Salta al contenuto principale Salta al menu principale di navigazione Salta al piè di pagina del sito
  • Registrazione
  • Login
  • Language
    • Deutsch
    • English
    • Español (España)
    • Français (France)
    • Italiano
    • Język Polski
  • Menu
  • Home
  • Ultimo fascicolo
  • Archivi
  • Info
    • Sulla rivista
    • Proposte
    • Comitato Scientifico ed Editoriale
    • Dichiarazione sulla privacy
    • Contatti
  • Registrazione
  • Login
  • Language:
  • Deutsch
  • English
  • Español (España)
  • Français (France)
  • Italiano
  • Język Polski

Litteraria Copernicana

Estetyka Stanisława Witkiewicza z dzisiejszej perspektywy
  • Home
  • /
  • Estetyka Stanisława Witkiewicza z dzisiejszej perspektywy
  1. Home /
  2. Archivi /
  3. V. 25 N. 1 (2018): Stanisław Witkiewicz /
  4. Studia i rozprawy

Estetyka Stanisława Witkiewicza z dzisiejszej perspektywy

Autori

  • Józef Tarnowski Zakład Estetyki i Filozofii Kultury | Wydział Nauk Społecznych | Uniwersytet Gdański

DOI:

https://doi.org/10.12775/LC.2018.005

Parole chiave

architektura, estetyka, malarstwo, patriotyzm

Abstract

Stanisław Witkiewicz był twórcą wszechstronnym: zajmował się malarstwem, architekturą, literaturą, krytyką artystyczną, estetyką, etyką, myślą polityczną. W artykule analizowane są dwie sfery jego poglądów: na temat malarstwa i architektury w kontekście jego twórczości w tych dziedzinach sztuki. Ich wspólnym fundamentem było dążenie do patriotycznego nacechowania tych dziedzin sztuki. Po klęsce powstania styczniowego sztuka polska, najpierw poezja i muzyka, zaczęła pełnić rolę substytutu państwa w utrzymywaniu tożsamości narodowej, ożywianiu dążeń suwerennościowych i zaświadczaniu przed zagranicą o istnieniu polskiej kultury, a więc i polskiego narodu, jako słusznej podstawy do odzyskania własnego państwa. W dziedzinie estetyki i krytyki malarstwa stał się Witkiewicz rzecznikiem młodych malarzy, w tym i siebie jako malarza, dążących – z powodzeniem, jak się potem okazało – do dorównania malarstwu zachodnioeuropejskiemu. Jako estetyk architektury był twórcą opartej na dziedzictwie budownictwa ludowego górali podhalańskich koncepcji i praktyki stylu zakopiańskiego, który stał się pierwszym narodowym stylem w architekturze polskiej. Poglądy Witkiewicza w omówionych sferach pod pewnymi względami zachowują ciągle walor aktualności.

Riferimenti bibliografici

Jabłońska, Teresa 2008. Styl zakopiański Stanisława Witkiewicza. Olszanica: BOSZ.

Kosiński, Kazimierz 1928. Stanisław Witkiewicz. Warszawa: Instytut Wydawniczy „Bibljoteka Polska”.

Moździerz, Zbigniew 2013. Architektura i rozwój przestrzenny Zakopanego (1600–2013). Zakopane: Zakopiańskie Studio Wydawnicze Halny.

Piasecki, Zdzisław 1983. Stanisław Witkiewicz. Młodość i wczesny dorobek artysty. Warszawa–Wrocław: PWN.

Sieradzka, Anna 2002. „Art déco w Polsce”. W: Pierre Cabanne, Encyklopedia art déco. Tłum. Joanna Guze. Warszawa: Wydawnictwa Artystyczne i Filmowe, Wydawnictwo Naukowe PWN.

Struve, Henryk 1875. „Aleksander Wagner i obraz jego Wyścigi w Cyrku Rzymskim”, Kłosy 20, 497: 10–11.

Sygietyński, Antoni 1884. „Z literatury i sztuki: na rynkach europejskich sztuki”. Wędrowiec 36: 425–428.

Sygietyński, Antoni 1951. „Album Maksa i Aleksandra Gierymskich”. W: Antoni Sygietyński. Pisma krytyczne. Warszawa: Państwowy Instytut Wydawniczy.

Tarnowski, Józef 2012. „Styl alpejski w środkowej Europie i polska kontrakcja wobec niego – styl zakopiański”. Estetyka i Krytyka 25: 231–246.

Tarnowski, Józef 2013. „Czy powrót modernizmu w architekturze?”. W: Teresa Pękala (red.). Powrót modernizmu?. Lublin: Wydawnictwo Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej.

Tarnowski, Józef 2014. Wielki przełom: studium z estetyki Stanisława Witkiewicza. Gdańsk: Wydawnictwo Uniwersytetu Gdańskiego.

Tarnowski, Józef 2015. „Wieża Babel dyskursu nowoczesności”. W: Jacek Bielak, Józef Tarnowski (red.). Nowoczesność w sztuce i w myśli o sztuce na Pomorzu od XIX do XXI wieku. Gdańsk: Oddział Gdański Stowarzyszenia Historyków Sztuki.

Tondos, Barbara 2003. Styl zakopiański i zakopiańszczyzna. Wrocław: Zakład Narodowy im. Ossolińskich.

Witkiewicz, Stanisław 1875. „Szanowny Redaktorze!”. Opiekun Domowy 9: 143–144.

Witkiewicz, Stanisław 1969. Listy do syna. Warszawa: Państwowy Instytut Wydawniczy.

Witkiewicz, Stanisław 1971. Pisma zebrane. T. 1: Sztuka i krytyka u nas. Kraków: Wydawnictwo Literackie.

Litteraria Copernicana

Downloads

  • PDF (Język Polski)

Pubblicato

2018-03-29

Come citare

1.
TARNOWSKI, Józef. Estetyka Stanisława Witkiewicza z dzisiejszej perspektywy. Litteraria Copernicana. Online. 29 marzo 2018. Vol. 25, no. 1, pp. 77-86. [Accessed 5 marzo 2026]. DOI 10.12775/LC.2018.005.
  • ISO 690
  • ACM
  • ACS
  • APA
  • ABNT
  • Chicago
  • Harvard
  • IEEE
  • MLA
  • Turabian
  • Vancouver
Scarica citazione
  • Endnote/Zotero/Mendeley (RIS)
  • BibTeX

Fascicolo

V. 25 N. 1 (2018): Stanisław Witkiewicz

Sezione

Studia i rozprawy

Stats

Number of views and downloads: 1249
Number of citations: 0

Search

Search

Browse

  • Scorri l'indice per Autori
  • Issue archive

User

User

Ultimo numero

  • Lodo Atom
  • Logo RSS2
  • Logo RSS1

Informazioni

  • per i lettori
  • Per gli autori
  • Per i bibliotecari

Newsletter

Subscribe Unsubscribe

Lingua

  • Deutsch
  • English
  • Español (España)
  • Français (France)
  • Italiano
  • Język Polski

Tags

Search using one of provided tags:

architektura, estetyka, malarstwo, patriotyzm
Su

Akademicka Platforma Czasopism

Najlepsze czasopisma naukowe i akademickie w jednym miejscu

apcz.umk.pl

Partners

  • Akademia Ignatianum w Krakowie
  • Akademickie Towarzystwo Andragogiczne
  • Fundacja Copernicus na rzecz Rozwoju Badań Naukowych
  • Instytut Historii im. Tadeusza Manteuffla Polskiej Akademii Nauk
  • Instytut Kultur Śródziemnomorskich i Orientalnych PAN
  • Instytut Tomistyczny
  • Karmelitański Instytut Duchowości w Krakowie
  • Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
  • Państwowa Akademia Nauk Stosowanych w Krośnie
  • Państwowa Akademia Nauk Stosowanych we Włocławku
  • Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. Stanisława Pigonia w Krośnie
  • Polska Fundacja Przemysłu Kosmicznego
  • Polskie Towarzystwo Ekonomiczne
  • Polskie Towarzystwo Ludoznawcze
  • Towarzystwo Miłośników Torunia
  • Towarzystwo Naukowe w Toruniu
  • Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
  • Uniwersytet Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie
  • Uniwersytet Mikołaja Kopernika
  • Uniwersytet w Białymstoku
  • Uniwersytet Warszawski
  • Wojewódzka Biblioteka Publiczna - Książnica Kopernikańska
  • Wyższe Seminarium Duchowne w Pelplinie / Wydawnictwo Diecezjalne „Bernardinum" w Pelplinie

© 2021- Nicolaus Copernicus University Accessibility statement Shop