Seven Interesting Things about the Epilogue to Job
DOI:
https://doi.org/10.12775/BPTh.2013.001Słowa kluczowe
Księga Hioba, Epilog, powodzenie Hioba, los Hioba, gniew Jahwe, modlitwa wstawiennicza, „fałszywa naiwność”Abstrakt
Siedem ciekawych rzeczy o epilogu Księgi Hioba
Autor skupia się na siedmiu kwestiach dotyczących Hi 42,7–17, które z reguły uchodzą uwadze komentatorów lub nie doczekały się satysfakcjonującego wyjaśnienia. (1) W jakim sensie Hiob mówił prawdy o Jahwe? (2) Czy Hiob wie o tym, jak go Jahwe ocenił? (3) Dlaczego Jahwe jest bliski wściekłości? (4) Dlaczego modlitwa Hioba jest tu skuteczna, skoro jego modlitwa w rozdziale 1 nie była taką? (5) Kiedy zostało przywrócone powodzenie Hiobowi? (6) Co oznacza podwojenie majątku Hioba? (7) Dlaczego Hiob żyje jeszcze 140 lat po swojej dyspucie z Jahwe? Clines pokazuje, że Epilog jest kolejnym przykładem „fałszywej naiwności”, którą widział także w Prologu.
Bibliografia
Bracke J. M., “šűb šébűt: A Reappraisal,” ZAW 97 (1985).
Clines D. J. A., “Job’s Fifth Friend: An Ethical Critique of the Book of Job”,Biblical Interpretation 12 (2004) 233–50.
Clines D. J. A., The Dictionary of Classical Hebrew, VIII: Sin–Taw [Sheffield: Sheffield Phoenix Press, 2011].
Iwański D., The Dynamics of Job’s Intercession (AnBib, 161; Rome: Pontifical Biblical Institute, 2006).
Job 38–42 [Word Biblical Commentary, 18B; Nashville, TN: Thomas Nelson, 2011].
Newsom C., “The Book of Job. Introduction, Commentary, and Reflections”, in The New Interpreter’s Bible (ed. Leander Earl Keck; Nashville: Abingdon Press, 1996).
Numfor Ngwa K., The Hermeneutics of the “Happy” Endingin Job 42:7–17 (BZAW, 254; Berlin: Walter de Gruyter, 2005).
Pobrania
Opublikowane
Jak cytować
Numer
Dział
Licencja
CC BY ND 4.0. Posiadaczem prawa autorskiego (Licencjodawcą) jest Autor, który na mocy umowy licencyjnej udziela nieodpłatnie prawa do eksploatacji dzieła na polach wskazanych w umowie.
- Licencjodawca udziela Licencjobiorcy licencji niewyłącznej na korzystanie z Utworu/przedmiotu prawa pokrewnego w następujących polach eksploatacji: a) utrwalanie Utworu/przedmiotu prawa pokrewnego; b) reprodukowanie (zwielokrotnienie) Utworu/przedmiotu prawa pokrewnego drukiem i techniką cyfrową (e-book, audiobook); c) wprowadzania do obrotu egzemplarzy zwielokrotnionego Utworu/przedmiotu prawa pokrewnego; d) wprowadzenie Utworu/przedmiotu prawa pokrewnego do pamięci komputera; e) rozpowszechnianie utworu w wersji elektronicznej w formule open access na licencji Creative Commons (CC BY-ND 3.0) poprzez platformę cyfrową Wydawnictwa Naukowego UMK oraz repozytorium UMK.
- Korzystanie przez Licencjobiorcę z utrwalonego Utworu ww. polach nie jest ograniczone czasowo ilościowo i terytorialnie.
- Licencjodawca udziela Licencjobiorcy licencji do Utworu/przedmiotu prawa pokrewnego nieodpłatnie na czas nieokreślony
PEŁEN TEKST UMOWY LICENCYJNEJ >>
Statystyki
Liczba wyświetleń i pobrań: 435
Liczba cytowań: 0