Formacja ludzka i duchowa diakonów stałych w świetle magisterium Kościoła i doświadczeń niektórych Kościołów lokalnych
DOI:
https://doi.org/10.12775/TiCz.2014.017Słowa kluczowe
diakonat stały, Kościół lokalny, formacjaAbstrakt
Formacja ludzka i duchowa stanowią dwa zasadnicze wymiary integralnej formacji przyszłych diakonów stałych. Formacja ludzka ma ukształtować osobowość diakonów tak, aby byli oni pomostem w spotkaniach ludzi z Jezusem Chrystusem. W tym celu mają być kształtowani do nabycia takich cech ludzkich, jak: umiłowanie prawdy, uczciwość, prawość, rzetelność, szacunek wobec każdej osoby, wierność danemu słowu, prawdziwe współczucie, zrównoważony osąd i właściwe zachowanie. Kandydaci powinni też wypracować umiejętność kontaktu z drugim człowiekiem. Wymaga to od nich uprzejmości, gościnności, szczerości, dyskrecji, roztropności i dojrzałości uczuciowej. Formacja duchowa z kolei prowadzi do rozeznania powołania i jego rozwoju w kontekście kształtowania duchowości służby. Stąd niezbędne jest wierne naśladowanie Chrystusa-Sługi i ciągłe pogłębianie duchowej więzi z Nim. Głównymi źródłami duchowości służby są: Eucharystia, Słowo Boże i modlitwa. Należy zauważyć, że formacja ludzka i duchowa są ze sobą ściśle powiązane i wzajemnie się uzupełniają. Programy formacji ludzkiej i duchowej zawarte są w narodowych Rationes institutionis diaconorum permanentium, opracowanych przez Konferencje Biskupie poszczególnych krajów i zatwierdzonych przez Kongregację ds. Duchowieństwa.
Pobrania
Opublikowane
Jak cytować
Numer
Dział
Licencja
CC BY ND 4.0. Posiadaczem prawa autorskiego (Licencjodawcą) jest Autor, który na mocy umowy licencyjnej udziela nieodpłatnie prawa do eksploatacji dzieła na polach wskazanych w umowie.
- Licencjodawca udziela Licencjobiorcy licencji niewyłącznej na korzystanie z Utworu/przedmiotu prawa pokrewnego w następujących polach eksploatacji: a) utrwalanie Utworu/przedmiotu prawa pokrewnego; b) reprodukowanie (zwielokrotnienie) Utworu/przedmiotu prawa pokrewnego drukiem i techniką cyfrową (e-book, audiobook); c) wprowadzania do obrotu egzemplarzy zwielokrotnionego Utworu/przedmiotu prawa pokrewnego; d) wprowadzenie Utworu/przedmiotu prawa pokrewnego do pamięci komputera; e) rozpowszechnianie utworu w wersji elektronicznej w formule open access na licencji Creative Commons (CC BY-ND 3.0) poprzez platformę cyfrową Wydawnictwa Naukowego UMK oraz repozytorium UMK.
- Korzystanie przez Licencjobiorcę z utrwalonego Utworu ww. polach nie jest ograniczone czasowo ilościowo i terytorialnie.
- Licencjodawca udziela Licencjobiorcy licencji do Utworu/przedmiotu prawa pokrewnego nieodpłatnie na czas nieokreślony
PEŁEN TEKST UMOWY LICENCYJNEJ >>
Statystyki
Liczba wyświetleń i pobrań: 506
Liczba cytowań: 0