Kobiety w przestrzeni dziewiętnastowiecznego społeczeństwa. Rekapitulacja
DOI:
https://doi.org/10.12775/LC.2017.040Słowa kluczowe
patriarchat, feminizm pierwszej fali, emancypacja, ruch kobiecyAbstrakt
Przedmiotem analizy jest funkcjonowanie kobiet w społeczeństwie dziewiętnastowiecznym ukazane przez pryzmat przemian społeczno-obyczajowych i politycznych. Naturalne tło wywodu stanowi kluczowy dla analiz z zakresu problematyki kobiecej feminizm pierwszej fali. Artykuł łączy ogólną perspektywę tzw. zachodniego społeczeństwa z aspektami szczegółowymi – elementami charakterystycznymi dla życia i społecznego funkcjonowania kobiet polskich czy amerykańskich. Rozważania dotyczące życia prywatnego, rodziny, edukacji, pracy i aktywności politycznej w XIX wieku kończą się na fakcie przyznania kobietom praw wyborczych na początku wieku XX.Bibliografia
Abram Monika, Aktywizacja polityczna kobiet polskich na przełomie XIX i XX wieku, [w:] Publiczna przestrzeń kobiet. Obrazy dawne i nowe, red. Elżbieta Pakszys i Włodzimierz Heller, Poznań: Wydawnictwo UAM, 1999.
Barbasiewicz Maria, Dobre maniery w przedwojennej Polsce. Savoir-vivre, zasady, gafy, Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN, 2012.
Bourdieu Pierre, Męska dominacja, Warszawa: Oficyna Naukowa, 2004.
Chwastyk-Kowalczyk Jolanta, „Bluszcz” w latach 1918–1939. Tematyka społeczna oraz problemy kultury i literatury, Kielce: Wydawnictwo Akademii Świętokrzyskiej, 2003.
Ciechomska Maria, Od matriarchatu do feminizmu, Poznań: Brama – Książnica Włóczęgów i Uczonych, 1996.
Giddens Anthony, Nowoczesność i tożsamość. Ja i społeczeństwo w epoce później nowoczesności, Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN, 2006.
Graff Agnieszka, Matka feministka, Warszawa: Wydawnictwo Krytyki Politycznej, 2014.
Gromkowska-Melosik Agnieszka, Kobieta epoki wiktoriańskiej. Tożsamość, ciało i medykalizacja, Kraków: Impuls, 2013.
Jacyno Małgorzata, Kultura indywidualizmu, Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN, 2007.
Janicki Kamil, Bolączki periodyzacji, 2008, https://histmag.org/Bolaczki-periodyzacji-1917 (dostęp: 1.10.2016).
Kodeks Napoleona: reprodukcja pierwszej pełnej edycji polskiego przekładu (1808) oraz Pamiętnik o Napoleonie, red. Wacław Walecki, Kraków: Collegium Columbinum, 2008.
Kurowska Anna, Bartosz Pieliński, Ryszard Szarfenberg, Anna Wójtewicz, Perspektywa gender w polityce społecznej, Toruń 2016.
Londyński Bolesław, Panna dorosła w rodzinie i społeczeństwie: podręcznik życia praktycznego dla dziewic polskich wszelkich stanów, opracowany na podstawie źródeł swojskich i obcych, Warszawa: A. G. Dubowski, 1905.
Markiewiczowa Hanna, Wizerunek kobiety II połowy XIX w. w prasie warszawskiej, [w:] Partnerka, matka, opiekunka. Status kobiety w dziejach nowożytnych od XVI do XX wieku, red. Krzysztof Jakubiak, Bydgoszcz: Wydawnictwa Uczelniane Wyższej Szkoły Pedagogicznej, 2000.
Mędrzycki Włodzimierz, Intymność i sfera prywatna w życiu codziennym i obyczajach rodziny wiejskiej w XIX i pierwszej połowie XX wieku, [w:] Rodzina – prywatność – intymność. Dzieje rodziny polskiej w kontekście europejskim, red. Dobrochna Kałwa, Adam Walaszek i Anna Żarnowska, Warszawa: Wydawnictwo DiG, 2005 .
Ranzetti Claire M., Daniel J. Curran, Kobiety, mężczyźni i społeczeństwo, tłum. Agnieszka Gromkowska-Melosik, Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN, 2008.
Sala Elżbieta, Przemilczana historia polskiego feminizmu, [w:] Kobiety w społeczeństwie polskim, red. Alicja Palęcka, Helena Szczodry i Marta Warat, Kraków: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego, 2011.
Szlendak Tomasz, Architektonika romansu. O społecznej naturze miłości erotycznej, Warszawa: Oficyna Naukowa, 2002.
Szlendak Tomasz, Socjologia rodziny. Ewolucja, historia, zróżnicowanie, Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN, 2010.
Utrio Kaari, Córki Ewy. Historia kobiety europejskiej, tłum. Mariola Gąsiorowska, Warszawa: „69”, 1998.
Winiarz Adam, Wpływ kobiety – matki na życie polskiej rodziny ziemiańskiej doby niewoli narodowej, [w:] Partnerka, matka, opiekunka. Status kobiety w dziejach nowożytnych od XVI do XX wieku, red. Krzysztof Jakubiak, Bydgoszcz: Wydawnictwa Uczelniane Wyższej Szkoły Pedagogicznej, 2000.
Żarnowska Anna, Praca zarobkowa kobiet i ich aspiracje zawodowe w środowisku robotniczym i inteligenckim na przełomie XIX i XX wieku, [w:] Kobieta i praca. Wiek XIX i XX, red. Anna Żarnowska i Andrzej Szwarc, Warszawa: Wydawnictwo DiG, 2000.
Żarnowska Anna, Modele rodziny i pozycja w niej kobiety w uprzemysławiającym się mieście na przełomie XIX/ /XX wieku. Tradycja i modernizacja, [w:] Kobieta i rodzina w przestrzeni wielkomiejskiej na ziemiach polskich w XIX i XX wieku, red. Agnieszka Janiak-Jasieńska, Katarzyna Sierakowska i Andrzej Szwarc, Warszawa: Wydawnictwo DiG, 2013.
Żarnowska Anna, Schyłek XIX wieku – kształtowanie się modelu małżeństwa partnerskiego, [w:] Kobieta i rodzina w przestrzeni wielkomiejskiej na ziemiach polskich w XIX i XX wieku, red. Agnieszka Janiak-Jasieńska, Katarzyna Sierakowska i Andrzej Szwarc, Warszawa: Wydawnictwo DiG, 2013.
Pobrania
Opublikowane
Jak cytować
Numer
Dział
Statystyki
Liczba wyświetleń i pobrań: 1106
Liczba cytowań: 0