Il diaconato permanente nell’insegnamento di Giovanni Paolo II
DOI:
https://doi.org/10.12775/TiCz.2013.020Słowa kluczowe
Jan Paweł II, diakonat stały, Sobór Watykański II, hierarchia, posługa, działalność duszpasterskaAbstrakt
Jan Paweł II w swoim nauczaniu często nawiązywał do diakonatu stałego. Czynił to w czasie audiencji generalnych, modlitw Anioł Pański Zebrania Plenarnego Kongregacji ds. Duchowieństwa, Jubileuszu Roku Świętego 2000 diakonów stałych, wizyt ad limina Apostolorum biskupów, podróży apostolskich do różnych krajów, spotkań z diakonami stałymi.
Zdaniem Papieża, Sobór Watykański II przywrócił diakonat stały w Kościele łacińskim jako samodzielny i stały stopień hierarchiczny celibatariuszy lub ludzi żyjących w małżeństwie po to, aby Kościół mógł skuteczniej głosić i czynić obecnym zbawcze dzieło Jezusa Chrystusa. Diakon stały, mocą przyjętych święceń, naśladując Chrystusa-Sługę, w ścisłej jedności z biskupem i jego prezbiterami, wypełnia potrójną diakonię: Słowa, liturgii i miłosierdzia. Diakonię Słowa pełni głosząc Słowo Boże, prowadząc katechezy, angażując się w ewangelizacji środowiska, w którym żyje i wykonuje pracę zawodową, oraz podejmując różne inicjatywy na rzecz nowej ewangelizacji. Diakonię liturgii realizuje poprzez zaangażowanie podczas sprawowania Eucharystii, sakramentów i sakramentaliów. Diakonię miłosierdzia wypełnia zaś poprzez niesienie pomocy materialnej najbardziej potrzebującym.
Papież, nauczając o duchowości diakońskiej zauważał, że ma ona swoje źródło w sakramentalnej łasce diakonatu, która pozwala diakonowi uczestniczyć w konsekracji i misji Tego, który stał się sługą Ojca w zbawianiu człowieka oraz wprowadza go, w sposób nowy i szczególny, w tajemnicę Chrystusa i Kościoła oraz w całe zbawcze dzieło wszystkich ludzi. Diakon stały winien starać się przez całe życie odwzorowywać w sobie postawy, uczucia, pragnienia i czyny Jezusa Chrystusa-Sługi, czyli podejmować wysiłki w coraz doskonalszym upodabnianiu się do Niego.
Pobrania
Opublikowane
Jak cytować
Numer
Dział
Licencja
CC BY ND 4.0. Posiadaczem prawa autorskiego (Licencjodawcą) jest Autor, który na mocy umowy licencyjnej udziela nieodpłatnie prawa do eksploatacji dzieła na polach wskazanych w umowie.
- Licencjodawca udziela Licencjobiorcy licencji niewyłącznej na korzystanie z Utworu/przedmiotu prawa pokrewnego w następujących polach eksploatacji: a) utrwalanie Utworu/przedmiotu prawa pokrewnego; b) reprodukowanie (zwielokrotnienie) Utworu/przedmiotu prawa pokrewnego drukiem i techniką cyfrową (e-book, audiobook); c) wprowadzania do obrotu egzemplarzy zwielokrotnionego Utworu/przedmiotu prawa pokrewnego; d) wprowadzenie Utworu/przedmiotu prawa pokrewnego do pamięci komputera; e) rozpowszechnianie utworu w wersji elektronicznej w formule open access na licencji Creative Commons (CC BY-ND 3.0) poprzez platformę cyfrową Wydawnictwa Naukowego UMK oraz repozytorium UMK.
- Korzystanie przez Licencjobiorcę z utrwalonego Utworu ww. polach nie jest ograniczone czasowo ilościowo i terytorialnie.
- Licencjodawca udziela Licencjobiorcy licencji do Utworu/przedmiotu prawa pokrewnego nieodpłatnie na czas nieokreślony
PEŁEN TEKST UMOWY LICENCYJNEJ >>
Statystyki
Liczba wyświetleń i pobrań: 479
Liczba cytowań: 0