Kontrola konstytucyjności prawa wtórnego Unii Europejskiej w świetle wyroku Trybunału Konstytucyjnego RP z 16 listopada 2011 r. (SK 45/09)
DOI:
https://doi.org/10.12775/TSP-W.2014.002Słowa kluczowe
kontrola konstytucyjności, prawo wtórne UE, Trybunał Konstytucyjny RP, orzecznictwo Trybunału Konstytucyjnego w sprawach unijnychAbstrakt
Wyrok TK z 16 listopada 2011 r. w sprawie SK 45/09 jest z jednej strony kontynuacją dotychczasowej linii orzeczniczej polskiego sądu konstytucyjnego w tzw. kwestii unijnej, ale z drugiej strony jest też przełomowy. Dotychczas bowiem organ ten nie orzekał w sprawie konstytucyjności prawa pochodnego UE. W omawianym wyroku TK nie dopatrzył się wprawdzie niekonstytucyjności tego prawa (a konkretniej rozporządzenia Rady (WE) nr 44/2001 z dnia 22 grudnia 2000 r.), jednak podkreślił m.in., podobnie jak sądy konstytucyjne Włoch i Niemiec, iż kontrola konstytucyjności pochodnego prawa unijnego jest uzasadniona ochroną praw i wolności jednostki. Tym samym uznał się w tym obszarze za „sąd ostatniego słowa” i potwierdził dopuszczalność i zasadność kontroli unijnego prawa pochodnego w postępowaniu ze skargi konstytucyjnej.
Pobrania
Opublikowane
Jak cytować
Numer
Dział
Statystyki
Liczba wyświetleń i pobrań: 374
Liczba cytowań: 0