Wyrażenia przyimkowe z rzeczownikami 'miara', 'sposób', 'stopień', 'sens' na drodze do leksykalizacji
DOI:
https://doi.org/10.12775/LinCop.2021.015Słowa kluczowe
wyrażenie przyimkowe, fraza narzędnikowa, szyk, leksykalizacjaAbstrakt
Autorka analizuje stopień leksykalizacji wyrażeń o postaci frazy przyimkowej w _ mierze, do _ stopnia, w _ stopniu, w _ sposób, na _ sposób, na _ sposoby, w _ sensie na podstawie ograniczeń nałożonych na element określający i jego położenia wobec elementów o postaci przyimka i rzeczownika. Wyrażenia te są zestawione z uznawanymi w leksykografii za synonimiczne frazami narzędnikowymi _INSTR miarą i _INSTR sposobem, _INSTR sposobami. Z punktu widzenia przyjętych kryteriów można uznać jedynie nieliczne z badanych wyrażeń za zleksykalizowane (mimo że większość z nich wykazuje preferencje względem wyrażenia określającego). Są to przede wszystkim wyrażenia o postaci frazy przyimkowej z zaimkowym elementem określającym.
Bibliografia
Bobrowski I., 1990, Czy istnieje zaimek przymiotny swój i czy ma on mianownik, Polonica 15, s. 79–87.
Bogusławski A., 1976, O zasadach rejestracji jednostek języka, Poradnik Językowy 8, s. 356–364.
Danielewiczowa M., 2019, Swój ma swoje tajemnice, Prace Filologiczne LXXIII, s. 49–66.
Grochowski M., 2017, Szyk operatorów kwantyfikacji ogólnej w języku polskim, w: Slavica Wratislaviensia CLXV, s. 125–136.
Grochowski M., 2020, Granice przyimków wtórnych a ich szyk w języku polskim, w: Księga jubileuszowa ofiarowana Profesor Elżbiecie Mańczak-Wohlfeld z okazji 70. urodzin, Kraków: Wyd. UJ, s. 145–158.
Kallas K., 1998, Zaimki przeczące w polskim zdaniu, Prace Filologiczne 43, s. 229–235.
Lesz-Duk M., 1985, Czy polszczyzna staje się językiem analitycznym, Acta Universitatis Lodzieneis. Folia Linguistica 11, s. 21–36.
Przybyszewski S., 2020, O użyciu operatorów kwantyfikacji ogólnej w zdaniach przeczących, Język Polski 3, s. 5–19.
Topolińska Z., 2016, Zaimki – uniwersalny system referencji, LingVaria 21, s. 35– 41.
Wierzbicka-Piotrowska E., 2011, Polskie zaimki nieokreślone. Wybrane zagadnienia semantyczne, syntaktyczne i pragmatyczne, Warszawa: Wydawnictwo Uniwersytetu Warszawskiego.
Wołk M., 2019, Inny, różny, odrębny, odmienny. Próba wyodrębnienia jednostek języka, Poradnik Językowy, z. 9, s. 50–65.
Pobrania
Opublikowane
Jak cytować
Numer
Dział
Licencja
Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Bez utworów zależnych 4.0 Międzynarodowe.
Statystyki
Liczba wyświetleń i pobrań: 930
Liczba cytowań: 0