Misje ewangelizacyjne jedną z dróg nawrócenia duszpasterskiego parafii. Od teorii do praktyki
DOI:
https://doi.org/10.12775/TiCz.2024.031Słowa kluczowe
nawrócenie pastoralne i duszpasterskie parafii, kerygmat, misje ewangelizacyjne, rekolekcje kerygmatyczneAbstrakt
Papież Franciszek, doceniając w Ewangelii gaudium ewangelizacyjną rolę parafii w życiu Kościoła, napisał, że wezwanie do ich „odnowy nie przyniosło jeszcze wystarczających owoców, aby były one bliżej ludzi i były środowiskami żywej komunii i uczestnictwa oraz ukierunkowały się całkowicie na misje” (EG 28). W tym kontekście papież kieruje również do parafii wezwanie do „nawrócenia pastoralnego i duszpasterstwa misyjnego”, które „nie może pozostawić rzeczy w takimi stanie, w jakim są”, rezygnując „z wygodnego kryterium duszpasterskiego, że «zawsze się tak robiło»” (EG 25; 33). Autor artykułu, teolog pastoralista, pragnie wpisać się w wezwanie Franciszka kierowane do teologów, aby swoją posługę traktowali „jako część zbawczej misji Kościoła”, mając na sercu jego cel ewangelizacyjny i nie zadowalali się „teologią uprawiana przy biurku” (EG 133). W swoim artykule przedstawia najpierw założenia teologiczne misji ewangelizacyjnych nazywanych przez niektórych rekolekcjami ewangelizacyjnymi (1). Następnie ukazuje, jak były one realizowanie w parafii marianów pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Lublinie w maju 2023 roku przez Zespół Misyjny, którego autor był częścią (2). Zwieńczeniem artykułu są wnioski i postulaty pastoralne (3).
Bibliografia
BT, José Prado Flores. W Kościele katolickim zapomnieliśmy o sile kerygmatu. http://ekai.pl/diecezje/poznanska/x72297/jose-prado-flores-w-kosciele-katolickim-zapomnielismy-o-sile-kerygmatu/.
Dubiel, Jacek. „Misje ewangelizacyjne.” Homo Dei, no. 2 (2001): 105–121.
Franciszek, Adhortacja apostolska Evangelii gaudium. Watykan, 2013.
Gądecki Stanisław. „Słowo wstępne”. W Komisja Duszpasterstwa KEP, Wierzę w Syna Bożego. Przez Chrystusa, z Chrystusem, w Chrystusie. Przez wiarę i chrzest do świadectwa. Program duszpasterski Kościoła w Polsce na lata 2013–2017. Rok 2013/2014, red. Szymon Stułkowski, 9–16. Poznań, 2013.
Jaklewicz, Tomasz. „Kerygmat.” W Leksykon teologii pastoralnej, red. Ryszard Kamiński, Wiesław Przygoda, Marek Fiałkowski, 371–374. Lublin: Towarzystwo Naukowe Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II, 2006.
Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów. Dyrektorium homiletyczne. Watykan, 2015.
Kongregacja Nauki Wiary. Instrukcja o modlitwach o uzdrowienie od Boga Ardens felicitatis desiderium. Watykan, 2000. https://www.ekai.pl/dokumenty/instrukcja-o-modlitwach-o-uzdrowienie-od-boga/.
Kongregacja Nauki Wiary. Nota zawierająca wskazania duszpasterskie na Rok Wiary, Watykan, 2012. IV.6. https://www.vatican.va/roman_curia/congregations /cfaith/documents/rc_con_cfaith_doc_20120106_nota-anno-fede_pl.html.
Makowski, Andrzej. „Ewangelizujący Kościół w drodze-nowe formy misji ludowych w Polsce.” Studia Koszalińsko-Kołobrzeskie 27 (2020): 241–255.
Makowski, Andrzej. Nowa ewangelizacja inspiracją odnowy misji ludowych. Kraków: 2017.
Papieska Rada ds. Krzewienia Nowej Ewangelizacji. Program duszpasterski Żyć Rokiem Wiary. Częstochowa, 2012.
Siwek, Gerard. Misje ludowe w teorii i praktyce Kościoła, Kraków: 1999.
Siwek, Gerard. „Posługa nauczania.” W Teologia pastoralna szczegółowa, red. Ryszard Kamiński, 131–179. Lublin: Katolicki Uniwersytet Lubelski; Wrocław: Wydawnictwo Atla, 2002.
Stułkowski, Szymon. „Projekty duszpasterskie. Parafia. Rekolekcje kerygmatyczne.” W Komisja Duszpasterstwa KEP, Wierzę w Syna Bożego. Przez Chrystusa, z Chrystusem, w Chrystusie. Przez wiarę i chrzest do świadectwa. Program duszpasterski Kościoła w Polsce na lata 2013–2017. Rok 2013/2014, red. Szymon Stułkowski, 485–486. Poznań, 2013.
Wspólnota Odnowy w Duchu Świętym Michael. Wylanie darów Ducha Świętego. https://michaelbem.odnowa.org/slownik-pojec/10-wylanie-darow-ducha-swietego.
Zielonka, Iwona. „Rekolekcje kerygmatyczne.” W Komisja Duszpasterstwa KEP, Wierzę w Syna Bożego. Przez Chrystusa, z Chrystusem, w Chrystusie. Przez wiarę i chrzest do świadectwa. Program duszpasterski Kościoła w Polsce na lata 2013–2017. Rok 2013/2014, red. Szymon Stułkowski, 359–374. Poznań, 2013.
Pobrania
Opublikowane
Jak cytować
Numer
Dział
Licencja
Prawa autorskie (c) 2024 Tomasz Wielebski

Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Bez utworów zależnych 4.0 Międzynarodowe.
CC BY ND 4.0. Posiadaczem prawa autorskiego (Licencjodawcą) jest Autor, który na mocy umowy licencyjnej udziela nieodpłatnie prawa do eksploatacji dzieła na polach wskazanych w umowie.
- Licencjodawca udziela Licencjobiorcy licencji niewyłącznej na korzystanie z Utworu/przedmiotu prawa pokrewnego w następujących polach eksploatacji: a) utrwalanie Utworu/przedmiotu prawa pokrewnego; b) reprodukowanie (zwielokrotnienie) Utworu/przedmiotu prawa pokrewnego drukiem i techniką cyfrową (e-book, audiobook); c) wprowadzania do obrotu egzemplarzy zwielokrotnionego Utworu/przedmiotu prawa pokrewnego; d) wprowadzenie Utworu/przedmiotu prawa pokrewnego do pamięci komputera; e) rozpowszechnianie utworu w wersji elektronicznej w formule open access na licencji Creative Commons (CC BY-ND 3.0) poprzez platformę cyfrową Wydawnictwa Naukowego UMK oraz repozytorium UMK.
- Korzystanie przez Licencjobiorcę z utrwalonego Utworu ww. polach nie jest ograniczone czasowo ilościowo i terytorialnie.
- Licencjodawca udziela Licencjobiorcy licencji do Utworu/przedmiotu prawa pokrewnego nieodpłatnie na czas nieokreślony
PEŁEN TEKST UMOWY LICENCYJNEJ >>
Statystyki
Liczba wyświetleń i pobrań: 31
Liczba cytowań: 0