Dziecko polskie na emigracji w świetle literatury autobiograficznej. Dzieci Adama Mickiewicza i nie tylko
DOI:
https://doi.org/10.12775/AE.2023.024Słowa kluczowe
dzieciństwo, emigracja, dzieci Adama Mickiewicza, Tyrmand, LemAbstrakt
Nurt pisarstwa autobiograficznego odwołującego się do przeżyć dziecka zapoczątkowała książka Marii Goreckiej Wspomnienia o Adamie Mickiewiczu opowiedziane najmłodszemu bratu (1875). Jako córka wielkiego poety pokazywała nie tylko obrazy z życia rodzinnego w Paryżu i wyjazdów z ojcem do Szwajcarii i Włoch, ale także informacje o odwiedzinach w ich paryskim mieszkaniu wielu wybitnych Polaków z kręgu Wielkiej Emigracji – Juliana Ursyna Niemcewicza, Ignacego Domeyki i Fryderyka Chopina. Nie pominęła postaci z tła, zwłaszcza weteranów powstania listopadowego. Najwięcej miejsca poświęciła rodzicom – wielkiemu ojcu, dbającemu o patriotyczne wychowanie dzieci, oraz matce, jego wiernej towarzyszce, której długa choroba i śmierć pogrążyły całą rodzinę w rozpaczy. W tym samym pamiętnym roku 1855 przeżyła także śmierć ojca, który zginął w odległej Turcji, dokąd na czele legionu polskiego wyruszał do walki z Rosją. Cennym uzupełnieniem są Wspomnienia jej brata Władysława, gdyż zarysowują one postać przywódcy diaspory paryskiej, księcia Adama Czartoryskiego, którego był chrześniakiem. W kręgu literatury emigracyjnej, w której bohaterem i narratorem jest dziecko, nie może zabraknąć także wspomnień autobiograficznych z XX w., m.in. Mateusza Tyrmanda i Tomasza Lema.
Bibliografia
Burzka-Janik M., Codzienność romantyka. Adam Mickiewicz wychowuje dzieci, [w:] Mężczyzna w literaturze i kulturze, red. G. Różańska, Pruszcz Gdański–Słupsk 2014.
Cieślikowski J., Okolica dzieciństwa, [w:] tenże, Literatura i podkultura dziecięca, Wrocław 1974.
Danilewicz W., Pamiętnikarskie zapisy dziecięcych doświadczeń migracyjnych, [w:] Dziecko w historii – między godnością a zniewoleniem, t. 1: Dziecko jako fundament praw człowieka, red. nauk. E. J. Kryńska, Ł. Kalisz, A. Suplicka, Białystok 2021.
Davies N., Boże igrzysko. Historia Polski, t. 2, tłum. E. Tabakowska, Kraków 1992.
Gorecka M., Wspomnienia o Adamie Mickiewiczu opowiedziane najmłodszemu bratu, Kraków 1897.
Grodzieńska W., Śladami poety. Opowiadania o Adamie Mickiewiczu, Warszawa 1955.
Historia życia prywatnego, t. 4: Od rewolucji francuskiej do I wojny światowej, red. M. Perrot, tłum. A. Paderewska-Gryza, B. Panek, W. Gilewski, Wrocław 1999.
Jedynak B., Obyczaje polskiego domu w latach niewoli 1795–1918, Lublin 1996.
Kalembka S., Polskie wychodźstwo popowstaniowe i inne emigracje polityczne w Europie w XIX wieku, [w:] Polska XIX wieku: państwo, społeczeństwo, kultura, red. S. Kieniewicz, Warszawa 1982.
Kossak W., Wspomnienia, oprac., wstęp i przypisy K. Olszański, Warszawa 1971.
Kredą na tablicy. Wspomnienia z lat szkolnych, Warszawa 1958.
Kufer Kasyldy, czyli wspomnienia z lat dziewczęcych, wyboru pamiętników XVIII–XIX w. dokonały D. Stępniewska i B. Walczyna, Warszawa 1983.
Maślanka J., Nieznany rękopis córki Adama Mickiewicza, „Pamiętnik Literacki” 1956, R. 47 (zeszyt specjalny).
Mickiewicz W., Pamiętniki, tekst na nowo przejrzał i notą opatrzył M. Troszyński, Warszawa 2013.
Miłoszewska W., Wspominamy, Poznań [1939].
Narracje migracyjne w literaturze polskiej XX i XXI wieku, red. H. Gosk, Kraków 2012.
Przestrzeń i literatura, red. M. Głowiński i A. Okopień-Sławińska, Wrocław 1978.
Skotnicka M., Ojciec ważnym czynnikiem w wychowaniu dzieci w rodzinie ziemiańskiej i inteligenckiej w drugiej połowie XIX i pierwszej połowie XX w. w świetle pamiętników i wspomnień, [w:] Mężczyzna w rodzinie i społeczeństwie – ewolucja ról w kulturze polskiej i europejskiej, t. 1: Od średniowiecza do początków XX wieku, red. K. Kabacińska i K. Ratajczak, Poznań 2010.
Tyrmand M., Sypniewska K., Jestem Tyrmand, syn Leopolda, Kraków 2013.
Waksmund R., Dziecko w podróży w świetle prozy wspomnieniowej (na wybranych przykładach), [w:] Europejczyk w podróży 1850–1939, red. nauk. E. Ihnatowicz i S. Ciara, Warszawa 2010.
Waksmund R., Wielcy ludzie z żabiej perspektywy (na materiale wspomnień o dzieciństwie), [w:] „Stare” i „nowe” w literaturze dla dzieci i młodzieży – biografie, red. B. Olszewska, O. Pajączkowski i L Urbańczyk, Opole 2015.
Witkowski M., Świat teatralny młodego Mickiewicza, Poznań 2006.
Pobrania
Opublikowane
Jak cytować
Numer
Dział
Licencja
Prawa autorskie (c) 2024 Ryszard Waksmund
Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Bez utworów zależnych 4.0 Międzynarodowe.
Statystyki
Liczba wyświetleń i pobrań: 114
Liczba cytowań: 0