Projekt etnograficzny: Mapa Obrzędowa Górnego Śląska
DOI:
https://doi.org/10.12775/LSE.2021.60.18Klíčová slova
obrzędy doroczne, mapa, zwyczaj, badania terenowe, dokumentacja fotograficzna, Górny ŚląskAbstrakt
Niniejszy tekst prezentuje założenia i efekty etnograficznego projektu badawczego – Mapa Obrzędowa Górnego Śląska – zrealizowanego przez Regionalny Instytut Kultury w Katowicach (obecnie Instytut Myśli Polskiej im. Wojciecha Korfantego). W artykule odnajdziemy informacje dotyczące wirtualnej mapy, na której umieszczono ponad 370 wpisów ilustrujących obrzędy i zwyczaje na historycznej ziemi górnośląskiej. Dalej mowa jest o charakterystyce, specyfice i istotności podjętych badań oraz ich wynikach. Opracowanie kończy się opisem kilku praktyk kulturowych zarejestrowanych w ramach badań (które znane do tej pory były głownie w lokalnych społecznościach) oraz przykładem przeobrażenia przebiegu uroczystości Bożego Ciała w czasach pandemii.
Reference
Bazielich, B. (red.) (2009). Ludowe tradycje. Dziedzictwo kulturowe ludności rodzimej w granicach województwa śląskiego. Wrocław–Katowice: Polskie Towarzystwo Ludoznawcze, Muzeum Śląskie w Katowicach.
Dragan, J. (2020). Spycimierskie Boże Ciało – tradycja i współczesność. W: K. Smyk (red.), Procesja Bożego Ciała z tradycją kwietnych dywanów w Spycimierzu. Raport z badań i rekomendacje do planu ochrony (s. 37–48). Uniejów–Wrocław: Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Uniejowie.
Garstka, R. (2013). Świat obok nas. Obrzędowość doroczna w województwie śląskim. Katowice: Regionalny Ośrodek Kultury w Katowicach.
Garstka, R., Gawlik, B. i Skonieczna-Gawlik, D.(2016). Tropem Badaczy Zagłębia Dąbrowskiego. Katowice: Regionalny Instytut Kultury w Katowicach.
Garstka, R., Gerlich, M.G. i Lysko A.(2020). Sacrum i jego otoczka kulturowa w realiach górnośląskich. Między dawnymi a nowymi czasy. Katowice: Instytut Myśli Polskiej im. Wojciecha Korfantego w Katowicach.
Garstka, R., Lysko, A.(2018). Czas niezwykły. Obrzędowość doroczna na Górnym Śląsku. Katowice: Regionalny Instytut Kultury w Katowicach.
Jasiński, B. (2017). Opolskie kroszonki. Opole: Muzeum Wsi Opolskiej, Związek Śląskich Rolników w Opolu. Pośpiech, J. (1987). Zwyczaje i obrzędy doroczne na Śląsku. Opole: Instytut Śląski w Opolu.
Smolińska, T. (2004). Tradycyjne zwyczaje i obrzędy śląskie. Wypisy. Opole: Wydawnictwo Uniwersytetu Opolskiego.
Stahování
Publikováno
Jak citovat
Číslo
Sekce
Licence
Copyright (c) 2021 Łódzkie Studia Etnograficzne
Tato práce je licencována pod Mezinárodní licencí Creative Commons Attribution-NoDerivatives 4.0.
1. Autorzy udzielają wydawcy (Polskiemu Towarzystwu Ludoznawczemu) licencji niewyłącznej na korzystanie z utworu w następujących polach eksploatacji:
a) utrwalanie Utworu/przedmiotu prawa pokrewnego;
b) reprodukowanie (zwielokrotnienie) Utworu/przedmiotu prawa pokrewnego drukiem i techniką cyfrową (ebook, audiobook);
c) wprowadzania do obrotu egzemplarzy zwielokrotnionego Utworu/przedmiotu prawa pokrewnego;
d) wprowadzenie Utworu/przedmiotu prawa pokrewnego do pamięci komputera;
e) rozpowszechnianie utworu w wersji elektronicznej w formule open access na licencji Creative Commons (CC BY - ND 4.0).
2. Autorzy udzielają wydawcy licencji nieodpłatnie.
3. Korzystanie przez wydawcę z utworu na ww. polach nie jest ograniczone czasowo, ilościowo i terytorialnie.
Stats
Number of views and downloads: 567
Number of citations: 0