O czasopiśmie
Zakres i zasięg czasopisma
„Klio. Czasopismo poświęcone dziejom Polski i powszechnym” to czasopismo naukowe, którego misją jest umożliwienie historykom wymiany myśli i prezentacji wyników najważniejszych badań. Cztery razy w roku publikujemy artykuły, edycje źródłowe, komentarze, recenzje i sprawozdania z najważniejszych konferencji z zakresu historii. W każdym tomie umieszczamy przynajmniej sześć oryginalnych artykułów poświęconych z różnych epok: starożytności, średniowiecza, epoki nowożytnej, XIX i XX wieku. Oddajemy głos również metodologom i dydaktykom historii. Co jakiś czas publikujemy tomy monograficzne, które są przeglądem najistotniejszych prac badawczych w poszczególnych tematach. Umożliwiamy publikację zarówno doświadczonym badaczom, jak i młodym historykom, u progu kariery zawodowej. Publikujemy w języku polskim oraz najważniejszych językach tzw. kongresowych. Dbamy o zachowanie najwyższych standardów w zakresie etyki wydawniczej. Publikujemy wszystkie teksty w wolnym dostępnie. Nasze zobowiązania wobec środowiska naukowego realizujemy od 2001 roku.
Proces recenzji
1. Teksty zgłoszone do redakcji „Klio. Czasopisma poświęconego dziejom Polski i powszechnym” recenzowane są za pośrednictwem systemu obsługi czasopism, czyli przez Akademicką Platformę Czasopism (APCz). Instrukcję obsługi APCz dla recenzentów znajdziesz tutaj.
2. Recenzowane działy w „Klio” to: Artykuły, Materiały, Dyskusja, Artykuły recenzyjne. Teksty publikowane w pozostałych działach są oceniane przez redaktorów czasopisma pod kątem zgodności z profilem „Klio”, lecz nie są kierowane do zewnętrznych recenzentów.
3. Redakcja przyjmuje, że w przypadku artykułów napisanych przez więcej niż jedną osobę, wkład każdego autora w przygotowanie tekstu jest równy. Jeśli jest inaczej, autorzy są zobowiązani do powiadomienia o tym redakcję "Klio", podając procentowy udział każdego autora w powstanie tekstu.
4. Redakcja zastrzega sobie prawo do wstępnej weryfikacji tekstów oraz odrzucenia artykułów niezgodnych z tematyką publikowaną czasopiśmie. Do dalszej oceny kierujemy teksty, które:
- mają kompletny aparat naukowy (przypisy i bibliografię) przygotowany zgodnie z instrukcją wydawniczą,
- mają jasno określony cel i tezę,
- napisane zostały w oparciu o rzetelną analizę źródeł i/albo stanowią krytyczny przegląd dotychczasowego stanu badań
- dotyczą kwestii ważnych dla rozwoju dyscypliny.
5. Artykuły wstępnie zaakceptowane przez Redakcję kierowane są (anonimowo) do dwóch recenzentów zewnętrznych. W przypadku rozbieżnych opinii Redakcja powołuje trzeciego recenzenta. W niektórych przypadkach zasięgamy (anonimowo) specjalistów, którzy mogą ocenić wybrane, szczegółowe aspekty artykułu (poprawność przedstawionych danych statystycznych, interpretację źródeł, poprawność przesłanych materiałów kartograficznych, jakość tłumaczenia itp.). Teksty publikowane w działach Materiały, Dyskusja, Artykuły recenzyjne oceniane są przez jednego recenzenta zewnętrznego.
6. Recenzje przygotowywane są w oparciu o formularz recenzji. Recenzent jest zobowiązany do podpisania oświadczenia dotyczącego recenzowanego artykułu. Redakcja zastrzega sobie prawo do podjęcia ostatecznej decyzji o przyjęciu lub odrzuceniu tekstu.
Pełna procedura recenzyjna znajduje się na stronie "Klio".
Polityka otwartego dostępu
Periodyk oferuje dostęp do zawartości w systemie Open Access na zasadach licencji niewyłącznej Creative Commons (CC BY-ND 3.0).
Rada Programowa
- Olivier Châline (Université Paris Sorbonne-Paris IV) [WWW]
- Petr Vorel (Univerzita Pardubice) [WWW]
- Robert Frost (University of Aberdeen) [WWW]
- Hans Henning Hahn (Carl von Ossietzky Universität, Oldenburg) [WWW]
- Tomasz Jasiński (Uniwersytet im. Adama Mickiewicza, Poznań) [WWW]
- Ryszard Kulesza (Uniwersytet Warszawski) [WWW]
- Michael G. Müller (Martin-Luther-Universität Halle-Wittenberg) [WWW]
- Zdzisław Noga (Instytut Historii, Uniwersytet Pedagogiczny, Kraków) [WWW]
- Andrzej Rachuba (Instytut Historii im. Tadeusza Manteuffla, PAN, Warszawa) [WWW]
- Andrzej Radzimiński (Uniwersytet Mikołaja Kopernika, Toruń) [WWW]
- Włodzimierz Stępiński (Instytut Historii i Stosunków Międzynarodowych, Uniwersytet Szczeciński) [WWW]
- Mieczysław Wojciechowski (Uniwersytet Mikołaja Kopernika, Toruń) [WWW]
Komitet redakcyjny
Redaktor naczelny
- prof. dr hab. Krzysztof Mikulski, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, kmik@umk.pl Dorobek naukowy
Zastępca redaktora
- dr hab. Jarosław Centek, prof. UMK, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, jcentek@umk.pl Dorobek naukowy
Członkowie redakcji:
- dr Wiesława Duży; tomy monograficzne, Polska Akademia Nauk, wieslawa.duzy@gmail.com
- dr hab. Marcin Hlebionek, prof. UMK; historia średniowieczna, nauki pomocnicze historii, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, hleb@umk.pl
- dr hab. Adam Kucharski, prof. UMK; historia nowożytna i dydaktyka historii, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, akr@umk.pl
- prof. dr hab. Jarosław Kłaczkow; historia najnowsza, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, jak@umk.pl
- dr Karol Kłodziński; tomy monograficzne, Uniwersytet Gdański, karol.klodzinski@ug.edu.pl
- prof. dr hab. Magdalena Niedzielska, historia XIX wieku, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, nie@umk.pl
- dr hab. Marcin Pawlak, prof. UMK; historia starożytna, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, felix@umk.pl
- dr Katarzyna Pękacka-Falkowska; metodologia historii i historie „dziedzinowe” Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, pekackafalkowska@ump.edu.pl
- dr hab. Agnieszka Zielińska, prof. UMK; statystyka i demografia historyczna, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, azi@umk.pl
- dr Marta Sikorska, sekretarz, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu m.sikorska@umk.pl
- mgr Dominika Gołaszewska-Rusinowska, sekretarz, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu domigo@umk.pl
Historia czasopisma
Czasopismo „Klio” to kwartalnik publikowany przez Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu. Czasopismo ukazuje się od 2001 roku i stanowi kontynuację wydawanych niesystematycznie „Acta Universitatis Nicolai Copernici. Seria: Historia”. Publikujemy artykuły poświęcone historii polskiej i powszechnej. Prezentujemy nie tylko wyniki najnowszych badań historycznych, ale też edycje źródłowe, przeglądy literatury, recenzje i sprawozdania z najważniejszych konferencji.
Od 2015 roku „Klio” należy do niewielu polskich czasopism historycznych, które znajdują się na liście ERIH PLUS. W 2019 roku Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego przyznało 40 punktów za publikacje prezentowane w naszym kwartalniku.
Wydawcą „Klio” jest Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu. Czasopismo finansowane jest ze środków Wydziału Nauk Historycznych UMK. W 2019 roku redakcja otrzymała wsparcie finansowe w ramach programu wsparcia dla najlepszych polskich czasopism naukowych realizowanego przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Publikowanie na łamach „Klio” jest darmowe. Od autorów i czytelników nie są pobierane opłaty. Czasopismo nie zamieszcza na swoich łamach reklam. Redakcja nie stosuje również marketingu bezpośredniego.