Kontrkultura jako sposób i miejsce przekazu wiary
DOI:
https://doi.org/10.12775/TiCz.2014.034Słowa kluczowe
kontrkultura, świadectwo, przekaz wiary, nowa ewangelizacja, polska scena alternatywnaAbstrakt
Przyglądając się nurtom i kierunkom rozwoju globalnej kultury poddanej silnej presji medializacji, można zaobserwować coraz wyraźniejszą tendencję do desakralizacji praktyk kulturowych. Podobnie w środowisku otwartym na doświadczenie religijne ucieka się przed jawną deklaracyjnością wiary, a proces ten można by nazwać dechrystianizacją rzeczywistości „posolonej”. Dominujący dziś nurt kulturowy wyznaczający wzorce i normy zachowań człowiekowi żyjącemu w globalnej ekumenie dokonuje nieustannej redukcji myślenia w kategoriach wiary. Na tym tle niezwykle interesująca wydaje się przestrzeń kontrkultury, która w swej istocie nie tylko odnosi się do sprzeciwu wobec kultury zastanej, odrzucając lansowane wzory zachowań, ale także wyraża się w przekonaniu, że naprawa świata nie jest zadaniem społecznym i politycznym, lecz duchowym. Na przykładzie fenomenu polskiego środowiska artystów związanych ze sceną muzyczną oraz środowiskiem szeroko pojętej alternatywy artykuł pokazuje podobieństwa pomiędzy właściwościami kontrkultury i świadomym przeżywaniem chrześcijaństwa we współczesnej rzeczywistości.
Pobrania
Opublikowane
Jak cytować
Numer
Dział
Licencja
CC BY ND 4.0. Posiadaczem prawa autorskiego (Licencjodawcą) jest Autor, który na mocy umowy licencyjnej udziela nieodpłatnie prawa do eksploatacji dzieła na polach wskazanych w umowie.
- Licencjodawca udziela Licencjobiorcy licencji niewyłącznej na korzystanie z Utworu/przedmiotu prawa pokrewnego w następujących polach eksploatacji: a) utrwalanie Utworu/przedmiotu prawa pokrewnego; b) reprodukowanie (zwielokrotnienie) Utworu/przedmiotu prawa pokrewnego drukiem i techniką cyfrową (e-book, audiobook); c) wprowadzania do obrotu egzemplarzy zwielokrotnionego Utworu/przedmiotu prawa pokrewnego; d) wprowadzenie Utworu/przedmiotu prawa pokrewnego do pamięci komputera; e) rozpowszechnianie utworu w wersji elektronicznej w formule open access na licencji Creative Commons (CC BY-ND 3.0) poprzez platformę cyfrową Wydawnictwa Naukowego UMK oraz repozytorium UMK.
- Korzystanie przez Licencjobiorcę z utrwalonego Utworu ww. polach nie jest ograniczone czasowo ilościowo i terytorialnie.
- Licencjodawca udziela Licencjobiorcy licencji do Utworu/przedmiotu prawa pokrewnego nieodpłatnie na czas nieokreślony
PEŁEN TEKST UMOWY LICENCYJNEJ >>
Statystyki
Liczba wyświetleń i pobrań: 650
Liczba cytowań: 0