O czasopiśmie
Zakres i zasięg czasopisma
Litteraria Copernicana jest czasopismem naukowym redagowanym na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, które ukazuje się od 2008 roku. Do końca 2015 roku (numery 1-16) czasopismo wychodziło w trybie półrocznym, a od roku 2016 ukazuje się jako kwartalnik.
Pismo prezentuje oryginalne i wartościowe prace z zakresu historii literatury, teorii literatury oraz historii i teorii kultury (w tym teatrologii, filmoznawstwa, historii sztuki i szeroko pojętej humanistyki). Każdy numer czasopisma ma charakter monograficzny i jest redagowany naukowo przez specjalistów zajmujących się przewodnią tematyką tomu.
Główny trzon Litteraria Copernicana stanowi dział „Studia i rozprawy”, w którym zamieszczane się artykuły będące rezultat oryginalnych i nowatorskich badań autorów. Stałym działem czasopisma są również „Mistrzowie” – prezentacja sylwetki i dokonań uznanych badaczy, a także „Recenzje” prezentujące głownie ocenę książek. W zależności od numeru, w kwartalniku występują działy „Materiały i archiwalia”, „Wywiady” czy „Varia” – artykuły zazwyczaj wykraczające poza tematyczne ramy danego numeru.
Wśród autorów i redaktorów numerów znajdują się pracownicy zarówno toruńskiego środowiska naukowego i kulturalnego, jak i pracownicy innych ośrodków naukowych krajowych i zagranicznych.
Proces recenzji
Przekazane przez autorów lub redaktorów naukowych danego tomu studia i rozprawy są wstępnie oceniane pod względem formalnym i merytorycznym przez redakcję naukową pisma.
Zasady kwalifikowania publikacji
- redakcja decyduje, do którego z projektowanych tomów zostanie włączona nadesłana rozprawa; niekoniecznie musi to być aktualnie przygotowywany numer;
- artykuły powinny mieścić się w profilu filologiczno-humanistycznym pisma; być samodzielne i twórcze, poszerzać stan badań;
- artykuły przysyłane do Redakcji są poddawane wstępnej ocenie i kwalifikacji przez redakcję w celu stwierdzenia, czy są zgodne z profilem czasopisma oraz z wymaganiami wynikającymi z udostępnionych wskazówek;
- następnie redakcja przesyła każdy artykuł naukowy do dwóch niezależnych ekspertów, który dokonują merytorycznej oceny tekstu i kwalifikują (lub nie) artykuł do druku; ostateczną decyzję o druku tekstu w Litterariach Copernicanach podejmuje – na podstawie obu (a przypadku rozbieżnych opinii dodatkowej, trzeciej) recenzji – redakcja naukowa tomu i pisma;
- średni czas, w jakim przeprowadzana jest wstępna ocena manuskryptów wynosi 14 dni.
Recenzja zewnętrzna
Studia i rozprawy są recenzowane przez dwóch niezależnych (kluczowy jest brak konfliktu interesów, w szczególności brak relacji służbowych lub osobistych z autorami artykułów) zewnętrznych recenzentów, powoływanych spośród wybitnych specjalistów w dziedzinie będącej przedmiotem publikacji. Recenzowanie jest anonimowe i odbywa się według modelu, w którym autorzy i recenzent nie znają swoich tożsamości (tzw. double-blinded review proces). Proces recenzowania przebiega z zachowaniem zasad poufności.
Średni czas, w jakim przeprowadzana jest recenzja manuskryptów, wynosi 30 dni. Po uzyskaniu pozytywnych recenzji artykuł jest publikowany w przeciągu około 180 dni.
Recenzja ma formę pisemną (cf. FORMULARZ RECENZYJNY) i zawiera jednoznaczny wniosek, co do dopuszczenia do publikacji zawartych w tomie studiów i rozpraw lub ich odrzucenia. Redaktorzy naukowi danego tomu oraz autorzy otrzymują treść recenzji do wglądu, w celu wprowadzenia proponowanych zmian.
Zbiorcza lista recenzentów za dany rok publikowana jest jedynie w wersji drukowanej kwartalnika, w ostatnim numerze za dany rok kalendarzowy.
*Procedura recenzowana artykułów jest zgodna z zaleceniami Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego zaprezentowanymi w Komunikacie Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 4 września 2012 r. w sprawie kryteriów i trybu oceny czasopism naukowych.
Polityka otwartego dostępu
Czasopismo jest wydawane na zasadach licencji niewyłącznej Creative Commons (CC BY-ND 4.0) i dystrybuowane w wersji elektronicznej Open Acceses poprzez Platformę Czasopism UMK.
Czasopismo zezwala czytelnikom na czytanie, pobieranie, kopiowanie, rozpowszechnianie, drukowanie, wyszukiwanie i linkowanie do pełnych treści artykułów.
Zapora „ghostwriting” i „guest authorship”
Czasopismo Litteraria Copernicana politykę jawności informacji o podmiotach przyczyniających się do powstawania publikacji (wkład merytoryczny, rzeczowy itp.) Dlatego też, przeciwdziałamy przypadkom nierzetelności naukowej, takim jak „ghostwriting” (brak ujawniania czyjegoś udziału w powstaniu publikacji) i „guest autorship” (przypisywanie komuś współudziału przy powstawaniu publikacji, mimo iż był on znikomy bądź w ogóle nie miał miejsca). Służą temu następujące zasady:
- Redakcja wymaga od autorów publikacji ujawnienia wkładu poszczególnych autorów w powstanie publikacji (z podaniem ich afiliacji oraz kontrybucji, tj. informacji, kto jest autorem koncepcji publikacji). Główną odpowiedzialność ponosi autor zgłaszający artykuł redaktorowi tematycznemu danego tomu i/lub redakcji.
- Wszelkie wykryte przypadki nierzetelności naukowej będą demaskowane, włącznie z powiadomieniem odpowiednich podmiotów (instytucje zatrudniające autorów, towarzystwa naukowe itp.)
- Wszelkie przejawy nierzetelności naukowej będą dokumentowane i archiwizowane.
- Redakcja wymaga od autorów informacji o źródłach finansowania publikacji, wkładzie instytucji naukowo-badawczych, stowarzyszeń i innych podmiotów.
Serwisy abstraktowe i indeksowe
Czasopismo Litteraria Copernicana jest uwzględnione w następujących serwisach abstraktowych i indeksowych:
- Arianta
- BASE (Bielefeld Academic Search Engine)
- DOAJ
- Electronic Journals Library (EZB)
- Erih Plus
- Google Scholar
- IC Journals Master List
- MIAR (Information Matrix for the Analysis of Journals)
- Most Wiedzy
- NAVER Academic
- PBN - Polska Bibliografia Naukowa
- Pol-Index
- Scilit
- Scopus
- Semantic Scholar
- WorldCat
- Zeitschriften Datenbank