Droga wiary apostoła Piotra w świetle zapowiedzi zdrady (Łk 22,31-34) oraz wyparcia się Jezusa (Łk 22,54b-62)
DOI:
https://doi.org/10.12775/BPTh.2014.002Słowa kluczowe
Piotr, wiara, zdrada, zaparcie, modlitwa Jezusa, przebaczenie, nawrócenieAbstrakt
Jedną z najbardziej znanych postaci Nowego Testamentu, obok samego Jezusa, jest apostoł Piotr. Powołany nad jeziorem Genezaret szedł wiernie za Chrystusem, odkrywając stopniowo tożsamość Jezusa, ale także prawdę o samym sobie, przygotowując się w ten sposób do misji głoszenia Ewangelii. Była to dla niego prawdziwa droga wiary.
W artykule omówione zostało jedno z najbardziej znaczących wydarzeń w historii Piotra. Chodzi o moment zaparcia się Mistrza tuż przed męką Jezusa. Proponowana refleksja opiera się na opowiadaniu o tym wydarzeniu w redakcji Łukasza, który doskonale ilustruje drogę wiary apostoła Piotra jako drogę koniecznego przejścia przez doświadczenie własnej słabości i niewystarczalności, co ostatecznie prowadzi do zwrócenia się (nawrócenia) ku mocy Kogoś Innego.
Artykuł składa się z trzech części. W pierwszej analizie została poddana zapowiedź zdrady Piotra, wygłoszona przez Jezusa w Wieczerniku (Łk 22,31-34), zawierająca elementy, których brakuje u pozostałych ewangelistów: naleganie szatana, aby doświadczyć uczniów (22,31), modlitwa Jezusa za Piotra, aby nie ustała jego wiara oraz proroctwo - obietnica, że kiedy Piotr się nawróci, będzie umacniał braci w wierze (22,32). Druga część poświęcona została samemu wydarzenia zaparcia się Jezusa przez Piotra na dziedzińcu domu arcykapłana (Łk 22,45b-62), gdzie szczególną wagę odgrywa spojrzenie Chrystusa na Piotra (Łk 22,61). Ostatnia część o charakterze podsumowującym stara się w świetle doświadczenia Piotra uświadomić czytelnikom konieczność drogi wiary, która wiedzie od wiary niewłaściwej opartej na własnej wierności do tej prawdziwej, budowanej na wierności i mocy Chrystusa.
Bibliografia
Brandstaetter R., Jezus z Nazartethu, t. III-IV, Kraków 2005.
Cipriani S., Św. Piotr Apostoł , Kraków 2008.
Franciszek, Lumen fidei, Kraków [b.r.w.].
Gnilka J., Piotr i Rzym, Kraków 2002.
Kiernikowski Z., Posługa Piotra (Łk 22,31-32). Przewodniczenie w nawracaniu, w: S. Hałas, P. Włodyga (red.), Pan moją mocą i pieśnią (Ps 118,14). Prace dedykowane Księdzu Profesorowi Tadeuszowi Brzegowemu w 65. rocznicę urodzin, Kraków 2006, s. 85-99.
Langkammer H., Rola Piotra w pierwotnym Kościele, w: S. Szymik, H. Ordon (red.), Opoka Kościoła Chrystusowego, Lublin 2004, s. 17-25.
Maggioni B., Ewangeliczne opowieści o Męce Pańskiej, Kraków 2002.
Mickiewicz Fr., Ewangelia według świętego Łukasza, cz. II, rozdziały 12-24, Częstochowa 2012.
Oktaba P., Modlitwa Jezusa i Kościoła za Piotra (Łk 22,31-32), VV 6(2004), s. 129-145.
Wons K., Ty wiesz, że Cię kocham, Kraków 2010.
Pobrania
Opublikowane
Jak cytować
Numer
Dział
Licencja
CC BY ND 4.0. Posiadaczem prawa autorskiego (Licencjodawcą) jest Autor, który na mocy umowy licencyjnej udziela nieodpłatnie prawa do eksploatacji dzieła na polach wskazanych w umowie.
- Licencjodawca udziela Licencjobiorcy licencji niewyłącznej na korzystanie z Utworu/przedmiotu prawa pokrewnego w następujących polach eksploatacji: a) utrwalanie Utworu/przedmiotu prawa pokrewnego; b) reprodukowanie (zwielokrotnienie) Utworu/przedmiotu prawa pokrewnego drukiem i techniką cyfrową (e-book, audiobook); c) wprowadzania do obrotu egzemplarzy zwielokrotnionego Utworu/przedmiotu prawa pokrewnego; d) wprowadzenie Utworu/przedmiotu prawa pokrewnego do pamięci komputera; e) rozpowszechnianie utworu w wersji elektronicznej w formule open access na licencji Creative Commons (CC BY-ND 3.0) poprzez platformę cyfrową Wydawnictwa Naukowego UMK oraz repozytorium UMK.
- Korzystanie przez Licencjobiorcę z utrwalonego Utworu ww. polach nie jest ograniczone czasowo ilościowo i terytorialnie.
- Licencjodawca udziela Licencjobiorcy licencji do Utworu/przedmiotu prawa pokrewnego nieodpłatnie na czas nieokreślony
PEŁEN TEKST UMOWY LICENCYJNEJ >>
Statystyki
Liczba wyświetleń i pobrań: 4802
Liczba cytowań: 0