O czasopiśmie
Zakres i zasięg czasopisma
„Roczniki Historyczne” ukazują się od 1925 r. Ich założycielem w Poznaniu był wybitny mediewista, profesor Kazimierz Tymieniecki.
Czasopismo szybko wyszło poza ramy lokalne i już przed wojną zyskało uznanie jako jedno z kilku najważniejszych polskich czasopism historycznych. Wydawcą „Roczników” początkowo, aż do wybuchu II wojny światowej, było Towarzystwo Miłośników Historii w Poznaniu. Po wojnie czasopismo ukazywało się już „nakładem Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk”, a od tomu XX (wydanego w 1955 r.) jako organ jego Wydziału Historii i Nauk Społecznych.
W 2003 r. jako współwydawca dołączył Instytut Historii Polskiej Akademii Nauk im. Tadeusza Manteuffla.
Kazimierz Tymieniecki pełnił obowiązki redaktora aż śmierci w 1968 r., dzieląc je z ks. Henrykiem Likowskim (1925–1926), Kazimierzem Kaczmarczykiem (1925–1939), Zygmuntem Wojciechowskim (1946–1952), Kazimierzem Piwarskim (1956–1957), wreszcie Gerardem Labudą (od 1958 r.), który w 1969 r. przejął redakcję i piastował ją do 1986 r. W latach 1987–2002 redaktorem był Antoni Gąsiorowski. Obecnie (od 2003 r.) funkcję redaktora pełni Tomasz Jurek.
„Roczniki Historyczne” początkowo, zwłaszcza w latach międzywojennych, wykazywały szczególne zainteresowanie sprawami ziem zachodnich i stosunków polsko-niemieckich. Z czasem profil ten stracił na wyrazistości, znaczenia nabrała za to pewna specjalizacja chronologiczna. Od kilkudziesięciu lat „Roczniki Historyczne” skupiają się przede wszystkim na polskich i powszechnych dziejach średniowiecza oraz wczesnych czasów nowożytnych.
W „Rocznikach Historycznych” ukazują się rozprawy (często także obszerniejsze, o objętości kilku arkuszy wydawniczych), artykuły, prace drobne, mniejsze teksty źródłowe, przeglądy badań, polemiki, a także liczne recenzje. Artykuły zaopatrzone są w streszczenia anglojęzyczne.
Roczniki Historyczne znajdują się na liście ERIH+, a publikowane w nich artykuły są indeksowane w bazach CEEOL (Central and Eastern European Online Library), The Central European Journal of Social Sciences and Humanities (CEJSH), Elektronische Zeitschriftenbibliothek, BASE (Bielefeld Academic Search Engine), BazHum oraz Biblioteka Nauki. W 2024 r. nasze czasopismo zostało przyjęte do Directory of Open Access Journals (DOAJ).
Roczniki Historyczne znajdują są na ministerialnej liście czasopism punktowanych (aktualnie 70 punktów).
Strona własna czasopisma: http://rh-ihpan.edu.pl
Polityka otwartego dostępu
This journal provides immediate open access to its content on the principle that making research freely available to the public supports a greater global exchange of knowledge.
Rada Naukowa
Daniel Bági (Pécs),
Sławomir Gawlas (Warszawa),
Ivan Hlaváček (Praga),
Krzysztof Mikulski (Toruń),
Thomas Wünsch (Pasawa)