Droga wiary apostoła Piotra w świetle zapowiedzi zdrady (Łk 22,31-34) oraz wyparcia się Jezusa (Łk 22,54b-62)
DOI :
https://doi.org/10.12775/BPTh.2014.002Mots-clés
Piotr, wiara, zdrada, zaparcie, modlitwa Jezusa, przebaczenie, nawrócenieRésumé
Jedną z najbardziej znanych postaci Nowego Testamentu, obok samego Jezusa, jest apostoł Piotr. Powołany nad jeziorem Genezaret szedł wiernie za Chrystusem, odkrywając stopniowo tożsamość Jezusa, ale także prawdę o samym sobie, przygotowując się w ten sposób do misji głoszenia Ewangelii. Była to dla niego prawdziwa droga wiary.
W artykule omówione zostało jedno z najbardziej znaczących wydarzeń w historii Piotra. Chodzi o moment zaparcia się Mistrza tuż przed męką Jezusa. Proponowana refleksja opiera się na opowiadaniu o tym wydarzeniu w redakcji Łukasza, który doskonale ilustruje drogę wiary apostoła Piotra jako drogę koniecznego przejścia przez doświadczenie własnej słabości i niewystarczalności, co ostatecznie prowadzi do zwrócenia się (nawrócenia) ku mocy Kogoś Innego.
Artykuł składa się z trzech części. W pierwszej analizie została poddana zapowiedź zdrady Piotra, wygłoszona przez Jezusa w Wieczerniku (Łk 22,31-34), zawierająca elementy, których brakuje u pozostałych ewangelistów: naleganie szatana, aby doświadczyć uczniów (22,31), modlitwa Jezusa za Piotra, aby nie ustała jego wiara oraz proroctwo - obietnica, że kiedy Piotr się nawróci, będzie umacniał braci w wierze (22,32). Druga część poświęcona została samemu wydarzenia zaparcia się Jezusa przez Piotra na dziedzińcu domu arcykapłana (Łk 22,45b-62), gdzie szczególną wagę odgrywa spojrzenie Chrystusa na Piotra (Łk 22,61). Ostatnia część o charakterze podsumowującym stara się w świetle doświadczenia Piotra uświadomić czytelnikom konieczność drogi wiary, która wiedzie od wiary niewłaściwej opartej na własnej wierności do tej prawdziwej, budowanej na wierności i mocy Chrystusa.
Références
Brandstaetter R., Jezus z Nazartethu, t. III-IV, Kraków 2005.
Cipriani S., Św. Piotr Apostoł , Kraków 2008.
Franciszek, Lumen fidei, Kraków [b.r.w.].
Gnilka J., Piotr i Rzym, Kraków 2002.
Kiernikowski Z., Posługa Piotra (Łk 22,31-32). Przewodniczenie w nawracaniu, w: S. Hałas, P. Włodyga (red.), Pan moją mocą i pieśnią (Ps 118,14). Prace dedykowane Księdzu Profesorowi Tadeuszowi Brzegowemu w 65. rocznicę urodzin, Kraków 2006, s. 85-99.
Langkammer H., Rola Piotra w pierwotnym Kościele, w: S. Szymik, H. Ordon (red.), Opoka Kościoła Chrystusowego, Lublin 2004, s. 17-25.
Maggioni B., Ewangeliczne opowieści o Męce Pańskiej, Kraków 2002.
Mickiewicz Fr., Ewangelia według świętego Łukasza, cz. II, rozdziały 12-24, Częstochowa 2012.
Oktaba P., Modlitwa Jezusa i Kościoła za Piotra (Łk 22,31-32), VV 6(2004), s. 129-145.
Wons K., Ty wiesz, że Cię kocham, Kraków 2010.
Téléchargements
Publié-e
Comment citer
Numéro
Rubrique
Licence
CC BY ND 4.0. Posiadaczem prawa autorskiego (Licencjodawcą) jest Autor, który na mocy umowy licencyjnej udziela nieodpłatnie prawa do eksploatacji dzieła na polach wskazanych w umowie.
- Licencjodawca udziela Licencjobiorcy licencji niewyłącznej na korzystanie z Utworu/przedmiotu prawa pokrewnego w następujących polach eksploatacji: a) utrwalanie Utworu/przedmiotu prawa pokrewnego; b) reprodukowanie (zwielokrotnienie) Utworu/przedmiotu prawa pokrewnego drukiem i techniką cyfrową (e-book, audiobook); c) wprowadzania do obrotu egzemplarzy zwielokrotnionego Utworu/przedmiotu prawa pokrewnego; d) wprowadzenie Utworu/przedmiotu prawa pokrewnego do pamięci komputera; e) rozpowszechnianie utworu w wersji elektronicznej w formule open access na licencji Creative Commons (CC BY-ND 3.0) poprzez platformę cyfrową Wydawnictwa Naukowego UMK oraz repozytorium UMK.
- Korzystanie przez Licencjobiorcę z utrwalonego Utworu ww. polach nie jest ograniczone czasowo ilościowo i terytorialnie.
- Licencjodawca udziela Licencjobiorcy licencji do Utworu/przedmiotu prawa pokrewnego nieodpłatnie na czas nieokreślony
PEŁEN TEKST UMOWY LICENCYJNEJ >>
Stats
Number of views and downloads: 5397
Number of citations: 0