Bankowiec czy polityk? Analiza wizerunku Slobodana Miloševicia przed objęciem funkcji prezydenta Serbii
DOI:
https://doi.org/10.12775/HiP.2016.021Słowa kluczowe
Slobodan Milošević, Serbia, Jugosławia, propaganda, nacjonalizmAbstrakt
Minęło już prawie dziesięć od kiedy w haskim więzieniu znaleziono ciało zmarłego Slobodana Miloševicia. Przed Trybunałem odpowiadał za dopuszczenie się ponad sześćdziesięciu przestępstw, w tym ludobójstwa i zbrodni przeciwko ludzkości. Do dzisiaj istnieje on w pamięci ludzi jako jeden z najsilniejszych serbskich polityków. Natomiast rzadko wspomina się o jego działalności jako bankowca. Celem niniejszego artykułu jest przeanalizowanie oraz porównanie dwóch wizerunków S. Miloševicia, zanim zaczął on pełnić najważniejsze funkcje w państwie jugosłowiańskim.
Bibliografia
Crnobrnja, M. (1996). The Yugoslav Drama. Montreal: McGill-Queen’s University Press.
Drakulić, S. (2006). Oni nie skrzywdziliby nawet muchy. Zbrodniarze wojenni przed Trybunałem w Hadze. Warszawa: Wydawnictwo W.A.B.
Gibas-Krzak, D. (2009). Serbsko-albański spor o Kosowo w XX wieku. Uwarunkowania, przebieg, konsekwencje. Toruń: Wydawnictwo Adam Marszałek.
Judah, T. (1997). The Serbs, History, Myth and the Destruction of Yugoslavia. New Haven: Yale University Press.
Korzeniewska-Wiszniewska, M. (2008). Serbia pod rządami Slobodana Miloševicia. Serbska polityka wobec rozpadu Jugosławii w latach dziewięćdziesiątych XX wieku. Kraków: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Lebor, A. (2002). Milosevic. A Biography. London: Bloomsbury Publishing.
Milošević, S. (1990). Czas rozstrzygnięć. Warszawa: „Kwadrat”.
Popov, N. (1994). Serbski dramat. Od faszystowskiego populizmu do Miloševicia. Warszawa: Niezależna Oficyna Wydawnicza.
Zacharias, M.J. (2004). Komunizm, federacja, nacjonalizmy. System władzy w Jugosławii 1943–1991. Powstanie, przekształcenia, rozkład. Warszawa: Wydawnictwo NERITON.
Pobrania
Opublikowane
Jak cytować
Numer
Dział
Licencja
Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu respektuje prawo do prywatności i ochrony danych osobowych autorów.
Dane autorów nie są wykorzystywane w celach handlowych i marketingowych. Redaktorzy i recenzenci są zobowiązani do zachowania w poufności wszelkich informacji związanych ze złożonymi do redakcji tekstami.
Autor, zgłaszając swój tekst wyraża zgodę na wszystkie warunki i zapisy umowy licencyjnej (określającej prawa autorskie) z Uniwersytetem Mikołaja Kopernika w Toruniu.
Statystyki
Liczba wyświetleń i pobrań: 438
Liczba cytowań: 0