Spór o odstępstwo od wiary i Kościoła
DOI:
https://doi.org/10.12775/TiCz.2014.019Słowa kluczowe
apostazja, odstępstwo od wiary i Kościoła, procedura wystąpienia z Kościoła, orzeczenie Naczelnego Sądu Administracyjnego w sprawie apostazjiAbstrakt
Niedawne orzeczenie NSA w sprawie apostazji polecające GIODO wydanie proboszczom nakazu odnotowania w kościelnych księgach chrztu aktu apostazji osób, które wystąpiły z Kościoła formalnym aktem, wywołuje zamieszanie, zdziwienie i rodzi niepokój w kręgach kościelnych. Powoduje bowiem, że może nastąpić wystąpienie z Kościoła i odnotowanie tego faktu w parafialnej księdze chrztów przez duszpasterza nie na podstawie określonego przez Konferencje Episkopatu Polski postępowania kanonicznego, ale na podstawie decyzji i nakazu GIODO skierowanego do proboszcza. Tym samym zostaje wprowadzona nowa, świecka procedura aktu apostazji odnoszącego się do wystąpienia z Kościoła, o której decydować będzie GIODO, a nie określona prawem procedura kościelna. Ta zmiana, która wynika i którą chce wprowadzić w życie orzeczenie NSA, powodująca zmianę dotychczasowego postępowania w odniesieniu do osób, które pragną wystąpić z Kościoła, deprecjonuje i wchodzi w dotychczasowe kompetencje procedur kościelnych. Stanowi więc ewidentne zagrożenie suwerenności i autonomii Kościoła, gdyż jest ingerencją procedur świeckich w administrację kościelną. Pozwala organom państwowym, w tym przypadku decyzjom GIODO, ingerencję w dokumenty kościelne oraz orzekanie, kto wystąpił z Kościoła, a kto nie, poprzez sprawdzanie skarg osób, które wystąpiły z Kościoła.
Decyzje NSA i GIODO spowodowały, że powstało zamieszanie wokół apostazji – odstępstwa od wiary i Kościoła oraz postępowania kościelnego w sprawie formalnego aktu wystąpienia z Kościoła i zapisania tego faktu w księdze chrztu osoby dokonującej tego aktu. Wspomniane decyzje wskazują, że sprawę apostazji, czyli odejścia, wystąpienia z Kościoła, mogą regulować przepisy prawa państwowego, a nie kościelne, jak to było dotychczas, a Kościół – w zakresie własnej sakramentologii i stosowania swojego wewnętrznego prawa – może podlegać decyzjom państwa. Jest to sytuacja kuriozalna, naruszająca obowiązujący stan prawny w Polsce, a szczególnie Konstytucję RP i Konkordat. Należy mieć nadzieję, że zaskarżanie przez proboszczów decyzji GIODO nakazującej im odnotowanie w kościelnych księgach chrztu aktu apostazji do NSA pozwoli raz jeszcze wyjaśnić sprawę dokładnie i wnikliwie oraz zgodnie z obowiązującym prawem, które pozwala Kościołowi kierować się swoim wewnętrznym prawem, a tym samym aprobuje suwerenność i autonomię Kościoła.
Pobrania
Opublikowane
Jak cytować
Numer
Dział
Licencja
CC BY ND 4.0. Posiadaczem prawa autorskiego (Licencjodawcą) jest Autor, który na mocy umowy licencyjnej udziela nieodpłatnie prawa do eksploatacji dzieła na polach wskazanych w umowie.
- Licencjodawca udziela Licencjobiorcy licencji niewyłącznej na korzystanie z Utworu/przedmiotu prawa pokrewnego w następujących polach eksploatacji: a) utrwalanie Utworu/przedmiotu prawa pokrewnego; b) reprodukowanie (zwielokrotnienie) Utworu/przedmiotu prawa pokrewnego drukiem i techniką cyfrową (e-book, audiobook); c) wprowadzania do obrotu egzemplarzy zwielokrotnionego Utworu/przedmiotu prawa pokrewnego; d) wprowadzenie Utworu/przedmiotu prawa pokrewnego do pamięci komputera; e) rozpowszechnianie utworu w wersji elektronicznej w formule open access na licencji Creative Commons (CC BY-ND 3.0) poprzez platformę cyfrową Wydawnictwa Naukowego UMK oraz repozytorium UMK.
- Korzystanie przez Licencjobiorcę z utrwalonego Utworu ww. polach nie jest ograniczone czasowo ilościowo i terytorialnie.
- Licencjodawca udziela Licencjobiorcy licencji do Utworu/przedmiotu prawa pokrewnego nieodpłatnie na czas nieokreślony
PEŁEN TEKST UMOWY LICENCYJNEJ >>
Statystyki
Liczba wyświetleń i pobrań: 1596
Liczba cytowań: 0