Hipokryzja i jej przykłady w "Moraliach" św. Grzegorza Wielkiego
DOI :
https://doi.org/10.12775/BPTh.2013.013Mots-clés
hipokryzja, złodziej, kłamstwo, św. Grzegorz Wielki, MoraliaRésumé
Termin „hipokryzja” jest rzadko używany z powodu jego złej opinii w teologii i życiu codziennym. Grzegorz Wielki w swoim dziele dobrze go tłumaczy i porównuje do złodzieja, który kradnie chwałę sprawiedliwych. Cel życia hipokrytów jest jak senne marzenie, które znika. Hipokryta buduje swoje życie jak pająk swoją sieć, która może zniszczyć wiatr. Radość hipokryty jest krótkotrwała. Chce znać Słowo Boże, lecz nie wcielać je w życie. Zamiast szukać chwały Królestwa Bożego, hipokryta kocha świat i szuka swojej własnej chwały. Grzegorz Wielki łączy ten etap życia z kłamstwem, udawaniem i podwójnym zachowaniem.
Références
Bergoglio J. M., Francesco, Guarire dalla corruzione, Bologna 2013.
Dubost M. (red.), Théo, L’encyklopédie catholique pour tous, Paris 1989.
Gregorius Magnus, Moralia in Iob, w: Corpus Christianorum Series Latina 143, 143 A, 143 B, ed. M. Adriaen, Tournhout 1975–1985; Źródła Monastyczne, Kraków 1993.
Jan Paweł II, Adhortacja Apostolska Ecclesia in Europa, Kościół w Europie, Poznań 2003.
Petrus Chrysologus, Sermo; Corpus Christianorum Series Latina.
Zanotti-Sorkine M. M., Au diable le tiédeur suivi de Petit traité de l’essentiel, Paris 2012.
Téléchargements
Publiée
Comment citer
Numéro
Rubrique
Licence
CC BY ND 4.0. Posiadaczem prawa autorskiego (Licencjodawcą) jest Autor, który na mocy umowy licencyjnej udziela nieodpłatnie prawa do eksploatacji dzieła na polach wskazanych w umowie.
- Licencjodawca udziela Licencjobiorcy licencji niewyłącznej na korzystanie z Utworu/przedmiotu prawa pokrewnego w następujących polach eksploatacji: a) utrwalanie Utworu/przedmiotu prawa pokrewnego; b) reprodukowanie (zwielokrotnienie) Utworu/przedmiotu prawa pokrewnego drukiem i techniką cyfrową (e-book, audiobook); c) wprowadzania do obrotu egzemplarzy zwielokrotnionego Utworu/przedmiotu prawa pokrewnego; d) wprowadzenie Utworu/przedmiotu prawa pokrewnego do pamięci komputera; e) rozpowszechnianie utworu w wersji elektronicznej w formule open access na licencji Creative Commons (CC BY-ND 3.0) poprzez platformę cyfrową Wydawnictwa Naukowego UMK oraz repozytorium UMK.
- Korzystanie przez Licencjobiorcę z utrwalonego Utworu ww. polach nie jest ograniczone czasowo ilościowo i terytorialnie.
- Licencjodawca udziela Licencjobiorcy licencji do Utworu/przedmiotu prawa pokrewnego nieodpłatnie na czas nieokreślony
PEŁEN TEKST UMOWY LICENCYJNEJ >>
Stats
Number of views and downloads: 603
Number of citations: 0