Szabat jako celebracja czasu w nauczaniu A.J. Heschela
DOI:
https://doi.org/10.12775/BPTh.2020.014Słowa kluczowe
A.J. Heschel, judaizm, szabat, czas, celebracjaAbstrakt
Przedmiotem analiz w tym artykule jest żydowski święty dzień - szabat, który z niezwykłym kunsztem i głębią został przedstawiony przez Abrahama Joshuę Heschela głównie w dziele „Szabat i jego znaczenie dla współczesnego człowieka”. Ta książka pięknie opisuje rabiniczne, kabalistyczne i chasydzkie rozumienie doświadczenia szabatu. Autor umiejętnie wiąże tu stare i czcigodne dziedzictwo żydowskie z sytuacją współczesnych ludzi. W tym dziele Heschel wypracował jeden z głównych motywów swojej myśli - ideę świętości w czasie. Żydowski autor rozumie judaizm jako religię czasu i wskazuje istotę oraz znaczenie czasu w życiu pojedynczego Żyda i całej wspólnoty. Heschel nie tyle przekonuje do idei szabatu, nie tyle dowodzi konieczności przestrzegania świętości tego dnia, co raczej ukazuje jego sens i sposób celebracji. Jak dowodzi Rabin, w przeżywaniu szabatu nie chodzi o zwykłe powstrzymywanie się od aktywności fizycznej, ale o osiągniecie właściwego stanu ducha, o „zakosztowanie” zbawczej rzeczywistości. Przestrzeganie Szabatu to nie tylko powstrzymywanie się od pracy, ale także stwarzanie menuchy, odpoczynku, który jest także celebracją. Konkretne przykazania odnoszące się do celebrowania szabatu służą po prostu wypełnieniu micwy. Dla Heschela bowiem micwa to „modlitwa w formie czynu”. W publikacji kolejno omówię: świętość szabatu w rozumieniu Heschela, proponowane przez niego drogi uświęcenia i uwiecznienia tego dnia oraz właściwy sposób celebracji.
Bibliografia
Heschel A.J., Bóg szukający człowieka, A. Gorzkowski (tłum.), Kraków 2007.
Heschel A.J., Człowiek szukający Boga, V. Reder (tłum.), Kraków 2008.
Heschel A.J., God in Serach of Man: A Philosophy of Judaism, New York 1955;
Heschel A.J., Man Is Not Alone: A Philosophy of Religion, New York 1951.
Heschel A.J., Szabat, H. Halkowski (tłum.), Gdańsk 1994.
Heschel A.J., The Prophets, New York 1962.
Heschel A.J., Who Is Man?, Stanford 1965.
Heschel, A.J., The Sabbath: Its Meaning for Modern Man, New York 1951.
Heschel A.J., Moral Grandeur and Spiritual Audacity, New York 1996.
Neusner J., Neusner N.M. (red.), An Anthology of Abraham Joshua Heschel, Lanham and New York, London 1990.
Sherman F., The Promise of Heschel, Philadelphia and New York 1970.
Szczerbiński W., Abrahama Joshuy Heschela filozofia człowieka, Lublin 2000.
Umen S., Jewish Concepts and Reflections, New York 1962.
Pobrania
Opublikowane
Jak cytować
Numer
Dział
Licencja
CC BY ND 4.0. Posiadaczem prawa autorskiego (Licencjodawcą) jest Autor, który na mocy umowy licencyjnej udziela nieodpłatnie prawa do eksploatacji dzieła na polach wskazanych w umowie.
- Licencjodawca udziela Licencjobiorcy licencji niewyłącznej na korzystanie z Utworu/przedmiotu prawa pokrewnego w następujących polach eksploatacji: a) utrwalanie Utworu/przedmiotu prawa pokrewnego; b) reprodukowanie (zwielokrotnienie) Utworu/przedmiotu prawa pokrewnego drukiem i techniką cyfrową (e-book, audiobook); c) wprowadzania do obrotu egzemplarzy zwielokrotnionego Utworu/przedmiotu prawa pokrewnego; d) wprowadzenie Utworu/przedmiotu prawa pokrewnego do pamięci komputera; e) rozpowszechnianie utworu w wersji elektronicznej w formule open access na licencji Creative Commons (CC BY-ND 3.0) poprzez platformę cyfrową Wydawnictwa Naukowego UMK oraz repozytorium UMK.
- Korzystanie przez Licencjobiorcę z utrwalonego Utworu ww. polach nie jest ograniczone czasowo ilościowo i terytorialnie.
- Licencjodawca udziela Licencjobiorcy licencji do Utworu/przedmiotu prawa pokrewnego nieodpłatnie na czas nieokreślony
PEŁEN TEKST UMOWY LICENCYJNEJ >>
Statystyki
Liczba wyświetleń i pobrań: 552
Liczba cytowań: 0