Bóg wiecznego powrotu tego samego w filozofii Fryderyka Nietzschego
DOI:
https://doi.org/10.12775/TiCz.2016.033Słowa kluczowe
Nietzsche, Bóg, wola mocy, nihilizm, wieczny powrótAbstrakt
Fryderyk Nietzsche walczył w swoich książkach przeciwko chrześcijańskiemu Bogu, jednocześnie podczas tej walki mówił o swoim rozumieniu Boga, co prowadzi nas do pytania: jeżeli Bóg moralności, chrześcijański Bóg umarł dla Nietzschego, to czy oznacza to również, że sam Bóg dla niego umarł? Niniejszy artykuł jest próbą odpowiedzi na powyższe, niełatwe pytanie. Wizja wiecznego powrotu tego samego daje możliwość umieszczenia koncepcji Boga wśród innych kluczowych idei Nietzschego, jak wola mocy czy nihilizm. Jedną z możliwości usytuowania Boga wśród innych idei filozofii nietzscheańskiej jest ukazanie, że Bóg żyje w każdym momencie wiecznego powrotu. Druga możliwość ukazuje Boga jako stan maksymalny nietzscheańskiej koncepcji wiecznego portu. Niniejszy artykuł jest interpretacyjnym eksperymentem, ponieważ Nietzsche nigdy nie pisał wprost o swoim rozumieniu Boga, w którego mógłby wierzyć. Jednocześnie jest zastanawiające, iż Nietzsche poświęcił tak wiele miejsca w swojej filozofii Bogu oraz jak wiele możemy się dzięki temu dowiedzieć o jego wizji Boga.
Pobrania
Opublikowane
Jak cytować
Numer
Dział
Licencja
CC BY ND 4.0. Posiadaczem prawa autorskiego (Licencjodawcą) jest Autor, który na mocy umowy licencyjnej udziela nieodpłatnie prawa do eksploatacji dzieła na polach wskazanych w umowie.
- Licencjodawca udziela Licencjobiorcy licencji niewyłącznej na korzystanie z Utworu/przedmiotu prawa pokrewnego w następujących polach eksploatacji: a) utrwalanie Utworu/przedmiotu prawa pokrewnego; b) reprodukowanie (zwielokrotnienie) Utworu/przedmiotu prawa pokrewnego drukiem i techniką cyfrową (e-book, audiobook); c) wprowadzania do obrotu egzemplarzy zwielokrotnionego Utworu/przedmiotu prawa pokrewnego; d) wprowadzenie Utworu/przedmiotu prawa pokrewnego do pamięci komputera; e) rozpowszechnianie utworu w wersji elektronicznej w formule open access na licencji Creative Commons (CC BY-ND 3.0) poprzez platformę cyfrową Wydawnictwa Naukowego UMK oraz repozytorium UMK.
- Korzystanie przez Licencjobiorcę z utrwalonego Utworu ww. polach nie jest ograniczone czasowo ilościowo i terytorialnie.
- Licencjodawca udziela Licencjobiorcy licencji do Utworu/przedmiotu prawa pokrewnego nieodpłatnie na czas nieokreślony
PEŁEN TEKST UMOWY LICENCYJNEJ >>
Statystyki
Liczba wyświetleń i pobrań: 1388
Liczba cytowań: 0