Některé případy čarodějnictví na Pobečví do období rekatolizace
DOI:
https://doi.org/10.12775/KLIO.2020.023Słowa kluczowe
proces o czary, czarownica, magia, protestanci, rekatolicyzacjaAbstrakt
Uwzględnione w artykule przypadki czarów i magii szkodliwej dotyczą okolic Bečvy i doszło do nich w środowisku protestanckim w latach 1531–1636. Są to przykłady stosowania magii w Przerowie (Přerově), który należał wówczas do panów z Pernštejna, z miasta Lipnika nad Bečvou w czasach protestanckiego księcia Jerzego Starszego Bruntálskiego z Vrbna oraz z miasta Hranice na Morawach z okresu władctwa Jana z Kunovic. Wszystkie przytoczone praktyki magiczne odpowiadają ówczesnemu postrzeganiu czarów, jako powodującemu szkody ludziom, zwierzętom i mieniu, w celu osiągnięcia korzyści osobistych lub zemsty. Stosowane zaklęcia powinny albo chronić inwentarz żywy przed wilkami, albo przywoływać nieurodzaj lub złą pogodę, powodować śmierć wielu ludzi, dostarczanie szczęścia komuś lub zwiększanie wydajności mlecznej krów, a w jednym przypadku używanie szat zdjętych z powieszonego na szubienicy skazańca miało przyciągnąć ludzi do gospody. Ponadto wspomniane są dwa przypadki zarzutów o czary, demonstrujące zarówno obrazy rzekomej magii, jak i niebezpieczeństwo oskarżenia o takie zachowanie. Cenne jest to, że właściwie wszystkie przypadki dotyczą czasu, kiedy strony podlegały protestanckiej administracji, do którego to okresu na ogół zachowała się niewielka liczba źródeł. W trakcie rekatolicyzacji na ziemiach czeskich zniszczono ogromną ilość materiału, w tym dotyczącego magii i procesów czarownic również w czasach rządów protestantów. Ale przedstawiane sprawy nie różniły się niczym od tych wyłaniających się w środowisku katolickim.Bibliografia
Źródła
Moravský zemský archiv v Brně, sbírka rukopisů G 10, sign. 283.
Státní okresní archiv Olomouc, fond Archiv města Olomouc signatura M 1-1, Naučení a rozsudky vydaná městskou radou (Liber sentenciarum) z let 1558–1567, kniha č. 197.
Státní okresní archiv Přerov, fond Archiv města Lipník nad Bečvou, kniha č. 40.
Zemský archiv v Opavě pobočka Olomouc, fond Velkostatek Tovačov, inv. č. 1207, gruntovní kniha Věrovan, fol. 30r, v.
Artykuły i opracowania
Hosák L., a kol., Dějiny města Přerova I., Přerov 1970.
Indra B., Turek A., Paměti drahotušských kronikářů 1571–1911, „Časopis Vlasteneckého spolku musejního” 1946, č. 55, Olomouc 1947.
Kobrlová Z., Sdružený zločin čarodějnictví a České země, „Paginae historiae” 2015, Roč. 23, č. 1.
Kreuz P., Kouzelnictví a jeho pronásledování v jagellonské Praze, „Pražský sborník historický” 2012, Roč. XL.
Marada M., Smolná kniha města Lipníka, Přerov 1994.
Mathioli P. O., Herbář aneb bylinář, Praha 1596.
Nekrologium Jednoty bratrské 1572.
Prasek V., Organisace práv magdeburských, Olomouc 1900.
Rojčíková K., Čarodějnické procesy na Moravě do roku 1648, „Časopis Matice moravské” 2001, Roč. CXX.
Wojtucki D., Magic at the gallows, dealing with the bodies of executed convicts in Silesia and Upper Lusatia in the early modern period / Limbs, bones and reopened graves in past societies, Bytów 2015.
http://www.manuscriptorium.com/apps/main/en/index.php?request=show_tei_digidoc&docId=set04031828
Pobrania
Opublikowane
Jak cytować
Numer
Dział
Statystyki
Liczba wyświetleń i pobrań: 423
Liczba cytowań: 0