Autorzy proszeni są o sprawdzenie czy tekst spełnia poniższe kryteria. Teksty, które nie spełniają wymagań redakcyjnych mogą zostać odrzucone.
Tekst nie został wcześniej opublikowany oraz nie został złożony do druku w innym wydawnictwie. (Ewentualne uwagi proszę umieścić w komentarzu dla wydawcy). 1234
Plik został zapisany w formacie Microsoft Word (doc) lub RTF.
W przypisach zostały uwzględnione aktualne adresy URL przywoływanych stron internetowych.
W tekście zastosowano pojedyncze odstępy między wyrazami, czcionkę Times New Roman wielkości 12 pkt. Śródtytuły w tekście zostały zaznaczone pogrubioną kursywą. Ilustracje i wykresy zostały dostarczone w osobnych plikach.
Tekst spełnia wymagania stylistyczne i bibliograficzne zgodne ze Wskazówkami dla autorów, które znajdują się w zakładce "O czasopiśmie".
Jeśli zgłoszony artykuł ma zostać poddany recenzji, należy spełnić zalecenia zamieszczone w instrukcji Anonimowa recenzja.
Autor wyraża zgodę na warunki i zapisy umowy licencyjnej z Uniwersytetem Mikołaja Kopernika w Toruniu, której treść dostępna jest TUTAJ. W przypadku pracy zbiorowej autor zgłaszający artykuł do publikacji wypełnił oświadczenie o wkładzie procentowym, w którym podał wkład pracy poszczególnych współautorów w zgłaszany artykuł. Treść pracy znana jest wszystkim jej współautorom i wyrażają oni zgodę na jej publikację. Wypełnione oświadczenie należy wgrać jako plik dodatkowy wraz z artykułem.
Wytyczne dla autorów
Nowe Media zostały pozytywnie ocenione przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego i znalazło się na liście czasopism punktowanych (część B wykazu czasopism naukowych, lp. 902) otrzymując 2 punkty. Oznacza to, że każdy Autor publikujący na naszych łamach otrzyma 2 punkty MNiSW.
Plan wydawniczy
Tematyka oraz szczegółowe terminy składania tekstów do poszczególnych numerów Nowych Mediów dostępne są tutaj.
Procedura redakcyjna
Publikowanie w naszym roczniku związane jest z przestrzeganiem kilku podstawowych wymogów, które dotyczą formy oraz zawartości merytorycznej tekstu. Każdy przyjmowany do druku artykuł powinien być efektem badań niepublikowanych wcześniej w żadnym innym wydawnictwie. Dlatego autorzy zobowiązani są do zgłoszenia oświadczenia o oryginalności pracy i pierwodruku (do pobrania).
Podstawowe wymogi przyjęcia pracy do druku:
Zgodność tekstu z profilem czasopisma.
Zgodność treści tekstu z tytułem, słowami kluczowymi i abstraktem.
Pozostałe wymogi edytorskie znajdują się w pliku do pobrania: wymogi techniczne. Wszystkie teksty prosimy przysyłać poprzez platformę czasopism UMK lub na adres mailowy: nowemedia@umk.pl, redakcja@nowemedia.umk.pl. Redakcja nie zwraca tekstów niezamówionych oraz zastrzega sobie prawo do ich skracania i redagowania.
Etapy procedury
Przed opublikowaniem tekstu w czasopiśmie, redakcja postępuje według określonej procedury, dotyczącej selekcji i opracowania materiału.
Po dwóch tygodniach od upłynięcia terminu zgłoszeń do danego numeru, redakcja przekazuje autorowi decyzję o zakwalifikowaniu nadesłanego tekstu do postępowania recenzyjnego lub o odrzuceniu go ze względu na błędy formalne.
Zakwalifikowany tekst przesyłany jest do recenzenta wewnętrznego. W ciągu miesiąca autor otrzymuje decyzję i merytoryczną ocenę swojej pracy. Możliwe są dwa przypadki: a) tekst zostaje przyjęty, ale z sugestiami poprawek i zmian. Wówczas autor ma dwa tygodnie na ustosunkowanie się do recenzji wewnętrznej; b) tekst zostaje przyjęty bez konieczności dokonywania zmian przez autora. W komunikacji między recenzentem i autorami pośredniczy każdorazowo sekretarz redakcji.
W kolejnym etapie teksty składane są przez redakcję w numer czasopisma, który w całości przesyłany jest do recenzenta zewnętrznego. Recenzent po upływie trzech miesięcy przekazuje swoje uwagi do redakcji, która z kolei informuje wszystkich autorów. Ci muszą w ciągu dwóch tygodni ustosunkować się do treści recenzji, co jest warunkiem dopuszczenia do druku. Możliwe są trzy warianty: a) tekst może zostać odrzucony przez recenzenta; b) tekst zostaje przyjęty, ale z sugestiami poprawek i zmian. Wówczas autor ma dwa tygodnie na ustosunkowanie się do recenzji wewnętrznej; c) tekst zostaje przyjęty bez konieczności dokonywania zmian przez autora.
Zapora ghostwriting i guest autorship
W naszym roczniku (od trzeciego numeru) wdrożyliśmy zapory, które sprawiają, że publikowane materiały spełniają najwyższe standardy prac naukowych. W związku z tym autorów obowiązują poniższe zasady:
Jeśli tekst ma więcej niż jednego autora, należy wskazać wkład każdego z autorów w powstanie pracy (z dokładnym podaniem afiliacji, informacji kto jest autorem pomysłu, założeń, metod, protokołu itp., które zostały zastosowane w procesie tworzenia tekstu). Główną odpowiedzialność za tekst ponosi autor zgłaszający maszynopis.
Autorzy są zobowiązani do wskazania informacji o źródłach finansowania badań i tekstu, jeśli takie finansowanie miało miejsce w procesie tworzenia tekstu.
Jeśli przysłany do redakcji tekst naruszy rzetelność naukową, obowiązujące zasady etyczne i wyżej wspomniane reguły, redakcja będzie każdorazowo demaskowała nierzetelne praktyki, łącznie z informowaniem o nich odpowiednich instytucji.
Polityka prywatności
Zakładając konto w profilu czasopisma, jednocześnie wyrażam zgodę na otrzymywanie powiadomień drogą mejlową. Newslettery będą informowały o ukazaniu się nowych numerów czasopisma lub innych spraw związanych z działalnością czasopisma.