Zasady publikowania
Kierując się fundamentalną zasadą wolności badań naukowych i ogłaszania ich wyników, serdecznie zapraszamy do publikowania na łamach kwartalnika "Prawo Budżetowe Państwa i Samorządu". Zakres tematyczny czasopisma obejmuje zagadnienia szeroko rozumianego prawa finansów publicznych - prawa budżetowego państwa i jednostek samorządu terytorialnego, prawa podatkowego, prawa pomocy publicznej, finansów Unii Europejskiej, finansów międzynarodowych.
Prace należy nadsyłać korzystając z konta użytkownika na Platformie Czasopism Wydawnictwa Naukowego UMK lub bezpośrednio na adres e-mail: pbpis@umk.pl
Redakcja przyjmuje teksty oryginalne, dotychczas niepublikowane zarówno w wersji elektronicznej, jak i drukowanej, w postaci samodzielnych opracowań bądź jako fragment publikacji zbiorowych. Akceptowane są teksty w języku polskim oraz angielskim.
Kwartalnik „Prawo Budżetowe Państwa i Samorządu” jest czasopismem recenzowanym. Każdy nadesłany tekst poddawany jest wstępnej ocenie. Redaktor tematyczny w porozumieniu z redaktorem naczelnym sprawdzają przesłaną publikację pod kątem zgodności z tematyką czasopisma i zgodności z wymogami edytorskimi oraz poddają kontroli antyplagiatowej za pomocą oprogramowania Crossref Similarity Check. W przypadku negatywnego wyniku oceny wstępnej tekst podlega odrzuceniu, o czym informowany jest autor, któremu wskazuje się szczegółowo przyczyny odrzucenia. Ocena pozytywna skutkuje przyjęciem zgłoszonej publikacji do dalszego procedowania – tekst kierowany jest do dwóch niezależnych recenzentów.
Proces recenzowania odbywa się na zasadzie double blind review. Warunkiem koniecznym publikacji tekstu naukowego jest uzyskanie dwóch pozytywnych recenzji. W przypadku, gdy jedna z recenzji jest pozytywna, druga zaś negatywna, powoływany jest trzeci recenzent. Ostateczną decyzję dotyczącą publikacji tekstu zawsze podejmuje redaktor naczelny po konsultacji z redaktorem tematycznym i pozostałymi członkami Redakcji.
Dbając o zachowanie najwyższych standardów w zakresie prowadzenia badań naukowych, redakcja prowadzi działania zmierzające do eliminacji zjawisk takich jak ghostwriting czy guest autorship. Stanowią one przykład nieuczciwych praktyk oraz nierzetelności naukowej. Dlatego też Autorzy zobowiązani są do składania oświadczeń, według poniższych wzorów:
Oświadczenie Autora (PDF)
Oświadczenie Autora (DOC)
Redakcja czasopisma ani Wydawca nie pobierają od Autorów żadnych opłat na którymkolwiek z etapów procedury wydawniczej.
Autorzy nie otrzymują honorariów za opublikowane prace, zaś Recenzenci nie otrzymują honorariów za sporządzone recenzje.
Wydawnictwo Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu zawiera z Autorem/Autorami umowę licencyjną niewyłączną. Autorom przysługuje pełnia praw autorskich i przenoszą na Wydawcę prawo pierwodruku.
Odmowa zawarcia umowy licencyjnej uniemożliwia publikację opracowania. Umowa licencyjna została przygotowana przez Wydawnictwo UMK, redakcja kwartalnika nie ma możliwości modyfikacji jej treści.