Mimo woli i mimowolnie jako wykładniki relacji umysł–ciało
DOI:
https://doi.org/10.12775/LinCop.2014.038Słowa kluczowe
łączliwość leksykalna, przysłówek, umysł, ciałoAbstrakt
Przedmiotem artykułu jest jednostka mimowolnie, którą porównuję z takimi wyrażeniami jak mimo woli i odruchowo, głównym celem prezentowanych rozważań jest jednak ustalenie, na czym polega różnica znaczeniowa między tymi przysłówkami.
W artykule staram się uzasadnić hipotezę mówiącą, że relacja semantyczna zachodząca między nimi jest podobna do relacji zauważonej przez A. Wierzbicką w pracy z 1969 roku, gdzie badaczka zwraca uwagę na nieidentyczność podmiotów, o których orzeka się zdania takie jak Adam waży 70 kg. i Adam jest dobry. (Wierzbicka 1969; 62, 63). By dowieść słuszności postawionej hipotezy, pokazuję ograniczenia semantyczne, jakie na czasowniki nakłada jednostka mimowolnie i staram się wyjaśnić, z czego wynikają.
Na końcu artykułu stawiam tezę, mówiącą, że jednostka mimowolnie zawiera w swojej strukturze semantycznej jednoznacznie wyznaczony obiekt czynności, którym jest własne ciało i mówi o stosunku agensa do swojego ciała wykonującego daną czynność.
Bibliografia
DOBACZEWSKI A., 2002, Zjawiska percepcji wzrokowej: studium semantyczne, War-szawa: Katedra Lingwistyki Formalnej Uniwersytetu Warszawskiego.
DRWIĘGA M., 2005, Ciało człowieka. Studium z antropologii filozoficznej, Kraków: Księgarnia Akademicka.
DURAJ-NOWOSIELSKA I., 2007, Robić coś i coś powodować, Warszawa: Wydział Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego.
DURAJ-NOWOSIELSKA I., 2012, Nie przypadkiem o niechcący, Warszawa: Wydaw-nictwo Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego.
GROCHOWSKI M., 1975, Środek czynności w strukturze zdania, Wrocław: Zakład Narodowy im. Ossolińskich.
PLATON, 2002, Uczta, przekł. i wstęp W. Witwicki, Kęty: Antyk.
RYLE G., 1970, Czym jest umysł?, przekł. W. Marciszewski, Warszawa: Państwowe Wydawnictwo Naukowe.
SARTRE J.-P., 2007, Byt i nicość: zarys ontologii fenomenologicznej, przekł. J. Kiełba-sa, Kraków: Wydawnictwo Zielona Sowa.
WIERZBICKA A., 1969, Dociekania semantyczne, Wrocław: Zakład Narodowy im. Ossolińskich.
WITTGENSTEIN L., 2004, Dociekania filozoficzne, przekł. B. Wolniewicz, Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN.
ŻOCHOWSKA N., 2013a, Charakterystyka semantyczna wyrażeń chcąc nie chcąc i mimo woli, Linguistica Copernicana 1(9)/ 2013, s. 143–163.
ŻOCHOWSKA N., 2013b, Charakterystyka semantyczna jednostki odruchowo na tle innych przysłówków dotyczących myślenia, woli i świadomości, Poradnik Języ-kowy 9, s. 57–66.
ŻUROWSKI S., 2012, Wyrażenia percepcji słuchowej w języku polskim, Toruń: Wy-dawnictwo Naukowe Uniwersytetu Mikołaja Kopernika.
Pobrania
Opublikowane
Jak cytować
Numer
Dział
Statystyki
Liczba wyświetleń i pobrań: 192
Liczba cytowań: 0