Czystość a idea wybrania człowieka we fragmentach Księgi Mądrości. Analiza i egzegeza trzech użyć słów z rdzeniem καθαρ (Mdr 2,16; 14,24; 15,7) w ich najbliższym kontekście literackim
DOI:
https://doi.org/10.12775/TiCz.2015.051Słowa kluczowe
czystość, Księga Mądrości, metafora Boga-garncarza, wybranieAbstrakt
Głównym celem niniejszego artykułu jest analiza trzech perykop z Księgi Mądrości, w których pojawiają się słowa o rdzeniu καθαρ: ἀκαθαρσία – „nieczystość” w Mdr 2,12–16 oraz oraz καθαρός – „czysty” w Mdr 14,22–26 i Mdr 15,7–13), w celu odpowiedzi na postawione pytanie o możliwość dostępu nie-Izraelitów do czystości, a tym samym zbawienia. Przyjęty klucz interpretacyjny to właśnie temat czystości, co stanowi wciąż niewyczerpane zagadnienie w egzegezie najmłodszej księgi Starego Testamentu. Analiza pierwszej perykopy (Mdr 2,12–16) podkreśliła związek czystości i Prawa oraz skierowała myśl egzegezy ku wyjątkowości Narodu Wybranego – Izraela – oraz ku idei wybrania. Drugi z fragmentów (Mdr 14,22–26) raz jeszcze podkreślił związek czystości (z naciskiem na czystość moralną) z przestrzeganiem przepisów Prawa. Dodatkowo analiza Mdr 14,22–26 doprowadziła do zadania pytania o możliwość odniesienia idei wybrania do ludzi spoza Izraela. Egzegeza ostatniej z perykop (Mdr 15,7–13), opierając się na wnioskach i spostrzeżeniach z poprzednich, stanowiła oryginalne odczytanie Mdr 15,7–13 w kontekście metafory Boga jako garncarza. Odnoszące się do tej metafory pytania o determinizm i predestynacjonizm w treści księgi doprowadziły do sformułowania swoistej sprzeczności między uniwersalizmem a podkreślaniem wybrania Narodu Izraela (ekskluzywizm). Sprzeczność ta łączy się, jak wskazano, bezpośrednio z tematem czystości. Artykuł zaproponował rozwiązanie zaistniałej sprzeczności w hipotezie o intuicji autora Księgi Mądrości dotyczącej uniwersalizmu zbawienia.
Pobrania
Opublikowane
Jak cytować
Numer
Dział
Licencja
CC BY ND 4.0. Posiadaczem prawa autorskiego (Licencjodawcą) jest Autor, który na mocy umowy licencyjnej udziela nieodpłatnie prawa do eksploatacji dzieła na polach wskazanych w umowie.
- Licencjodawca udziela Licencjobiorcy licencji niewyłącznej na korzystanie z Utworu/przedmiotu prawa pokrewnego w następujących polach eksploatacji: a) utrwalanie Utworu/przedmiotu prawa pokrewnego; b) reprodukowanie (zwielokrotnienie) Utworu/przedmiotu prawa pokrewnego drukiem i techniką cyfrową (e-book, audiobook); c) wprowadzania do obrotu egzemplarzy zwielokrotnionego Utworu/przedmiotu prawa pokrewnego; d) wprowadzenie Utworu/przedmiotu prawa pokrewnego do pamięci komputera; e) rozpowszechnianie utworu w wersji elektronicznej w formule open access na licencji Creative Commons (CC BY-ND 3.0) poprzez platformę cyfrową Wydawnictwa Naukowego UMK oraz repozytorium UMK.
- Korzystanie przez Licencjobiorcę z utrwalonego Utworu ww. polach nie jest ograniczone czasowo ilościowo i terytorialnie.
- Licencjodawca udziela Licencjobiorcy licencji do Utworu/przedmiotu prawa pokrewnego nieodpłatnie na czas nieokreślony
PEŁEN TEKST UMOWY LICENCYJNEJ >>
Statystyki
Liczba wyświetleń i pobrań: 635
Liczba cytowań: 0