Amalek and the amalekites in the ancient christian literature
DOI:
https://doi.org/10.12775/TiCz.2014.021Słowa kluczowe
Amalek/Amalekici, Biblia, egzegeza patrystyczna, typologiaAbstrakt
Amalek i Amalekici w starożytnej literaturze chrześcijańskiej.
Zarówno w tradycji judaistycznej, jak i u autorów chrześcijańskich Biblia stanowiła podstawę rozważań o Amaleku i Amalekitach. Ta wspólna baza, o której stanowił objawiony teksty sprawia, że w tak różnych od siebie tradycjach pojawiają się podobne elementy, chociaż nie brak różnic merytorycznych. Stanowi o nich nie tylko typologia chrystologiczna rozwinięta przez autorów wczesnego Kościoła, lecz perspektywa otwarta przez Orygenesa, który potraktował kwestię Amaleka metodycznie i z naukową starannością analizy szkół retorycznych swojej epoki. U doktora aleksandryjskiego na czoło wysuwa się interpretacja alegoryczna. według niej Amalek to co prawda wróg duchowy, lecz atakujący nie tylko z powodu grzechu, konieczność walki z nim dotyka bowiem chrześcijan prowadzących uświęcone życie. Nieprzyjacielem nie jest już człowiek, wszyscy bowiem stali się braćmi, lecz „władca tego świata” i „ojciec kłamstwa” – szatan. Cechą wspólną większości autorów chrześcijańskich jest interpretacja wydarzeń Starego Testamentu w świetle Nowego, stąd tak mocne akcentowanie zwycięstwa Chrystusa nad złem i przeciwnikami. Odczytywanie w takiej perspektywie historii biblijnej, nawet mimo braku bezpośrednich powiązań, pozwala odkryć, że „Amalek” był obecny jako rzeczywistość duchowa.
Pobrania
Opublikowane
Jak cytować
Numer
Dział
Licencja
CC BY ND 4.0. Posiadaczem prawa autorskiego (Licencjodawcą) jest Autor, który na mocy umowy licencyjnej udziela nieodpłatnie prawa do eksploatacji dzieła na polach wskazanych w umowie.
- Licencjodawca udziela Licencjobiorcy licencji niewyłącznej na korzystanie z Utworu/przedmiotu prawa pokrewnego w następujących polach eksploatacji: a) utrwalanie Utworu/przedmiotu prawa pokrewnego; b) reprodukowanie (zwielokrotnienie) Utworu/przedmiotu prawa pokrewnego drukiem i techniką cyfrową (e-book, audiobook); c) wprowadzania do obrotu egzemplarzy zwielokrotnionego Utworu/przedmiotu prawa pokrewnego; d) wprowadzenie Utworu/przedmiotu prawa pokrewnego do pamięci komputera; e) rozpowszechnianie utworu w wersji elektronicznej w formule open access na licencji Creative Commons (CC BY-ND 3.0) poprzez platformę cyfrową Wydawnictwa Naukowego UMK oraz repozytorium UMK.
- Korzystanie przez Licencjobiorcę z utrwalonego Utworu ww. polach nie jest ograniczone czasowo ilościowo i terytorialnie.
- Licencjodawca udziela Licencjobiorcy licencji do Utworu/przedmiotu prawa pokrewnego nieodpłatnie na czas nieokreślony
PEŁEN TEKST UMOWY LICENCYJNEJ >>
Statystyki
Liczba wyświetleń i pobrań: 782
Liczba cytowań: 0