Od redakcji
Abstrakt
"Ostatni w 2022 roku tom naszego kwartalnika rozpoczynamy od ważnej dla historii i teologii liturgii, zwłaszcza dla heortologii, problematyki dotyczącej anamnetycznego wymiaru tzw. świąt idei. Owe obchody wynikają głównie z dogmatycznej refleksji nad Objawieniem, a niekiedy także z objawień prywatnych i nurtu pobożnościowego danej epoki, i nie stanowią wprost liturgicznej pamiątki konkretnego faktu zbawczego. Stąd rodzi się wątpliwość, czy są one – a jeśli tak, to w jakim sensie – anamnezą Misterium Chrystusa? W artykule ks. Daniela Brzezińskiego – wobec wielu nieporozumień i niejasności zgłaszanych w tej kwestii nawet w poważnej literaturze przedmiotu – można odnaleźć niezbędne wyjaśnienia i doprecyzowania.
Zagadnień z zakresu liturgiki dotyczy również – jakże aktualne szczególnie w dobie kryzysu wiary i tożsamości chrześcijańskiej – opracowanie ks. Bogusława Miguta traktujące o celu Eucharystii w ujęciu współczesnej teologii liturgicznej (zarówno szkoły rzymskiej, jak i amerykańskiej), która łączy w sobie zbawcze misterium Chrystusa, jego celebrację i życie chrześcijańskie. [...]"
(Fragm. Od redakcji)
Pobrania
Opublikowane
Jak cytować
Numer
Dział
Licencja
Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Bez utworów zależnych 4.0 Międzynarodowe.
CC BY ND 4.0. Posiadaczem prawa autorskiego (Licencjodawcą) jest Autor, który na mocy umowy licencyjnej udziela nieodpłatnie prawa do eksploatacji dzieła na polach wskazanych w umowie.
- Licencjodawca udziela Licencjobiorcy licencji niewyłącznej na korzystanie z Utworu/przedmiotu prawa pokrewnego w następujących polach eksploatacji: a) utrwalanie Utworu/przedmiotu prawa pokrewnego; b) reprodukowanie (zwielokrotnienie) Utworu/przedmiotu prawa pokrewnego drukiem i techniką cyfrową (e-book, audiobook); c) wprowadzania do obrotu egzemplarzy zwielokrotnionego Utworu/przedmiotu prawa pokrewnego; d) wprowadzenie Utworu/przedmiotu prawa pokrewnego do pamięci komputera; e) rozpowszechnianie utworu w wersji elektronicznej w formule open access na licencji Creative Commons (CC BY-ND 3.0) poprzez platformę cyfrową Wydawnictwa Naukowego UMK oraz repozytorium UMK.
- Korzystanie przez Licencjobiorcę z utrwalonego Utworu ww. polach nie jest ograniczone czasowo ilościowo i terytorialnie.
- Licencjodawca udziela Licencjobiorcy licencji do Utworu/przedmiotu prawa pokrewnego nieodpłatnie na czas nieokreślony
PEŁEN TEKST UMOWY LICENCYJNEJ >>
Statystyki
Liczba wyświetleń i pobrań: 120
Liczba cytowań: 0