ISSN: 1689-5150
eISSN: 2450-7059
Biblica et Patristica Thoruniensia jest kwartalnikiem Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Ukazuje się od 2008 roku. Na każdy numer składają się artykuły z zakresu biblistyki oraz patrologii (zwłaszcza z problematyki dotyczącej egzegezy patrystycznej). Pierwszy numer jest poświęcony zawsze różnym zagadnieniom biblijno-patrystycznym (Varia). Następne numery są tematyczne. Numer drugi poświęcony jest jakiemuś aktualnemu problemowi społecznemu z perspektywy biblijnej i patrystycznej (dotychczas ukazały się: „Przemoc wobec kobiety?”, „Gościnność. Dla kogo?", "Moralność Objawiona", "Seksualność"). Numer trzeci jest dedykowany tomizmowi biblijnemu. Ostatni numer w roku poświęcony jest konkretnej księdze biblijnej ze Starego lub Nowego Testamentu z perspektywy aktualnej problematyki dotyczącej jej egzegezy, teologii, hermeneutyki oraz interpretacji patrystycznej.
Artykuły do poszczególnych numerów należy składać w następujących terminach:
Nr 1. danego roku: do końca stycznia;
Nr 2. danego roku: do końca kwietnia;
Nr 3. danego roku: do końca sierpnia;
Nr 4. danego roku: do końca października.
Czasopismo jest uwzględnione w następujących serwisach abstraktowych i indeksowych: EBSCO Discovery Service, Erih Plus, DOAJ, Google Scholar, Index Copernicus, Pol-Index, Scimago, Scopus.
Czasopismo w ostatniej ocenie ministerialnej (z dnia 9.02.2021) otrzymało 70 punktów.
Biblica et Patristica Thoruniensia jest sklasyfikowana w Scimago jako Q1 w dyscyplinie nauki religijne.
Program "Rozwój Czasopism Naukowych"
Uprzejmie informujemy, że kwartalnik naukowy „Biblica et Patristica Thoruniensia” uzyskał dofinansowanie z Ministerstwa Edukacji i Nauki w ramach programu pn. „Rozwój Czasopism Naukowych” (projekt nr RCN/SP/0513/2021/1). Wysokość przyznanych środków 25 000 złotych.
Celem projektu była realizacja działań zmierzających do podniesienia poziomu praktyk wydawniczych i edytorskich, zwiększenia wpływu czasopisma na rozwój nauki oraz utrzymania się czasopisma w międzynarodowym obiegu naukowym. Okres realizacji projektu wynosił 24 miesiące (28.09.2022 r. – 27.09.2024 r.), podczas których opublikowano osiem numerów od 15(2022)3 do 17(2024)2.