Etyka
Etyka wydawnicza
Kwartalnik „Prawo Budżetowe Państwa i Samorządu” stosuje zasady etyki publikacyjnej wynikające z Kodeksu Postępowania przyjętego przez Komitet ds. Etyki Publikacyjnej – Committee on Publication Ethics (COPE).
Celem Kwartalnika jest popularyzacja w Polsce i innych krajach wiedzy naukowej z zakresu prawa finansów publicznych. Publikacji podlegają recenzowane artykuły naukowe wnoszące istotny wkład w rozwój nauki w obszarze szeroko rozumianego prawa finansów publicznych.
Wysokie standardy zachowań etycznych stosuje się wobec wszystkich podmiotów zaangażowanych w proces publikacji.
Zasady etyki publikacyjnej obowiązujące Redakcję
Redakcja prowadzi niezależną i bezstronną politykę wydawniczą, podejmując decyzje o przyjęciu prac naukowych do publikacji w sposób przejrzysty. Redakcja zapewnia rzetelny i profesjonalny proces wydawniczy, dochowując wysokich standardów edytorskich.
Redakcja zapewnia poufność i bezpieczeństwo przetwarzania danych osobowych – zgodnie z obowiązującymi przepisami.
Redaktor Naczelny wraz redaktorem tematycznym podejmuje decyzje, które z nadesłanych artykułów będą skierowane do dalszych prac redakcyjnych (w szczególności – do recenzji). Ostateczną decyzję dotyczącą publikacji tekstu zawsze podejmuje Redaktor Naczelny po konsultacji z redaktorem tematycznym i pozostałymi członkami Redakcji.
Redaktor Naczelny ani żaden członek Redakcji nie ujawnia żadnych informacji o nadesłanej pracy naukowej osobom, które nie są związane z procedurą redakcyjną.
Wszystkie podmioty zaangażowane w proces redakcyjny zobowiązane są zgłosić każdy przypadek wystąpienia jakiegokolwiek konfliktu interesu.
Redakcja stosuje wszelkie dostępne środki w celu zapobiegania plagiatom i publikacji fałszywych danych. Redakcja przeciwdziała także takim negatywnym zjawiskom jak ghostwriting i guest authorship.
Redakcja dokumentuje wszelkie przejawy nierzetelności naukowej, zwłaszcza łamania i naruszania zasad etyki obowiązujących w nauce.
Redakcja zobowiązuje się do poszanowania autorskich praw osobistych Autorów, a w szczególności respektowania prawa do autorstwa oraz decydowania o sposobie oznaczenia autorstwa, dbania o renomę oraz dobrą sławę Autorów oraz utworu.
Zasady etyczne obowiązujące Autorów
Autorzy składają oświadczenia w zakresie oryginalności nadesłanego tekstu, przysługiwania im autorskich praw majątkowych, braku negatywnych zjawisk typu ghostwriting lub guest autorship. W przypadku ujawnienia, że autor publikacji dopuścił się zachowania nieetycznego (np. plagiat czy ponowna publikacja wydanej już uprzednio pracy bądź jej części) – przed podjęciem kroków przewidzianych w wytycznych COPE Redaktor Naczelny zwraca się do autora z prośbą o wyjaśnienia.
Wykorzystane w utworze teksty innych autorów powinny być odpowiednio oznaczone. Wszystkie wykorzystane przy tworzeniu artykułu naukowego publikacje muszą być wymienione w wykazie źródeł.
Autorzy mogą dobrowolnie wycofać z procesu wydawniczego tekst przedłożony do publikacji bez ponoszenia konsekwencji do momentu jego publikacji.
Przekazane przez autorów teksty są publikowane na podstawie udzielonych wydawcy nieodpłatnych autorskich licencji wydawniczych, regulujących wszelkie sprawy prawnoautorskie. Brak podpisania umowy dotyczącej wykorzystania utworu uniemożliwia publikację artykułu naukowego w „Prawie Budżetowym Państwa i Samorządu”.
Zasady etyczne obowiązujące Recenzentów
Przed publikacją artykuły naukowe są poddawane procedurze recenzji. Do oceny każdej publikacji redakcja powołuje co najmniej dwóch recenzentów spośród specjalistów w dziedzinie, której dotyczy publikacja.
Recenzenci przed podjęciem się recenzji oceniają, czy z uwagi na tematykę opracowania i proponowany czas wykonania recenzji są w stanie prawidłowo wywiązać się ze swojego obowiązku. Każdy wybrany recenzent, który nie może zrecenzować pracy lub wie, że terminowe sporządzenie recenzji nie będzie możliwe, powinien poinformować o tym redakcję.
Nie ujawnia się danych recenzenta publikacji – recenzja sporządzana jest na zasadzie double blind peer review. Listę recenzentów współpracujących z czasopismem, bez wskazywania osoby recenzenta konkretnej publikacji, publikuje się na stronie internetowej czasopisma raz do roku.
Recenzenci przygotowują recenzje w sposób istotny wspomagające proces redakcyjny w zakresie podejmowania decyzji o publikacji opracowania. Recenzje powinny być wykonane w sposób obiektywny, krytyka dotyczyć może zagadnień merytorycznych i formalnych a nie personalnych. Recenzenci są zobligowani do jasnego wyrażania swoich opinii. Tezy formułowane przez recenzentów powinny być poparte argumentami.
Wszystkie recenzowane prace muszą być traktowane jak dokumenty poufne. Nie można rozsyłać (przekazywać), nie można ich okazywać ani dyskutować na ich temat z innymi osobami niż upoważniony do tego członek redakcji.
Recenzenci powinni wskazać źródła (w tym: publikacje naukowe), na które nie powołał się autor pracy. Recenzent powinien również poinformować redakcję o każdym znaczącym podobieństwie, częściowym pokrywaniu się treści recenzowanej pracy z jakąkolwiek inną opublikowaną i znaną mu pracą. Recenzent powinien poinformować redakcję o podejrzeniu popełniania plagiatu w recenzowanej publikacji.