Praca ludzka w starożytnej Grecji oraz Piśmie Świętym
DOI:
https://doi.org/10.12775/TiCz.2012.009Abstrakt
Praca stanowi nierozerwalny element składowy ludzkiego życia, bytowania człowieka na ziemi. W konieczności i możliwości pracy ujawnia się głęboka prawda o istocie człowieczeństwa. Jednak każda epoka historyczna charakteryzuje się specyficznym dla siebie spojrzeniem na wartość pracy ludzkiej. Ponieważ współczesne spojrzenie na pracę ludzką, jej rozumienie i sposób jej wartościowania sięgają swoimi korzeniami czasów starożytnych, autor niniejszego artykułu dokonuje prezentacji poglądów na temat pracy oraz prób jej definiowania w starożytnej Grecji, jak również w tekstach Nowego i Starego Testamentu. W pierwszej części artykułu przedstawione zostało rozumienie pracy w starożytnej myśli filozoficznej (Sokrates, Platon, Arystoteles). Z kolei drugą część artykułu stanowi ukazanie znaczenia pracy w tekstach Starego i Nowego Testamentu. Analizując teksty Pisma Świętego na temat pracy, dochodzimy do wniosku, iż zasadnicze prawdy o człowieku, wytyczające linie jego bytowania na ziemi, zostały wypowiedziane w tajemnicy stworzenia.
Pobrania
Opublikowane
Jak cytować
Numer
Dział
Licencja
CC BY ND 4.0. Posiadaczem prawa autorskiego (Licencjodawcą) jest Autor, który na mocy umowy licencyjnej udziela nieodpłatnie prawa do eksploatacji dzieła na polach wskazanych w umowie.
- Licencjodawca udziela Licencjobiorcy licencji niewyłącznej na korzystanie z Utworu/przedmiotu prawa pokrewnego w następujących polach eksploatacji: a) utrwalanie Utworu/przedmiotu prawa pokrewnego; b) reprodukowanie (zwielokrotnienie) Utworu/przedmiotu prawa pokrewnego drukiem i techniką cyfrową (e-book, audiobook); c) wprowadzania do obrotu egzemplarzy zwielokrotnionego Utworu/przedmiotu prawa pokrewnego; d) wprowadzenie Utworu/przedmiotu prawa pokrewnego do pamięci komputera; e) rozpowszechnianie utworu w wersji elektronicznej w formule open access na licencji Creative Commons (CC BY-ND 3.0) poprzez platformę cyfrową Wydawnictwa Naukowego UMK oraz repozytorium UMK.
- Korzystanie przez Licencjobiorcę z utrwalonego Utworu ww. polach nie jest ograniczone czasowo ilościowo i terytorialnie.
- Licencjodawca udziela Licencjobiorcy licencji do Utworu/przedmiotu prawa pokrewnego nieodpłatnie na czas nieokreślony
PEŁEN TEKST UMOWY LICENCYJNEJ >>
Statystyki
Liczba wyświetleń i pobrań: 241
Liczba cytowań: 0