest zatem odwołanie się do przesłanek, na które wskazuje filozoficzna refleksja nad prawem, pozwalająca uchwycić ostateczne racje obowiązywania prawa stanowionego oraz jego konieczne ograniczenia, wynikające z faktu jego ogólności.
Nawiązując do łacińskiej sentencji, w myśl której „najwyższe prawo [jest] najwyższą niesprawiedliwością”, w ramach niniejszego opracowania, postawiliśmy pytanie, dlaczego egzekwowanie prawa, które z samej zasady winno zabezpieczać sprawiedliwość, prowadzić może do niesprawiedliwości? Korzystając ze spostrzeżeń, jakie w swej refleksji nad prawem poczynił św. Tomasz z Akwinu, wskazaliśmy na dwa zasadnicze powody, dla których sytuacja taka może mieć miejsce: 1) niesprawiedliwe może być samo prawo, gdy zamiast chronić ludzkie dobro zezwala na występowanie przeciwko niemu, czy też wręcz działanie godzące w dobro nakazuje; 2) niesprawiedliwość może być wynikiem niewłaściwego zastosowania prawa, które z racji swej ogólności nie może być niezawodne w każdym poszczególnym przypadku, co zakłada konieczność kierowania się bardziej jego duchem, aniżeli literą.
Bibliografia
Arystoteles, Etyka Nikomachejska, tłum D. Gromska, Warszawa 1956.
Arystoteles, Polityka, tłum. L. Piotrowicz, Warszawa 2006.
Cycero M.T., De officiis, wyd. polskie, O powinnościach, tłum. W. Kornatowski, w: M.T. Cycero, Pisma filozoficzne, t. II, Warszawa 1960.
Defferari R.J., Barry M.I., A Lexicon of Saint Thomas Aquinas, New Hampshire - New York 2004.
Krąpiec M.A., Ludzka wolność i jej granice, Lublin 2000.
Łuszczyńska M., „Ubi ratio, ibi ius”. Doktryna prawna świętego Tomasza z Akwinu, Lublin 2013.
Machowski A., Teologia polityczna św. Tomasza z Akwinu, Toruń 2011.
Mattei de R., Dyktatura relatywizmu, tłum. P. Toboła-Pertkiewicz, Warszawa 2009.
Palacios J.M., Problem metafizycznego uzasadnienia praw człowieka, tłum. J. Merecki, „Ethos” 45-46(1999), s. 119-131.
Piechowiak M., Pozytywizm prawniczy, w: Powszechna Encyklopedia Filozofii, t. 8, Lublin 2007, s. 417-425.
Platon, Prawa, tłum. M. Maykowska, Warszawa 1997.
Ryszkowski K., Orzekanie na zasadach słuszności w postępowaniu przed sądem arbitrażowym – „summum ius summa iniuria”?, „Kwartalnik ADR” 1(13)/2011, s. 53-62.
Salij J., Eseje tomistyczne, Poznań 1998.
Sobański R., Valeat aequitas, „Śląskie Studia Historyczno-Teologiczne”(2002), t. 35, z. 1, s. 156-160.
Sylwestrzak A., Sprawiedliwość i prawo natury w filozofii Akwinaty, w: J. Justyński, A. Madeja red., Moralność i władza jako kategorie myśli politycznej, Warszawa 2011.
Tomasz z Akwinu, Suma Teologiczna, tłum. F.W. Bednarski, S. Bełch, A. Głażewski, R. Kostecki, S. Piotrowicz, t. 1-35, Londyn 1962-1998.
Wroczyński K., Stępień K., O wybranych problemach filozofii prawa, „Człowiek w Kulturze” 8(1996), s. 197-214.
Pobrania
Opublikowane
Jak cytować
Numer
Dział
Licencja
CC BY ND 4.0. Posiadaczem prawa autorskiego (Licencjodawcą) jest Autor, który na mocy umowy licencyjnej udziela nieodpłatnie prawa do eksploatacji dzieła na polach wskazanych w umowie.
- Licencjodawca udziela Licencjobiorcy licencji niewyłącznej na korzystanie z Utworu/przedmiotu prawa pokrewnego w następujących polach eksploatacji: a) utrwalanie Utworu/przedmiotu prawa pokrewnego; b) reprodukowanie (zwielokrotnienie) Utworu/przedmiotu prawa pokrewnego drukiem i techniką cyfrową (e-book, audiobook); c) wprowadzania do obrotu egzemplarzy zwielokrotnionego Utworu/przedmiotu prawa pokrewnego; d) wprowadzenie Utworu/przedmiotu prawa pokrewnego do pamięci komputera; e) rozpowszechnianie utworu w wersji elektronicznej w formule open access na licencji Creative Commons (CC BY-ND 3.0) poprzez platformę cyfrową Wydawnictwa Naukowego UMK oraz repozytorium UMK.
- Korzystanie przez Licencjobiorcę z utrwalonego Utworu ww. polach nie jest ograniczone czasowo ilościowo i terytorialnie.
- Licencjodawca udziela Licencjobiorcy licencji do Utworu/przedmiotu prawa pokrewnego nieodpłatnie na czas nieokreślony
PEŁEN TEKST UMOWY LICENCYJNEJ >>
Statystyki
Liczba wyświetleń i pobrań: 508
Liczba cytowań: 0