Confirmation – Is It Still the Sacrament of Christian Initiation?
DOI:
https://doi.org/10.12775/TiCz.2017.016Słowa kluczowe
bierzmowanie, chrzest, Eucharystia, wtajemniczenie chrześcijańskie, inicjacja, sakramentAbstrakt
Bierzmownie – czy jest to jeszcze sakrament chrześcijańskiego wtajemniczenia?
Sakrament bierzmowania jest integralną częścią wtajemniczenia chrześcijańskiego. Nie jest konieczny do zbawienia, lecz razem z chrztem i Eucharystią tworzy jedność, która jest podstawą życia w Chrystusie i która powinna być zachowywana. Wskazują na to racje historyczne, teologiczne oraz, pomimo zerwania chronologicznej kolejności celebracji, także praktyka liturgiczna. Chrzest jest wszczepieniem w Chrystusa i Jego Mistyczne Ciało, bierzmowanie udoskonala łaskę chrztu przez dar Ducha Świętego, a Eucharystia dopełnia i wieńczy wtajemniczenie, udzielając pokarmu, który jest zadatkiem życia wiecznego. Wobec niepokojących zjawisk punktualistycznego rozumienia bierzmowania zarówno w przygotowaniu, jak i mistagogii, autor wskazuje na konkretne kryteria jedności sakramentów inicjacji chrześcijańskiej. Bierzmowanie w tym kontekście nie jest sakramentem dojrzałości chrześcijańskiej, ale otwierając sakramentalną perspektywę, daje niezbędne środki do jej osiągnięcia.
Bibliografia
Aparecida. V Ogólna Konferencja Episkopatów Ameryki Łacińskiej i Karaibów. Dokument końcowy, trans. K. Zabawa, K. Łukoszczyk, Gubin 2014.
Benedict XVI, Sacramentum caritatis, Vatican 2007.
Bradshaw Paul F., W poszukiwaniu początków kultu chrześcijańskiego. Źródła i metody badań wczesnej liturgii, Kraków 2016.
Dyk S., Nowa ewangelizacja. Konkretne wyzwanie, Gubin 2015.
Falk M., Przygotowanie do sakramentu bierzmowania w katechezie szkolnej w oparciu o wybrane podręczniki do religii, in: Dzisiejszy bierzmowany. Problemy i wyzwania, ed. J. Stala, Kielce 2005.
Francis, Lumen fidei, Vatican 2013.
II Polski Synod Plenarny (1991–1999), Poznań 2001.
Janeczek S., Inicjacja, in: Encyklopedia katolicka, vol. 7, ed. S. Wielgus, Lublin 1997, col. 211–212.
John Paul II, Catechesi tradendae, Vatican 1979.
John Paul II, Ecclesia de Eucharistia, Vatican 2003.
Kluz M., Dynamizm sakramentów chrztu i bierzmowania w służbie budowania Kościoła jako domu, „Liturgia Sacra” 18 (2012) 1, pp. 71–83.
Konferencja Episkopatu Polski, Instrukcja duszpasterska dotycząca sakramentu bierzmowania (16 I 1975), in: Dokumenty duszpastersko-liturgiczne episkopatu Polski 1966–1998, eds. Cz. Krakowiak, L. Adamowicz, Lublin 1999 no. 11, p. 31–36.
Konstytucja o liturgii świętej „Sacrosanctum Concilium”, in: Sobór Watykański II, Konstytucje – Dekrety – Deklaracje. Tekst polski. Nowe tłumaczenie, Poznań 2002, pp. 48–78.
Krakowiak Cz., Formacja kandydatów do sakramentu bierzmowania, in: Przekaż mojemu ludowi, co mówi Bóg, ed. K. Klauza, Lublin 2007, pp. 221–252.
Krakowiak Cz., Wykorzystanie metody katechumenalnej w przygotowaniu do sakramentów, in: Słowo. Liturgia. Wspólnota. Dynamika współczesnej parafii, eds. Cz. Krakowiak, P. Kulbacki, Kraków–Lublin 2006, pp. 39–80.
Krakowiak Cz., Z mistagogii celebracji chrztu dzieci w świetle Katechizmu Kościoła Katolickiego, „Roczniki Teologiczne” 45 (1998) 8, p. 129–150.
Krakowiak Cz., Bierzmowanie. Sakrament inicjacji chrześcijańskiej, Lublin 2005.
Krakowiak Cz., Katechumenat chrzcielny dorosłych w Kościele posoborowym, Lublin 2003.
Krakowiak Cz., Sakrament bierzmowania w reformie liturgii II Soboru Watykańskiego, Lublin 2012.
Mateja E., Sakramenty inicjacji w przygotowaniu do II Polskiego Synodu Plenarnego, in: Sakramenty inicjacji w liturgii i w praktyce duszpasterskiej, eds. R. Pierskała, H. Sobeczko, Opole 1996, pp. 49–52.
Nowosad S., Moralne konsekwencje wiary. Szkice anglikańskie, Lublin 2016.
Obrzędy bierzmowania dostosowane do zwyczajów diecezji polskich, Katowice 2007.
Obrzędy chrześcijańskiego wtajemniczenia dorosłych, Katowice 2007.
Obrzędy chrztu dzieci dostosowane do zwyczajów diecezji polskich, Katowice 2013.
Pastuszko M., Biskup jako szafarz sakramentu bierzmowania (kan. 882), „Kieleckie Studia Teologiczne” 2 (2003), pp. 279–302.
Schenk W., Liturgia sakramentów świętych. Part I. Initiatio Christiana. Chrzest. Bierzmowanie. Eucharystia. Lublin 1962
Sobeczko H., Z problematyki teologiczno–pastoralnej sakramentu bierzmowania, „Studia Pastoralne”, 4 (2008), pp. 29–40.
Zachara M., Bierzmowanie: drugi sakrament wtajemniczenia chrześcijańskiego, in: Żyć w Chrystusie według Ducha. Teologia sakramentów wtajemniczenia chrześcijańskiego, ed. K. Porosło, Tyniec 2014, pp. 102–127.
Pobrania
Opublikowane
Jak cytować
Numer
Dział
Licencja
CC BY ND 4.0. Posiadaczem prawa autorskiego (Licencjodawcą) jest Autor, który na mocy umowy licencyjnej udziela nieodpłatnie prawa do eksploatacji dzieła na polach wskazanych w umowie.
- Licencjodawca udziela Licencjobiorcy licencji niewyłącznej na korzystanie z Utworu/przedmiotu prawa pokrewnego w następujących polach eksploatacji: a) utrwalanie Utworu/przedmiotu prawa pokrewnego; b) reprodukowanie (zwielokrotnienie) Utworu/przedmiotu prawa pokrewnego drukiem i techniką cyfrową (e-book, audiobook); c) wprowadzania do obrotu egzemplarzy zwielokrotnionego Utworu/przedmiotu prawa pokrewnego; d) wprowadzenie Utworu/przedmiotu prawa pokrewnego do pamięci komputera; e) rozpowszechnianie utworu w wersji elektronicznej w formule open access na licencji Creative Commons (CC BY-ND 3.0) poprzez platformę cyfrową Wydawnictwa Naukowego UMK oraz repozytorium UMK.
- Korzystanie przez Licencjobiorcę z utrwalonego Utworu ww. polach nie jest ograniczone czasowo ilościowo i terytorialnie.
- Licencjodawca udziela Licencjobiorcy licencji do Utworu/przedmiotu prawa pokrewnego nieodpłatnie na czas nieokreślony
PEŁEN TEKST UMOWY LICENCYJNEJ >>
Statystyki
Liczba wyświetleń i pobrań: 256
Liczba cytowań: 0