Od inspiracji do interpretacji. Grafiki artystyczne w ilustrowanym wydaniu Biblii Poznańskiej
DOI:
https://doi.org/10.12775/TiCz.2014.043Słowa kluczowe
Biblia, Biblia Poznańska, grafiki, sztuka, interpretacjaAbstrakt
W artykule został omówiony jeden z wymownych przykładów współczesnego wzajemnego oddziaływania Biblii i sztuki, którym jest ilustrowane wydanie Pisma Świętego Nowego i Starego Testamentu. Biblia ta ukazała się nakładem Drukarni i Księgarni św. Wojciecha w Poznaniu w 2006 roku. W publikacji znalazło się 38 prac 26 współczesnych artystów polskich, wybranych z propozycji nadesłanych na wystawę ilustracji biblijnej „Gdy Słowo staje się obrazem”. Zamieszczone w Biblii prace zostały wykonane rozmaitymi technikami, a pomysłodawcy zadbali, aby prace ilustrujące i zdobiące nowe wydanie Biblii poznańskiej prezentowały najwyższy poziom artystyczny i głębię przesłania duchowego, a zarazem przemawiały językiem współczesności. Proponowane prace są przykładem artystycznej interpretacji tekstu natchnionego, w której obecna jest stała tendencja do aktualizacji historii biblijnej, często ukazanej w kontekście dylematów czasów współczesnych i niejednokrotnie także zagrożeń naszej cywilizacji. Dzięki temu Słowo Boże staje się bliższe obiorcy oraz obecne w jego historii. Ponadto publikacja ilustrowanego Pisma Świętego jest potwierdzeniem, że Biblia była i nadal pozostaje „wielkim kodem kulturowym”.
Pobrania
Opublikowane
Jak cytować
Numer
Dział
Licencja
CC BY ND 4.0. Posiadaczem prawa autorskiego (Licencjodawcą) jest Autor, który na mocy umowy licencyjnej udziela nieodpłatnie prawa do eksploatacji dzieła na polach wskazanych w umowie.
- Licencjodawca udziela Licencjobiorcy licencji niewyłącznej na korzystanie z Utworu/przedmiotu prawa pokrewnego w następujących polach eksploatacji: a) utrwalanie Utworu/przedmiotu prawa pokrewnego; b) reprodukowanie (zwielokrotnienie) Utworu/przedmiotu prawa pokrewnego drukiem i techniką cyfrową (e-book, audiobook); c) wprowadzania do obrotu egzemplarzy zwielokrotnionego Utworu/przedmiotu prawa pokrewnego; d) wprowadzenie Utworu/przedmiotu prawa pokrewnego do pamięci komputera; e) rozpowszechnianie utworu w wersji elektronicznej w formule open access na licencji Creative Commons (CC BY-ND 3.0) poprzez platformę cyfrową Wydawnictwa Naukowego UMK oraz repozytorium UMK.
- Korzystanie przez Licencjobiorcę z utrwalonego Utworu ww. polach nie jest ograniczone czasowo ilościowo i terytorialnie.
- Licencjodawca udziela Licencjobiorcy licencji do Utworu/przedmiotu prawa pokrewnego nieodpłatnie na czas nieokreślony
PEŁEN TEKST UMOWY LICENCYJNEJ >>
Statystyki
Liczba wyświetleń i pobrań: 544
Liczba cytowań: 0