Osobowość seniora – dylemat ciągłości w świecie ponowoczesnym
DOI:
https://doi.org/10.12775/RA.2014.018Słowa kluczowe
osobowość, senior, społeczeństwo, ponowoczesność, codzienność seniorów, koncepcja ciągłości, koncepcja nieciągłościAbstrakt
Tematem artykułu jest osobowość seniora w świecie ponowoczesnym. Autorka ukazała koncepcje ciągłości i nieciągłości osobowości osób starszych w dobie przemian czasów współczesnych. Ponowoczesność i zmiany dokonujące się w społeczeństwie to coraz częściej badane zjawiska. Transformacje społeczne, na które składają się zarówno zmiany kulturowe, jak i technologiczne czy społeczne dotykają osoby starsze, które na nowo muszą odnaleźć się w rzeczywistości, tak różnej od dotąd im znanej. Poszanowanie mądrości osób starszych i hołd dla historii nie są tak oczywistymi wartościami jak kilka lat temu. Koncepcje opisujące ciągłość osobowości człowieka starszego traktują o tym, iż człowiek posiada te same cechy przez całe życie (ciągłość) bądź jego osobowość zmienia się przez liczne kryzysy czy czynniki zewnętrze oddziaływujące na osobowość (nieciągłość). To, w jaki sposób osoba starsza dostosuje się do realiów ponowoczesności, wpływa na jego pozytywne lub negatywne starzenie się.Bibliografia
Bauman Z. (1996), Etyka ponowoczesna, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa.
Dzięgielewska M. (2007), Doświadczanie codzienności przez seniorów, [w:] E. Dubas (red.), Uniwersalne problemy andragogiki i gerontologii, Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego, Łódź.
Giddens A. (2008), Konsekwencje nowoczesności, Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego, Kraków.
Hill R. D. (2005), Pozytywne starzenie się. Młodzi duchem w jesieni życia, Wydawnictwo Laurum, Warszawa.
Niezabitowski M. (2007), Ludzie starsi w perspektywie socjologicznej. Problemy uczestnictwa społecznego, Katowice.
Płachciak A. (2008), Moralne dylematy rozwoju społeczeństw ponowoczesnych, [w:] Annales. Etyka w życiu gospodarczym, vol. 11, nr 1, Archidiecezjalne Wydawnictwo Łódzkie, Łódź.
Potent-Ambroziewicz M. (2013), Starość w języku młodzieży współczesnej, Wydawnictwo Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej, Lublin.
Steuden S. (2012), Psychologia starzenia się i starości, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa.
Synak B. (2002), Problematyka badawcza i charakterystyka badań, [w:] B. Synak (red.), Polska starość, Wydawnictwo Uniwersytetu Gdańskiego, Gdańsk.
Szarota Z. (2004), Gerontologia społeczna i oświatowa. Zarys problematyki, Wydawnictwo Naukowe Akademii Pedagogicznej, Kraków.
Sztompka P. (2002), Socjologia. Analiza społeczeństwa, Wydawnictwo Znak, Kraków.
Trafiałek E. (2001), Rola ludzi starszych w kontynuacji kulturowej, [w:] A. A. Zych (red.), Demograficzne i indywidualne starzenie się, Wydawnictwo Akademii Świętokrzyskiej, Kielce.
Zając L. (2002), Psychologiczna sytuacja człowieka starszego oraz jej determinanty, [w:] K. Obuchowski (red.), Starość i osobowość, Wydawnictwo Akademii Bydgoskiej im. Kazimierza Wielkiego, Bydgoszcz.
Gumiński M., http://www.kulturaihistoria.umcs.lublin.pl/archives/1892 (dostęp: 12.01.2015).
Pobrania
Opublikowane
Jak cytować
Numer
Dział
Statystyki
Liczba wyświetleń i pobrań: 647
Liczba cytowań: 0