Dzieje Wielkopolski jako autorski wątek tematyczny w ramach przedmiotu „Historia i społeczeństwo. Dziedzictwo epok”
DOI:
https://doi.org/10.12775/KLIO.2013.037Abstrakt
Artykuł omawia sposoby prezentowania historii regionalnej na przykładzie dziejów Wielkopolski, które mogą być realizowane w ramach autorskiego wątku tematycznego, na lekcjach „ Historia i Społeczeństwo. Dziedzictwo epok” w szkołach ponadgimnazjalnych. Publikacja ma na celu zwrócenie uwagi na te elementy historii regionalnej, które składają się na dziedzictwo regionu, zarówno w znaczeniu materialnym (zabytki, obiekty i przedmioty muzealne itp.), jak i niematerialnym (idee, tradycje, wzorce kulturowe, a także wyobrażenia i stereotypy).
We wstępie artykułu zostały omówione kwestie związane z definiowaniem regionu i specyfiką historii regionalnej, a także jej rozumieniem w kontekście obowiązującej podstawy programowej i wartości edukacyjnych. W kolejnych częściach publikacji szczegółowo przedstawiono dwa możliwie sposoby realizacji wątku regionalnego. Pierwsza z propozycji ma charakter tradycyjny, opiera się na układzie chronologicznym i prezentuje najważniejsze wydarzenia z dziejów Wielkopolski w powiązaniu z historią narodową i powszechną. Druga, ma charakter stricte problemowy, skupia się, bowiem na wybranych zagadnieniach ukazujących procesy społeczne i gospodarcze na przestrzeni wieków, jak np. wielokulturowe dziedzictwo Wielkopolski, tradycje ziemiańskie regionu, rolnictwo, handel i przemysł.
W artykule zamieszczono bogatą bibliografię publikacji naukowych i popularnonaukowych, prac syntetycznych dotyczących historii Wielkopolski, monografii oraz artykułów i czasopism oraz liczne wskazówki związane z dostępnością źródeł archiwalnych i bibliotecznych, programów i projektów edukacyjnych realizowanych przez muzea i ośrodki regionalne, które mogą być pomocne przy realizacji własnego wątku tematycznego.Pobrania
Opublikowane
Jak cytować
Numer
Dział
Statystyki
Liczba wyświetleń i pobrań: 354
Liczba cytowań: 0