Przejdź do sekcji głównej Przejdź do głównego menu Przejdź do stopki
  • Zarejestruj
  • Zaloguj
  • Język
    • Deutsch
    • English
    • Język Polski
  • Menu
  • Strona domowa
  • Aktualny numer
  • Archiwum
  • Ogłoszenia
  • O czasopiśmie
    • O czasopiśmie
    • Przesyłanie tekstów
    • Zespół redakcyjny
    • Rada Naukowa
    • Recenzenci
    • Zasady etyki publikacyjnej
    • Informacja o niepobieraniu opłat
    • Polityka archiwizacji cyfrowej czasopisma
    • Polityka prywatności
    • Kontakt
  • Zarejestruj
  • Zaloguj
  • Język:
  • Deutsch
  • English
  • Język Polski

Rocznik Andragogiczny

Starość znana i nieznana – wybrane refleksje nad współczesną starością
  • Strona domowa
  • /
  • Starość znana i nieznana – wybrane refleksje nad współczesną starością
  1. Strona domowa /
  2. Archiwum /
  3. Tom 20 (2013) /
  4. II. Wyzwania starzejącego się społeczeństwa

Starość znana i nieznana – wybrane refleksje nad współczesną starością

Autor

  • Elżbieta Dubas Uniwersytet Łódzki

DOI:

https://doi.org/10.12775/RA.2013.007

Słowa kluczowe

starość, refleksje, niedostatek wiedzy o starości, wartość starości

Abstrakt

W tekście autorka podejmuje refleksje nad stanem wiedzy naukowej i społecznej świadomości na temat procesu starzenia się i starości. Szczególnie zwraca uwagę na te zagadnienia, które ukazywane są w sposób niepełny i które powinny być przedmiotem dalszych badań i analiz naukowych. Zalicza do nich fragmentaryczną wiedzę o cielesności, psychiczności i duchowości człowieka starszego, trudne tematy egzystencjalne, m.in. doświadczenie śmierci i osamotnienia, zagadnienia wymagające „weryfikacji”, np. kult młodości i zewnętrzności, potrzeby osób starszych, opieka i pomoc w starości, rola rodziny, odniesienie do rozwoju i aktywności, zmiany i pośpiechu, przewidywalność i przygotowanie do starości, a także tzw. gerontologiczne tabu: zaprzeczanie starości i duchowości, odsuwanie kwestii przemijania i transcendencji, towarzyszenie w drodze człowiekowi starszemu. Ukazuje potrzebę traktowania starości jako wartości.

Bibliografia

Aleksander T. (2002), Andragogika, Ostrowiec Świętokrzyski.

Borsowa I. (red.), (1986), Encyklopedia seniora, Warszawa.

Brzezińska A. I. (red.) (2005), Psychologiczne portrety człowieka, Praktyczna psychologia rozwojowa, Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne, Gdańsk.

Dubas E. (1990), Potrzeby edukacji dorosłych – pojęcie i kategoryzacja, „Oświata Dorosłych”, nr 6, s. 208–213.

Dubas E. (2000), Edukacja dorosłych w sytuacji samotności i osamotnienia, Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego, Łódź.

Dubas E., (2002), Drogi rozwojowe starości, „Zeszyty Naukowe WSHE w Łodzi”, nr 7/27, s. 15–22.

Dubas E. (2004), Starość w perspektywie rozwoju, duchowości i edukacji. Geragogiczny przyczynek do refleksji nad starością i starzeniem się człowieka [w:] E. A. Wesołowska (red.), Człowiek i edukacja, Wydawnictwo Naukowe NOVUM, Płock, s. 131–157.

Dubas E. (2008), Edukacyjny paradygmat badawczy w geragogice [w:] Kuchcińska M. (red.) Edukacja do i w starości, Wydawnictwo Kujawsko–Pomorskiej Szkoły Wyższej, Bydgoszcz, s. 43–65.

Dubas E. (2012), Sztuka starzenia się – uczenie się starości. Kontekst andragogiczny, „Biblioteka Gerontologii Społecznej”, nr 1, s. 11–29.

Halicki J. (2004), Społeczne teorie starzenia się [w:] Halicka M., Halicki J. (red.), Zostawić ślad na ziemi, Wydawnictwo Uniwersytetu w Białymstoku, Białystok.

Halicki J. (2010), Obrazy starości rysowane przeżyciami seniorów, Wydawnictwo Uniwersytetu W Białymstoku, Białystok.

Hill R.D. (2009), Pozytywne starzenie się, Laurum, Warszawa.

Kamiński A. (1978), Wychowanie do starości jako czynnik adaptacji ludzi starszych do nowoczesnego środowiska [w:] Kamiński A., Studia i szkice pedagogiczne, Państwowe Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa.

McCrae R.R., Costa P.T. Jr. (2005), Osobowość dorosłego człowieka, Wydawnictwo WAM, Kraków.

Mead M. (2000), Kultura i tożsamość Studium dystansu międzypokoleniowego, Warszawa.

Mosakowska M., Więcek A., Błędowski P. (red.), (2012), Aspekty medyczne, psychologiczne, socjologiczne i ekonomiczne starzenia się ludzi w Polsce, Termedia Wydawnictwo Medyczne, Poznań.

Nowocień J., Zuchora K. (red.) (2012), Aktywność fizyczna i społeczna osób trzeciego wieku, Warszawa.

Pietrasiński Z. (1988), Rozwój myślenia i osobowości dorosłych, „Oświata Dorosłych”, nr 7, s.385–391.

Piotrowski J. (1973), Miejsce człowieka starego w rodzinie i społeczeństwie, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa.

Piotrowski J. (red.), (1975), Starzenie się i starość w badaniach gerontologicznych w Polsce. Pamiętnik I Zjazdu Naukowego Polskiego Towarzystwa Gerontologicznego Warszawa 2–3.12.1974, Warszawa-Wrocław.

Staręga–Piasek J. (2006), O niektórych mitach wokół ludzi starych i starości [w:] Halicka M., Halicki.

J. (red.), Zostawić ślad na ziemi, Wydawnictwo Uniwersytetu w Białymstoku, Białystok.

Synak B. (red.), (2002), Polska starość, Wydawnictwo Uniwersytetu Gdańskiego, Gdańsk.

Szatur–Jaworska B., Błędowski P., Dzięgielewska M. (2006), Podstawy gerontologii społecznej, Oficyna Wydawnicza ASPRA-JR, Warszawa.

Zych A. A. (2001), Słownik gerontologii społecznej, Wydawnictwo Akademickie

„Żak”, Warszawa.

Zych A. A. (2007), Leksykon gerontologii, Oficyna Wydawnicza „Impuls”, Kraków.

Rocznik Andragogiczny

Pobrania

  • PDF

Opublikowane

2014-05-13

Jak cytować

1.
DUBAS, Elżbieta. Starość znana i nieznana – wybrane refleksje nad współczesną starością. Rocznik Andragogiczny [online]. 13 maj 2014, T. 20, s. 135–152. [udostępniono 24.6.2025]. DOI 10.12775/RA.2013.007.
  • PN-ISO 690 (Polski)
  • ACM
  • ACS
  • APA
  • ABNT
  • Chicago
  • Harvard
  • IEEE
  • MLA
  • Turabian
  • Vancouver
Pobierz cytowania
  • Endnote/Zotero/Mendeley (RIS)
  • BibTeX

Numer

Tom 20 (2013)

Dział

II. Wyzwania starzejącego się społeczeństwa

Statystyki

Liczba wyświetleń i pobrań: 1694
Liczba cytowań: 0

Wyszukiwanie

Wyszukiwanie

Przeglądaj

  • Indeks autorów
  • Lista archiwalnych numerów

Użytkownik

Użytkownik

Aktualny numer

  • Logo Atom
  • Logo RSS2
  • Logo RSS1

Informacje

  • dla czytelników
  • dla autorów
  • dla bibliotekarzy

Newsletter

Zapisz się Wypisz się

Język / Language

  • Deutsch
  • English
  • Język Polski

Tagi

Szukaj przy pomocy tagu:

starość, refleksje, niedostatek wiedzy o starości, wartość starości
W górę

Akademicka Platforma Czasopism

Najlepsze czasopisma naukowe i akademickie w jednym miejscu

apcz.umk.pl

Partnerzy platformy czasopism

  • Akademia Ignatianum w Krakowie
  • Akademickie Towarzystwo Andragogiczne
  • Fundacja Copernicus na rzecz Rozwoju Badań Naukowych
  • Instytut Historii im. Tadeusza Manteuffla Polskiej Akademii Nauk
  • Instytut Kultur Śródziemnomorskich i Orientalnych PAN
  • Instytut Tomistyczny
  • Karmelitański Instytut Duchowości w Krakowie
  • Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
  • Państwowa Akademia Nauk Stosowanych w Krośnie
  • Państwowa Akademia Nauk Stosowanych we Włocławku
  • Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. Stanisława Pigonia w Krośnie
  • Polska Fundacja Przemysłu Kosmicznego
  • Polskie Towarzystwo Ekonomiczne
  • Polskie Towarzystwo Ludoznawcze
  • Towarzystwo Miłośników Torunia
  • Towarzystwo Naukowe w Toruniu
  • Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
  • Uniwersytet Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie
  • Uniwersytet Mikołaja Kopernika
  • Uniwersytet w Białymstoku
  • Uniwersytet Warszawski
  • Wojewódzka Biblioteka Publiczna - Książnica Kopernikańska
  • Wyższe Seminarium Duchowne w Pelplinie / Wydawnictwo Diecezjalne „Bernardinum" w Pelplinie

© 2021- Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu Deklaracja dostępności Sklep wydawnictwa