Przejdź do sekcji głównej Przejdź do głównego menu Przejdź do stopki
  • Zarejestruj
  • Zaloguj
  • Język
    • Deutsch
    • English
    • Español (España)
    • Français (Canada)
    • Italiano
    • Język Polski
  • Menu
  • Strona domowa
  • Aktualny numer
  • Archiwum
  • O czasopiśmie
    • O czasopiśmie
    • Przesyłanie tekstów
    • Zespół redakcyjny
    • Rada Naukowa
    • Proces recenzji
    • Polityka Open Access
    • Informacja o niepobieraniu opłat za zgłaszanie i publikację artykułów
    • Zasady archiwizacji
    • Polityka prywatności
    • Kontakt
  • Zarejestruj
  • Zaloguj
  • Język:
  • Deutsch
  • English
  • Español (España)
  • Français (Canada)
  • Italiano
  • Język Polski

Teologia i Człowiek

Mistyczne małżeństwo Jezusa i św. Siostry Faustyny jako paradygmat budowania miłości i relacji małżeńskich. Dyskurs na podstawie analizy „Dzienniczka”
  • Strona domowa
  • /
  • Mistyczne małżeństwo Jezusa i św. Siostry Faustyny jako paradygmat budowania miłości i relacji małżeńskich. Dyskurs na podstawie analizy „Dzienniczka”
  1. Strona domowa /
  2. Archiwum /
  3. Tom 37 Nr 1 (2017) /
  4. Artykuły

Mistyczne małżeństwo Jezusa i św. Siostry Faustyny jako paradygmat budowania miłości i relacji małżeńskich. Dyskurs na podstawie analizy „Dzienniczka”

Autor

  • Sławomir Tykarski Katedra Teologii Praktycznej Wydziału Teologicznego UMK

DOI:

https://doi.org/10.12775/TiCz.2017.008

Słowa kluczowe

Faustyna Kowalska, Jezus Chrystus, mistyczne małżeństwo

Abstrakt

Przyglądając się tytułowi artykułu, czytelnik może się zastanawiać czy tak dwie różne rzeczywistości, jakimi są mistyczne zaślubiny i relacje małżeńskie w ogóle mają ze sobą coś wspólnego i czy tak odmienne rzeczywistości można ze sobą zestawić. Odpowiedź jest pozytywna, niemniej z bardzo ważnym zastrzeżeniem. Otóż można dokonać porównania, ale tylko czyniąc to w daleko idący sposób per analogiam. W związku z tym nie każda rzeczywistość, mająca swoje miejsce w małżeństwie mistycznym, znajdzie odwzorowanie w związku małżeńskim. Podstawowym powodem jest różność osób. W mistycznym zaślubinach jest bezpośrednie spotkanie Osoby Boskiej z ludzką, Stworzyciela ze stworzeniem. Wykracza to poza możliwość opisu i językowego ujęcia. Natomiast w związku małżeńskim ma się do czynienia ze spotkaniem dwóch istot równych sobie co do natury. Stąd też podczas rozważania nie każdą rzeczywistość będzie można w prosty sposób przełożyć z jednego rodzaju związku do drugiego. Niemniej istnieją elementy, które mogą posłużyć jako wzorzec do budowania relacji małżeńskiej w oparciu o mistyczne zaślubiny Jezusa ze św. Siostrą Faustyną. Podstawą ku temu są na wskroś ludzkie uczucia, jakie żywiła św. Faustyna do Chrystusa. Niejednokrotnie zachowuje się względem Jezusa jak osoba zakochana. Zatem można poddać analizie całą jej sferę emocjonalną. Ponadto Jezus jest Bogiem-Człowiekiem, dlatego i On jako Człowiek posiadał i wyrażał swoje uczucia względem Faustyny, co łatwo można dostrzec analizując treść „Dzienniczka”. Świętą Faustynę z Jezusem łączyła miłość. Można ją zatem scharakteryzować pod kątem psychologii, dlatego w artykule skorzystano z myśli prof. Bogdana Wojcieszke, który wyodrębnia trzy podstawowe składniki miłości. Są nimi: intymnoś namiętność i zobowiązanie. Na bazie tych elementów dokonano analizy relacji miłosnej między Faustyną, a Chrystusem podając konkretne przykłady zachowań, które wzmacniały ich więzi i pogłębiały miłość. Do kształtowania intymności można zaliczyć takie zachowania jak: częsta rozmowa, dzielenie się przeżyciami wewnętrznymi, tworzenie poczucia bezpieczeństwa, zaufanie, praca nad zmianą swoich zachowań dla dobra drugiej osoby. Namiętność zaś pogłębia się poprzez przytulenie, dotyk, poczucie wzajemności i wyłączności, wyrażanie tęsknoty, emocjonalną ekscytację. Do zobowiązania można zaliczyć podtrzymywanie decyzji związanej z wyborem współmałżonka, zaangażowaniu w związek, wspólnie pokonywanych trudności i kryzysów. W treści artykułu podane są konkretne propozycje w jaki sposób małżonkowie mogą budować między sobą miłosną relację. 

Bibliografia

Faustyna Kowalska, Dzienniczek.

Dąbrowski K., Dezintegracja pozytywna, Warszawa 1979.

Frankl V. E., Wola sensu. Założenia i zastosowanie logoterapii, Warszawa 2010.

Garrigou-Lagrange R., Trzy okresy życia wewnętrznego wstępem do życia w niebie, Niepokalanow 2001.

OleśP., Zjawisko kryzysu psychicznego w: Wykłady z psychologii w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, red. A. Januszewski, P. Oleś, T. Witkowski, t. 6, Lublin 1992, s. 397–422.

Ostrowska K., Wokół rozwoju osobowości i systemu wartości, Warszawa 1998.

Stain E., Z własnej głębi, Krakow 1978.

Wojciszke B., Psychologia miłości, Gdańsk 2012.

Teologia i Człowiek

Pobrania

  • PDF

Opublikowane

2017-03-30

Jak cytować

1.
TYKARSKI, Sławomir. Mistyczne małżeństwo Jezusa i św. Siostry Faustyny jako paradygmat budowania miłości i relacji małżeńskich. Dyskurs na podstawie analizy „Dzienniczka”. Teologia i Człowiek [online]. 30 marzec 2017, T. 37, nr 1, s. 147–166. [udostępniono 5.7.2025]. DOI 10.12775/TiCz.2017.008.
  • PN-ISO 690 (Polski)
  • ACM
  • ACS
  • APA
  • ABNT
  • Chicago
  • Harvard
  • IEEE
  • MLA
  • Turabian
  • Vancouver
Pobierz cytowania
  • Endnote/Zotero/Mendeley (RIS)
  • BibTeX

Numer

Tom 37 Nr 1 (2017)

Dział

Artykuły

Licencja

CC BY ND 4.0. Posiadaczem prawa autorskiego (Licencjodawcą) jest Autor, który na mocy umowy licencyjnej udziela nieodpłatnie prawa do eksploatacji dzieła na polach wskazanych w umowie.

  • Licencjodawca udziela Licencjobiorcy licencji niewyłącznej na korzystanie z Utworu/przedmiotu prawa pokrewnego w następujących polach eksploatacji: a) utrwalanie Utworu/przedmiotu prawa pokrewnego; b) reprodukowanie (zwielokrotnienie) Utworu/przedmiotu prawa pokrewnego drukiem i techniką cyfrową (e-book, audiobook); c) wprowadzania do obrotu egzemplarzy zwielokrotnionego Utworu/przedmiotu prawa pokrewnego; d) wprowadzenie Utworu/przedmiotu prawa pokrewnego do pamięci komputera; e) rozpowszechnianie utworu w wersji elektronicznej w formule open access na licencji Creative Commons (CC BY-ND 3.0) poprzez platformę cyfrową Wydawnictwa Naukowego UMK oraz repozytorium UMK.
  • Korzystanie przez Licencjobiorcę z utrwalonego Utworu ww. polach nie jest ograniczone czasowo ilościowo i terytorialnie.
  • Licencjodawca udziela Licencjobiorcy licencji do Utworu/przedmiotu prawa pokrewnego nieodpłatnie na czas nieokreślony

PEŁEN TEKST UMOWY LICENCYJNEJ >>

Statystyki

Liczba wyświetleń i pobrań: 671
Liczba cytowań: 0

ISSN/eISSN

ISSN: 1731-5638

eISSN: 2391-7598

Wyszukiwanie

Wyszukiwanie

Przeglądaj

  • Indeks autorów
  • Lista archiwalnych numerów

Użytkownik

Użytkownik

Aktualny numer

  • Logo Atom
  • Logo RSS2
  • Logo RSS1

Informacje

  • dla czytelników
  • dla autorów
  • dla bibliotekarzy

Newsletter

Zapisz się Wypisz się

Język / Language

  • Deutsch
  • English
  • Español (España)
  • Français (Canada)
  • Italiano
  • Język Polski

Tagi

Szukaj przy pomocy tagu:

Faustyna Kowalska, Jezus Chrystus, mistyczne małżeństwo
W górę

Akademicka Platforma Czasopism

Najlepsze czasopisma naukowe i akademickie w jednym miejscu

apcz.umk.pl

Partnerzy platformy czasopism

  • Akademia Ignatianum w Krakowie
  • Akademickie Towarzystwo Andragogiczne
  • Fundacja Copernicus na rzecz Rozwoju Badań Naukowych
  • Instytut Historii im. Tadeusza Manteuffla Polskiej Akademii Nauk
  • Instytut Kultur Śródziemnomorskich i Orientalnych PAN
  • Instytut Tomistyczny
  • Karmelitański Instytut Duchowości w Krakowie
  • Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
  • Państwowa Akademia Nauk Stosowanych w Krośnie
  • Państwowa Akademia Nauk Stosowanych we Włocławku
  • Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. Stanisława Pigonia w Krośnie
  • Polska Fundacja Przemysłu Kosmicznego
  • Polskie Towarzystwo Ekonomiczne
  • Polskie Towarzystwo Ludoznawcze
  • Towarzystwo Miłośników Torunia
  • Towarzystwo Naukowe w Toruniu
  • Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
  • Uniwersytet Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie
  • Uniwersytet Mikołaja Kopernika
  • Uniwersytet w Białymstoku
  • Uniwersytet Warszawski
  • Wojewódzka Biblioteka Publiczna - Książnica Kopernikańska
  • Wyższe Seminarium Duchowne w Pelplinie / Wydawnictwo Diecezjalne „Bernardinum" w Pelplinie

© 2021- Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu Deklaracja dostępności Sklep wydawnictwa